Upadłosć – dobry wybór?

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Upadłosć – dobry wybór?

Przeglądajasz 13 wpisów - od 1 do 13 (z 13)
  • Autor
    Wpisy
    megi9
    Participant

Witam,
    czytając wpisy na tym forum nabrałam wiary na lepsze jutro. Bardzo prosze o podpowiedż czy ogłoszenie upadlosci jest odpowiednie w mojej sytuacji czy też nie.
    NA chwilę obecną posiadam dług w US (prowadzona niegdyś działalność gospodarcza). NA razie dług został naliczony za lata 2010/11 i wynosi wraz z odsetkami ok. 25000 zł. Od maja mam podpisaną ugodę z US na ratalne spłacanie zadłuzenia przez 2 lata lecz ostatnia rata wynosi 21.000zł Wnioskowałam o umożenie odsetek lecz otrzymałam umowę. We wniosku umieścilam infrmację iz to ciocia bedzie spłacac moje zadłuzenie gdyż mnie na to nie stać.
    2mc temu US zaczął sprawdzac lata 2012-14 najprawdopodobniej zadłuzenie wyniesie 20500 zł + odsetki w wysokosci ponad 9.000zł.
    Dodatkowo muszę spłacać zadłuzenie komornicze które powstało na skutek działań byłego meża podczas trwania małżeństwa. Ze względu na to iż były mąż nie wykazuje dochodów spłacanie komornika pozostaje na moich barkach. Na dzień dzisiejszy kwota zadłuzenia to 18500 (zaczynałam spłacanie od kwoty ponad 40.000).
    Jedyne co posiadam do spadek w postaci 1/6 domu – komornik dopisał się do niego.
    W chwili obecnej samotnie wychowóję dwójkę dzieci, mieszkamy za granicą, żyjemy głównie z zasiłków.

Czy mój przypadek nadaje się do ogłoszenia upadłości ?
    Czy lepiej byłoby spłacić zadłuzenie komornicze, oddać ojcu spadek, poczekać na naliczenie przez US długu za lata 2012/14 i w tym momęcie ogłosić upadłosć?
    Na prawdę nie wiem już co mam robić. Nie jestem w stanie splacać długów a US nie chce nawet umożyć odsetek.

Z góry dziękuję za pomoc

Konto usuniete
    Uzytkownik

Musisz przede wszystkim wiedzieć czy możesz ogłosić upadłość prowadząc kiedyś DG. Są pewne wymogi, jakie muszą spełnić byli przedsiębiorcy. Mieszkając za granicą ogłaszanie w Polsce może być skomplikowane. Pewnie masz tu zameldowanie. Ale wizyty syndyka, listy z sądu? Wezwania na rozprawę? Pewnie to się da jakoś ogarnąć. Ale duże koszty. Trzeba też sprawdzić czy długi wobec US są umarzane. Pewnie tak. jeśli chodzi o spadek, to może syndyk zlicytować. To jest kolejny problem. Ogólnie przypadek bardzo ciężki. Ogłaszając upadłość pozbywasz się długów. Jak nie masz pensji, to niewiele Ci zabiorą. Co najwyżej ta nieruchomość. Ja bym na Twoim miejscu ogłaszał. Ale trzeba te wszystkie rzeczy o których pisałem sprawdzić.

dracula
    Participant

Rzeczywiście niepłacenie podatków związanych z działalnością gospodarczą może wprost wskazywać, że prowadząc działalność popadłaś w stan niewypłacalności i nie złożyłaś wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy, co jest obowiązkiem ustawowym. Już na tej podstawie sąd może oddalić wniosek o upadłość konsumencką. W Twoim przypadku zatem trzeba będzie się powołać na względy słuszności i humanitarne, które mogą złagodzić rygor obowiązkowego złożenia wniosku o upadłość przedsiębiorcy. Być może niedługo zmienią się również przepisy, które zliberalizują tę kwestię.

To, że nie mieszkasz w Polsce nie stanowi przeszkody w złożeniu wniosku o upadłość tutaj w kraju. Są pewne problemy praktyczne, które wskazał Karol, jednak przepisy jak najbardziej dopuszczają taką sytuację.

megi9
    Participant

Dziękuję za odpowiedź.
    Jeśli chodzi o kwestię US – działalnosć była prowadzona na złym opodatkowaniu (ryczałcie) podatek był na bierząco płacony. W chwili zamkniecie firmy na koncie nie widnialo zadne zadłuzenie. Po 2 latach od zamkniecia US stwierdził ze forma opodatkowania była zła i naliczył nowy podatek + odsetki. Stąd wynika moje zadłuzenie wobec US

Odnośnie spadku. Zastanawiałam się czy nie byłoby dobrze oddać spadek ojcu, czyli wyzbyć się majątku i dopiero po roku starać się o upadłosć.

Posiadam meldunek w polsce, adres korespondencyjny również gdyż posiadam rodzinę. W razie koniecznośći wstawienia się na rozprawę oczywiście kubię bilety i przylecę.

Moze warto byłoby zaangażowac w tą sprawę adwokata? Czy orientujecie się mniej więcej ile może mnie to kosztować?

