Upadłość a wpisy w BIK

Otagowane: ,

Ten temat zawiera 16 odpowiedzi, ma 6 głosów, i został ostatnio zaktualizowany przez  oskam666 1 rok, 1 miesiąc temu.

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 17)
  • Autor
    Wpisy

Olorin1
    Participant

Witam
    W styczniu tego roku została ogloszona moja upadłość a pomimo to banki co miesiąc powiadamiają BIK o niespłacanych kredytach. Wiem o tym, bowiem ja jestem o tych powiadomieniach każdorazowo informowana mailowo /mam wykupiony internetowy dostęp do swojego profilu w BIK/. Panie mecenasie, czy banki dobrze postępują?, przecież BIK na pewno został powiadomiony o mojej upadłości to po co jeszcze te comiesięczne powiadomienia banków?

Niestety w tym temacie na chwile obecną nie mogę pomóc. Nie znam zasad funkcjonowania BIK. Postaram się zgłębić temat i dam znać. Niemniej nie bardzo w tym jakikolwiek problem. Dłużnikowi żadnej krzywdy to nie wyrządza, a przynajmniej tak mi się wydaje.

Olorin1
    Participant

W obecnej mojej sytuacji może nie, ale przecież kiedyś stanę się wolnym od długów człowiekiem /mam nadzieję/.Może kiedyś sytuacja zmusi mnie do zaciągnięcia pożyczki bankowej i nie dostanę jej ze względu właśnie na te negatywne wpisy, które nigdy nie znikają z BIKU, a mają kolosalne znaczenie bowiem każdy taki negatywny zapis powoduje obniżenie scoringu klienta, czyli oceny punktowej według, której banki udzielają pożyczek lub nie.Dodaję, że przed ogłoszeniem upadłości miałam niezły scoring i bardzo dobrą historię kredytową,kredyty splacalm regularnie.

Niestety, ale już sama informacja o ogłoszeniu upadłości dyskwalifikuje w oczach banku byłego „upadłowicza”. Przy takiej informacji w BIK bez znaczenia będzie już okoliczność czy zaległo się z płatnością 60, czy też 160 dni.

Varian
    Participant

Czy dobrze rozumiem? Osoba, która ogłosiła upadłość zawsze już będzie już skreślona w BIK? Czy po pewnym okresie zniknie ta informacja z rejestru i będzie szansa na np. kredyt w banku?

Nie zawsze. W ciągu 5 lat od daty wygaśnięcia zobowiązania, tj. ich umorzenia.

oskam666
    Participant

Panie Mecenasie jestem 1,5 roku po zakończeniu tz. umorzenie bez ustalania planu spłaty.
    Do dnia dzisiejszego bank wrzuca informacje do BIK o windykacji.
    Czy działanie banku jest w porządku???
    Co mogę z tym zrobić?

anheros
    Participant

A czytasz forum? Bo pisałem niejednokrotnie, że można samemu wysłać postanowienie do BIK.
    Sorry, ale poza tym – nie umiesz Kolego napisać pisma do banku z żądaniem zaprzestania?
    Czy i cokolwiek zrobiłeś sam w tej sprawie (poza postem na forum) – podziel się wiedzą?

oskam666
    Participant

Kolego anheros,

Wysłany wniosek do PKOBP o kredyt hipoteczny- decyzja odmowna ze względu na status windykacji.
    BIK- nie przyjmuje danych spoza banków wg. ustawy prawa bankowego
    Do wierzyciela (byłego)- reklamacja, telefon z reklamacją, pismo listowne.
    Mieszkanie które znalazłem jest w świetnej cenie i posiadam 60tys. wkładu własnego.
    Niestety to mieszkanie wiecznie nie będzie na mnie czekać, więc liczy się czas.
    Pozdrawiam

anheros
    Participant

Bzdura – informacje o upadłości BIK rzyjmuje i jeszcze potwierdza, że przyjął i wprowadził do systemu. Nie mów, że coś się „nie da”, skoro ja to zrobiłem niejednokrotnie.
    Kolego! To że czegoś nie próbowałeś, albo ktoś Ci powiedział, że „się nie da” – nie znaczy, że to jest prawdą!
    Co do samego statusu „windykacja”, to jak pisałem wcześniej: trzeba uderzać do banku – a skoro piszesz, że pisałeś, to co odpowiedzieli?

