upadłość czy układ sądowny ?

Forum Fora Upadłość przedsiębiorcy upadłość czy układ sądowny ?

Przeglądajasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
  • Autor
    Wpisy
    positive
    Participant

Moje zobowiązania to ZUS ( ok 20 tysięcy ) US ( 40 tysięcy ) nie posiadam majątku, więc upadłość przedsiębiorcy nie wchodziła w grę. Moja sytuacja jest taka, że US poblokował mnie z każdej strony – zajęcie konta, informacje do moich kontrahentów , zostałam odcięta od pieniędzy w 100 %, zaległości się w jakimś stopniu spłacały, ale rosły nowe zobowiązania, wpływy na konto z bieżących fv w całości były przekazywane na poczet zajęcia, czyli nie miałam kasy na bieżące podatki i zusy :/ – z US próbowałam się dogadać, co do rat za każdym razem odmowa, ZUS zaproponował raty w kwocie 1500 zł dla mnie nie realne, zwłaszcza , że US skutecznie odciął mnie od kasy, więc do podpisania ugody nie doszło. W efekcie działalność zawiesiłam, bo bez sensu aby generować nowe zobowiązania ) pewnie za chwilę ją zamknę, bo raczej nie widzę możliwości dogadania się z ww instytucjami i wtedy spróbuję z upadłością , chociaż zastawiam się czy może jakiś układ zawrzeć sądownie ?
    Moja sytuacja jest taka, że prowadząc działalność jestem w stanie spłacić ZUS i US w trzy / cztery lata , ale jeśli nie dostane układu ratalnego to zostaje mi etat, w mojej miejscowości żadne kokosy ( ok 2 tysiące ) więc odliczając kwotę wolną od zajęć myślę. że spłacałabym zaległości przez 10 lat , niestety ze względu na zakażenie pałeczkami salmonelli, nie mogę pracować w branży spożywczej czy turystycznej, gdzie miałabym szansę na większe zarobki, bo posiadam odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje , dlatego moja perspektywa zarobkowa na etacie jest jaka jest :/ dlatego coraz bliżej mi do spróbowania z upadłością , choć układu sądowego nie wykluczam – czy ktoś może mi podpowiedzieć z czym spróbować najpierw ?

Aldonaa
    Participant

„choć układu sądowego nie wykluczam”.
    O jakim układzie mówisz ?

positive
    Participant

upadłość kosnumencka układowa , no chyba, że jest jakaś inna forma dogadania się z ZUSem i USem , aby móc spłacać i prowadzić nadal działalność ?

Aldonaa
    Participant

Składając wniosek o upadłość musi być wyrejestrowana działalność.
    A na układ trzeba zgody wierzycieli. Sprawa raczej trudna.

positive
    Participant

tak wiem, że muszę się wyrejestrować
    czyli błędnie myślałam, że jak przez sąd poproszę wierzycieli o raty to pójdą na rękę no nic pozostaje więc upadłość konsumencka

michal.333
    Participant

Panie Mecenasie, mam pytanie czy ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu jest w tej sytuacji możliwe i czy jest w ogóle dobrym rozwiązaniem. Dłużniczka prowadzi działalność (hotel), w której ma 50% udziałów. Drugi współwłaściciel jest z Holandii, bo odkupi 50% udziałów od byłego męża dłużniczki. Z uwagi na obecną sytuację dłużniczka ma zatory płatnicze, mało gości itp. Nie chce jednak rezygnować z działalności, ponieważ wierzy, że za jakiś czas sytuacja się zmieni i będzie nadal mogła prowadzić hotel. Czy w tej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest składanie wniosku o upadłość z możliwością zawarcia układu? Jeśli tak to na jakiej podstawie dłużniczka mogłaby taki układ zaproponować? Układ byłby możliwy do zrealizowania gdyby przewidywania co do ustania epidemii za jakiś czas się potwierdziły. jeśli natomiast to się nie sprawdzi to dopiero wtedy jak rozumiem nastąpi likwiadacja majątku?

Przeglądajasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.