Upadłość konsumencka

Forum Fora Wykonywanie planu spłaty wierzycieli Upadłość konsumencka

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
 • Autor
  Wpisy
 • #18828
  ona1992
  Participant

  Witam. Po krotce mówiąc.. mój mąż ogłosił upadłość z powodu niewypłacalności po mojej chorobie nowotworowej. Wzięliśmy prawniczkę ale to jest okropny nasz błąd. Nic nie wiemy tylko wydaliśmy kupę pieniędzy za nic. Ale w sumie nie o tym. Mąż miał ogłoszoną upadłość 23lutego 2021 r. Termin zgłaszania się wierzycieli to 6kwietnia 2021r. Dostaliśmy projekt planu spłat z datą 10 lipca i czas do 24 lipca na wniesienie jakiś zażaleń. Nic takiego nie miało miejsca. A więc kiedy po tym czasie można spodziewać się rozprawy i uprawomocnienia się planu spłaty?
  Dodam że w planie spłaty napisane jest:
  Upadły będzie płacił swoje zobowiązania przez 36meisiecy
  Wysokość miesięcznej raty wynosić będzie 700zl
  Każda ratę upadły będzie płacił do 15 dnia każdego miesiąca począwszy od miesiąca następującego po miesiącu w którym uprawomocniło się postanowienie o ustaleniu planu spłat..
  Następne moje pttania;
  Czy rozumiem że sami mamy płacić raty z konta i konto będzie w pełni odblokowane?
  Co z wypłata sierpniową gdy teoretycznie już dostalibyśmy uprawomocnienie ale plan spłaty będzie od następnego miesiąca czy ona będzie dalej wstrzymana czy będzie w pełni wolna skoro syndyk już zakończył sprawę? Kiedy konto zostanie odblokowane? Co z pieniędzmi które będą pochodzić z premii czy innych dodatków do pensji męża takich jak np nadgodziny w czasie kiedy będziemy spłacać plan?

  #18829
  perse
  Participant

  sami musicie wystąpić z wnioskiem do sadu po tym 24 lipca o stwierdzenie prawomocności planu spłat na piśmie,tam będzie data kiedy plan się uprawomocnił,możecie tez dzwonić do sekretariatu sadu i się dowiadywać. Syndyk powinien zejść z zajęcia i odblokować konta własnie po uprawomocnieniu się psw,do czasu prawomocności dalej bezie zajmował dochody,później powinien to zwrócić. Syndyk kończy sprawę po uzyskaniu prawomocności planu spłat. Po zakończeniu pracy syndyka po prostu wykonujecie plan spłaty- nikt już nie ma nic do waszych dochodów,sami spłacacie raty i tyle i pamiętajcie o składaniu corocznych sprawozdań do sadu. Oczywiście zdarza się,ze trzeba zadzwonić do syndyka jeśli zapominał odblokować konto po uzyskaniu prawomocności,zdarza sie.

  #18840

  @ona1992
  Dodam jeszcze tylko, że po wykonaniu planu spłaty wierzycieli trzeba jeszcze złożyć wniosek o wydanie przez sąd postanowienia stwierdzającego wykonanie planu spłaty wierzycieli i umorzenie wszystkich pozostałych zobowiązań. Dopiero takie prawomocne postanowienie definitywnie kończy całą procedurę oddłużeniową.

  #18844
  ona1992
  Participant

  Dziękuję za pomoc. A czy mąż może w tym momencie założyć konto w innym banku i podać nowy rachunek w pracy? Mamy konto w Getin Bank i mieliśmy z nimi takie problemy. Syndyk trafił nam się anioł nie robił żadnych problemów pisał pisma do banku ale oni strasznie przedłużali ciągle sprawa była w sprawdzaniu i weryfikacji i tak parę tygodni zostaliśmy bez wypłat. Boimy się że w tym przypadku będzie tak samo. Syndyk i bank napiszą pisma a oni będą tygodniami schodzić z odblokowanua konta i znów będą z tym bankiem problemy. Zaraz 10 sierpnia i wypłaty więc to ostatni moment na zrobienie nowego konta

  #18845
  ona1992
  Participant

  I pytanie dotyczące nadgodzin i wszelkich dodatków do pensji. Mąż pracuje na kopalni i często na koniec roku zdążają się nadgodziny jak i duże świąteczne premię itd i co z tym? Akurat teraz pensja wpływa w wysokości 2800-3000 zł ale raz czy dwa razy do roku są to kwoty 7000zl . Czy to zostaje do naszej dyspozycji?

  #18847
  perse
  Participant

  Pewnie,ze może założyć nowe konto,ja tak zrobiłam i z nowego spłacam raty PSW,bo tez miałam problemy z bankiem. Co do dodatkowych dodatków do pensji to nie ma znaczenia.Jak macie prawomocne postanowienie planu spłat nikt już niczego wam nie zabiera,po prostu spłacacie raty psw i tyle.Zarobki nie maja wpływu na PSW,w trakcie jego wykonywania możesz mieć podwyżki pensji,premie itd,możesz zmienić pracę,stracić itd- to niczego nie zmienia.Dopiero wzbogacenie się poza pracą,czyli np spadek, wygrana,nabycie rzeczy (w tym roku chyba za kwotę ponad 5000 zł)musi zostać wykazane w sprawozdaniu rocznym. Wszystko z pracy zarobkowej jest do waszej dyspozycji w trakcie wykonywania psw,płacicie tylko raty ustalone przez sąd.

  #18852

  Dodam jedynie, że uprawomocnienie się postanowienia w przedmiocie PSW formalnie kończy postępowanie upadłościowe. Funkcja syndyka ustaje, a upadły odzyskuję zarząd nad swoim majątkiem i zdolność do zawierania wszelkich umów.

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.