Upadłość, a wypłata i alimenty

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Upadłość, a wypłata i alimenty

  • Ten wątek ma 5 odpowiedzi, 3 głosy, ostatnia zmiana 8 lat temu przez Anonim.
Przeglądasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
  • Autor
    Wpisy
  • #794
    Anonim
    Nieaktywne

    Witam, 04.02.2016 Sąd ogłosił moją upadłość (po 2 rozprawach, gdyż Sąd miał wątpliwości, na szczęście udało mi się je rozwiać). Zleciłem tylko napisanie wniosku, a resztę ogarniam już sam. Współpraca z Syndykiem jest poprawna i mamy stały kontakt telefoniczny. W przypadku wezwań do zapłaty lub innych sytuacji wysyłam maile. Mam pytanie dotyczące wypłaty. Zarabiam 2500 netto, ale mam zasądzone 800 pln alimentów, reszta to zajęcia komornicze. Wcześniej otrzymywałem 670 wypłaty (jestem na chorobowym), czy jest możliwe, że będę dostawał więcej lub czy mogę napisać do Sądu, gdyż nie jestem w stanie wynająć pokoju i przeżyć za tą kwotę?

    #795
    Anonim
    Nieaktywne

    witaj @SAMURI mogę ci tylko podpowiedzieć iż jeżeli matka twoich dzieci będzie pobierała dodatek na dzieci w wysokości 500 zł ty jako ojciec i wszyscy inni ojcowie płacący alimenty będą mogli złożyć wniosek do sądu o obniżenie alimentów.

    #799
    Anonim
    Nieaktywne

    Dziękuję, za informację. Mamy tylko jedno dziecko i nie zapowiada się już na drugie :). Ja chcę płacić alimenty tyle ile Sąd zasądził, jednak moje pytanie dotyczy kwoty, którą będę otrzymywał miesięcznie od Syndyka. Nie mam jeszcze zatwierdzonego planu spłaty. Czy Syndyk będzie zabierał mi tak jak wcześniej Komornik? Po windykacji Komornika zostawało mi 570 pln (ta kwota jest wynikiem świadczeń alimentacyjnych zabieranych przez Komornika i windykacji innych roszczeń).

    #801
    Anonim
    Nieaktywne

    @Samuri niestety musisz czekać na odpowiedż p.Michała Hajduka. Mi syndyk zostawia najniższą krajową a w twoja sytuacja niestety stosunkowo się różni.Ale jak piszesz że masz dobry kontakt z syndykiem umów się na spotkanie tak jak ja to zrobiłam i na wszystkie pytania cierpliwie mi odpowiedział.

    #804
    adw. Michał Hajduk
    Administrator

    @Samuri
    W odniesieniu do zajęć wynagrodzenia w postępowaniu upadłościowym obowiązują te same zasady co w postępowaniu egzekucyjnym – syndyka wiążą te same przepisy co komornika. Zatem kwota, która Panu zostanie po potrąceniu dokonanym na rzecz masy upadłości zasadniczo nie powinna się różnić od tej, którą zostawiał komornik.
    Niestety, to jaka kwota wchodzi do masy upadłości nie jest kwestią uznania syndyka, sędziego-komisarza czy też sądu. Nie ma tu żadnego „luzu decyzyjnego” i nie zależy to od Pana sytuacji. Decyduje jedynie matematyka. Co więcej, jeżeli syndyk kierując się dobrocią serca potrąciłby mniejsze kwoty niż wynikałoby to z przepisów, to naraża się na odpowiedzialność majątkowa. Wierzyciele mogą bowiem nie darować mu uszczuplenia funduszy masy upadłości.
    O zasadach obowiązujących przy potrącaniu z wynagrodzenia kwot wchodzących do masy upadłości można przeczytać na moim blogu TUTAJ

    #805
    Anonim
    Nieaktywne

    Bardzo dziękuję za informację. Sytuacja osób z alimentami w trakcie upadłości jest bardzo trudna.

Przeglądasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.