oskam666
    Participant

Ad. Osobiście byłem w punkcie obsługi klienta, nie przyjmują takich pism o czym zostałem wielokrotnie zapewniony, ale…..
    Wpis po moich wielokrotnych interwencjach telefonicznych jest ale moim zdaniem niezgodny z postanowieniem sądu, tz. Znajduje się taki wpis:
    Upadłość konsumencka:
    -Status upadłości konsumenckiej; Umorzenie postępowania upadłościowego
    -Wyjaśnienie statusu upadłości konsumenckiej; Sąd rejonowy, w którym został złożony wniosek konsumenta o ogłoszenie upadłości umorzył postępowanie upadłościowe w wyniku niewywiązania się upadłego z obowiązków określonych w Art. 491 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zmianie ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze
    -Data przekazania danych do BIK; 06-11-2017
    -Data statusu upadłości konsumenckiej; 18-05-2016

Proszę zwrócić uwagę na daty!!! Treść prawomocnego postanowienia sądu.
    (…),,Postanawia: Umorzyć zobowiązania upadłego <Imię Nazwisko> bez ustalania planu spłaty wierzycieli,
    obciążając Skarb Państwa tymczasowo pokrytymi kosztami postępowania w niniejszej sprawie”
    Czy ja coś źle rozumie???!!!
    Odnoście tego wpisu + należności jakie widnieją w statusie ,,windykacji” i te dane są przetwarzane (w tym statusie) do dnia dzisiejszego, złożyłem oficjalną reklamację kilka dni temu.
    Czas na odpowiedź to 30 dni i śmiem twierdzić, że ten czas zostanie wykorzystany.
    Kontakt z Rzecznikiem Finansowym również:
    1. Wszystko wskazuje na to, że moja skarga na działania banku (wierzyciela) jest zasadna
    2. Wpis i BIK: Nie ma takiego przepisu jak: ,,Art. 491 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zmianie ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze”- zbyt ogólnie i bezpodstawne
    3. Czas zwłoki banku na przekazywanie informacji oraz przetwarzanie statusu ,,windykacja” po otrzymaniu postanowienia sądu jest bezprawne- mogę nawet domagać się odszkodowanie jeśli udowodnię, że w tym czasie składałem jakiś wniosek (a tak było) i z powodu windykacji został on odrzucony.
    4. Gdy odpowiedź banku nic nie wniesie lub wniesie zbyt mało to niezwłocznie powinienem złożyć sprawę na Rzecznika Finansowego.
    5. Niezależnie od działań banku powinienem złożyć sprawę na działania instytucji finansowej (wierzyciela), czyli na to jakie informacje przekazywał do BIK.

Mam nadzieje, że dałem dość wyczerpującą odpowiedź.
    Czekam na efekty

anheros
    Participant

Nie byłem w punkcie obsługi, ale na pewno są niedouczeni. Dzwoniłem, a potem wysłałem pocztą postanowienie – i tyle. Przyszła odpowiedź, że wprowadzili do systemu. I tyle – tylko tyle i aż tyle.
    Co do reszty, to masz co wyjaśniać. Niestety! Natura polska jest taka, że albo „jakoś to będzie” albo „byle jak”, co widać nie tylko w Sądach. Dajmy na to: JPK, który wchodzi dla wszystkich od 1 stycznia: niby MF zachęca, żeby „szybciej wdrażać”, a jednocześnie pytane o bezpłatny program do JPK mówi, że będzie on dopiero… końcem stycznia! Hipokryzja i prostactwo.

Armel
    Participant

Anheros pytanie, po co do bik przesyłałes swoje postanowienie?

anheros
    Participant

Odnotowują to w systemie i jak się ktoś zgłasza z zapytaniem, to – jakby nie wiedział – się dowie o zakończonej upadłości wraz z datą. Ergo – że długi, które były przed datą, są umorzone.

oskam666
    Participant

Witam wszystkich,

Jeżeli kolega anheros miał takie doświadczenie z BIK to widocznie tak jest.
    Ale czy ktoś jest świadomy tego (a przynajmniej tak u mnie było), że po ogłoszeniu upadłości było otwierane nowe kredyty przez syndyka?
    Jakieś dziwne rachunki i np. kredyt na kwote 1zł.
    Wszystko widniało w moim BIK i głównie o te rachunki walczyłem, żeby przenieśli do części statystycznej.
    Po 2 miesiącach wojowania w byłym wierzycielem udało się i wreście mam punktację scoringową.

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 17)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.