Jeszcze raz dziekuję za odpowiedzi

anheros
    Participant

Nie ma czegoś takiego jak „złe opodatkowanie” – sama przecież wybierasz formę opodatkowania, nadto co rok możesz ją zmienić.
    Co do wyzbywania się majątku, to jest to zły pomysł i strzelanie sobie w kolano. Musiałabyś dużo dłużej odczekać niż rok.

Aldonaa
    Participant

Może być jeszcze problem z tzw. Centrum Interesów Życiowych. To jest miejsce gdzie prowadzi się swoje normalne życie w sposób stały i jest się powiązanym z instytucjami, bankami, gdzie pobiera się zasiłki, płaci rachunki itp.
    Warto więc zwrócić się po poradę prawną ( te indywidualne są odpłatne ). Na blogu są namiary do Mecenasa.

Konto usuniete
    Uzytkownik

Ale po co mówić we wniosku że się nie mieszka w Polsce? Ja bym tego nie mówił. podał adres zameldowania i tyle. A potem jak upadłość przejdzie. To wtedy przenieść się na parę miesięcy do polski. I upoważnić kogoś do odbioru listów z sądu. Aldona kogoś kto ma 2 dzieci i żadnego dochodu nie stać na prawnika… Najlepiej iść do prawnika zapłacić 3 tyś. I on Ci wszystko załatwi. Ale nie każdy ma taki komfort. Ja miałem w rodzinie prawnika więc nie myślałem za wiele. Bo ktoś myślał za mnie. Ale jeśli masz środki. To nasz mecenas jest najlepszy.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 years, 10 months temu przez Konto usuniete.
    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 years, 10 months temu przez Konto usuniete.
    Aldonaa
    Participant

1. We wniosku należy podać miejsce z a m i e s z k a n i a.
    2. Dłużnik swoim podpisem pod wnioskiem poświadcza, że podał dane zgodne z prawdą.
    3. Co odpowie na pytanie Sądu : z czego się utrzymuje ?
    4. Jeżeli dzieci chodzą np. do szkoły to nie jest tak prosto przenieść się na parę miesięcy do Polski.
    5. Takie postępowanie gdzie do sprzedaży jest część nieruchomości trwa niestety długo.
    6. Polecałam poradę prawną bo sprawa nie jest prosta i warto wyskrobać te kilkaset zł.

Konto usuniete
    Uzytkownik

Skoro poda adres zamieszkania w Polsce, bo tu jest zameldowana. To nikt i nic nie jest w stanie sprawdzić, że mieszka gdzie indziej. Na spotkanie z syndykiem się umówi. I na to spotkanie przyjedzie do polski. Poza tym może się przenieść przecież za granicę? W chwili składania wniosku mieszkała w Polsce. Jak napisze adres zamieszkania zagranicą to sąd odrzuci wniosek. ” Dłużnik swoim podpisem pod wnioskiem poświadcza, że podał dane zgodne z prawdą”Bardzo złe rady i złe podejście. Musi tak zrobić żeby było dobrze. Każda prawda może być przedstawiona tak aby było dobrze. Nie wsadzą ją za kratki jak poda taką prawdę, którą sąd łyknie. Porada prawna za kilka stów… Jakość tej porady będzie taka jak cena. Dobra porada prawna wraz z napisaniem wniosku to więcej niż kilka stów. Jak weźmiesz naszego mecenasa to masz pewność, że nie spierdzieli roboty. Wielu prawników się nie zna na upadłości. My tu przynajmniej mamy wiedze praktyczną.

Aldonaa
    Participant

Wracam uparcie do pytania, które pada na rozprawie : z czego Pani się utrzymuje ?.
    Napisanie wniosku to kilka tysięcy zł – ale nie sama p o r a d a prawna.

Konto usuniete
    Uzytkownik

Ja jak coś mówię w sądzie to się zastanawiam. Jaką prawdę mam podać. Aby było dobrze. Jakie będą konsekwencje podania takiej a nie innej wersji. Czym ryzykuję. Są różne prawdy. Takie albo inne. Każdą sytuację można przedstawić w ten lub inny sposób. Trzeba mieć trochę fantazji. A nie tak bezgranicznie mówić wszystko. Z niczego się nie utrzymuję. Rodzina pomaga. Masz rację zasiłki pobierane za granicą są problemem. To wyjdzie w sądzie. O tym nie pomyślałem. Zwracam honor.

anheros
    Participant

A może lepiej i prościej byłoby ogłosić upadłość za granicą?
    Trzeba rozważyć różne opcje.
    Albo wrócić naprawdę tutaj do Polski – zależy od sytuacji.
    Generalnie jak karol mówi – prawdę trzeba odpowiednio ubrać w słowa. Jakby zawsze to było takie proste, to by prawników nie było 🙂
    Nie wiem kto bierze za samo napisanie wniosku „kilka tysięcy złotych”, skoro dobre kancelarie biorą podobną kwotę za całą sprawę i całe prowadzenie. Udaj się do mec. Hajduka.

Konto usuniete
    Uzytkownik

Praca prawnika polega na tym aby prawdę przedstawić tak, aby sądowi się spodobała. upadłość za granicą może być rozwiązaniem. Tylko są kraje mniej lub bardziej liberalne. Ja bym na parę miesięcy wrócił do Polski. Musisz mieć kogoś tutaj, kto Ci pomoże przeżyć okres upadłości. Mi pomogła mama. I prawnik z rodziny.

Przeglądajasz 13 wpisów - od 1 do 13 (z 13)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.