Upadłość a spłata dotychczasowych kredytów

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Upadłość a spłata dotychczasowych kredytów

Przeglądasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
  • Autor
    Wpisy
  • #15983
    Robert86
    Uczestnik

    Witam
    Miesiąc temu sąd ogłosił moją upadłość konsumencką. Do tego czasu płaciłem 4 kredyty. Nie mam jeszcze wyroku na piśmie ale według procedur powinien się już uprawomocnić. Wstępnie rozmawiałem już z syndykiem. Powiedział że procedury się ciągną. Moje pytanie jest takie :
    Czy jeśli teoretycznie wyrok się uprawomocnił i syndyk już zaczął wstępnie działać to czy muszę nadal płacić raty ?

    #15984
    Anonim
    Nieaktywne

    Nie. Nic już nie spłacasz. Upadłość ma „moc” od dnia jej ogłoszenia. A na prawomocne postanowienie (które już się na pewno uprawomocniło) na piśmie trzeba czekać czasem dłużej (bo i sędzia i sekretariat – są przeciążone).

    #15985
    Robert86
    Uczestnik

    Dziękuję za szybką odpowiedź. Właśnie miałem robić przelew i tak pomyślałem „Zaraz skoro ogłosiłem upadłość to po co ja jeszcze płacę jakiś kredyt ?”
    Chyba bardziej z przyzwyczajenia bo od kąt pamiętam to spłacam kredyty. Miałem zapytać się syndyka ale wyleciało mi to z głowy gdy był u mnie w domu. Pomyślałem że teraz do niego napisze ale obawiałem się że powie „oczywiście, proszę spłacać tak jak do tej pory”, bo być może leży to w jego interesie. Nie wiem czy mogę mu zaufać i o wszystko się pytać. Czy on jest po mojej stronie czy jednak to jedynie zimny, wyrachowany urzędnik. Nie ukrywam że ledwie wiążę koniec z końcem i te parę złotych które mam przeznaczyć na ratę niezwykle by mi pomogło. Skoro pani napisała że od momentu uprawomocnienia nie powinienem już nic spłacać to i tak zapłaciłem 3 inne raty tak jak zawszę. Ale to nic.

    #15986
    Anonim
    Nieaktywne

    Od dnia ogłoszenia upadłości (nie od dnia uprawomocnienia) Twoim majątkiem (także np. wynagrodzeniem) zarządza syndyk.
    W interesie syndyka jest aby w masie upadłości były jakieś środki (zwłaszcza na koszty postępowania).
    Syndycy są różni. Bardziej lub mniej życzliwi. Ale generalnie działają jednak na rzecz wierzycieli.
    Jeśli mogę coś doradzić to : nie zamęczać syndyka pytaniami, ale od czasu do czasu warto mu się przypomnieć 🙂

    #15987
    Robert86
    Uczestnik

    Ok, więc od dziś już nie spłacam kredytów. On by zapewne chciał bym nadal i spłacał i jednocześnie by mi coś ściągnał z konta. Ale logicznie myśląc po to wyszedłem z wnioskiem o ogłoszenie upadłości – aby nie płacić dalej tych rat. Niech ściąga z konta na rzecz masy i potem się tym rządzi. Dzięki za pomoc 🙂

    #15989
    Edward87
    Uczestnik

    Robert86 ogłosiłeś upadłość aby nie spłacać zobowiązań, ale zapomniałeś zapytać syndyka czy od momentu rozprawy dalej spłacać czy już nie? Chłopie pobudka!

    #15993
    Kevin
    Uczestnik

    dziwne, że wogole uzyskałeś upadlosc, przeciez jak splacales kredyty caly czas to znacyz, ze byles zdolny splacac i nie potrzebujesz upadlosci, upadlym sie jest z definicji jak sie steacilo mozliwosc splacania krtedytow, poczytaj forum i ustawę, bo jeszcze sobie problemow narobisz i Ci umorza upadlosc…splacac nie mozesz kredytow jak i zaciagac nowych zobowiazan.

    #15994
    Robert86
    Uczestnik

    Tak myślałem że zaraz ktoś zada pytanie „Jak mogłeś ogłosić upadłość skoro jesteś w stanie spłacać ?”.
    To tylko jeden element układanki. Już rok temu zaprzestałem spłacać część kredytów gdy firma mi padła. Płaciłem te które jeszcze byłem w stanie. A że z miesiąca na miesiąc było coraz gorzej bo kwoty pozostałych kredytów przekroczyły przychody to stwierdziłem że to nie ma sensu.
    Co do kredytów to dlatego byłem zdezorientowany bo zapytałem się sędziego zaraz po ogłoszeniu wyroku „A co z kredytami które nadal spłacam ?” . Powiedział żeby w bieżącym miesiącu jeszcze zapłacić, zawsze to będzie lepiej wyglądać”.

    #15995
    Kevin
    Uczestnik

    ok, rozumiem, w kazdym razie nie plac juz nic, ani nie wykonuj zadnych ruchow finansowych bez porozumienia z syndykiem, glupie zakupy golarki czy miksera na 0% moga byc zle odebrane i byc powodem do umorzenia upadlosci, zadne kredyty, zakupy na raty i wogole jakies ruchy finansowe, nic nie rob co zwiazane jest z tego typu sprawami, zdaj sie na syndyka i rob o co Cie poprosi i czytaj, czytaj o upadlosci, jakie sa kolejne etapy – to moja rada.

    #15996
    Robert86
    Uczestnik

    Ok, dzięki wszystkim za dobre rady.

Przeglądasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.