Upadłość a rażące niedbalstwo.

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Upadłość a rażące niedbalstwo.

Przeglądasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 19)
  • Autor
    Wpisy
    daniel.9
    Uczestnik

Dzień dobry,

Nie wiem w zasadzie od czego zacząć… Może od tego, że nie mam już sił i zdrowia do całej tej sytuacji. Na chwilę obecną jakieś 120-130 tys. długu, na który składa się ponad 10 wierzytelności (75% długu to banki, reszta chwilówki).

Cały dług powstał w wyniku hazardu, w 2016 r. poszedłem na terapię, ale zrezygnowałem, obecnie chodzę na terapię od końca października i nie zrezygnuję z niej. Nie jest to terapia na oddziale dziennym czy zamkniętym. Nie mogę sobie na taką pozwolić ze względu na konieczność pracy, żeby się utrzymać.

Czy jest szansa na ogłoszenie upadłości w takim przypadku?

Kancelaria prawna poleciła mi, żebym najpierw bronił się w każdej sprawie, która trafi do sądu. Ja niestety nie mam sił, bo jest tych spraw za dużo, poza tym kancelarie liczą sobie za obsługę każdej sprawy i nie ma żadnej gwarancji, że coś się uda zrobić, szczególnie z bankami. Nie chce zwiększać swojego zadłużenia w ten sposób. Poza tym ta niepewność i nerwy przy tylusprawach są bardzo wykańczające.

Wszystko potęguje nerwica, której się przez to wszystko nabawiłem.

Bardzo proszę o rady Pana mecenasa i Państwa również.

Dziękuję.

adw. Michał Hajduk
    Administrator

Proszę do mnie zadzwonić pod nr 601 153 747. Potrzebowałbym dokładniej zapoznać się z Pana sytuacją. Niemniej na pierwszy rzut oka, to co doradza ta kancelaria nie ma większego sensu, zwłaszcza jeżeli łączy się to z dodatkowymi kosztami.

Kevin
    Uczestnik

Po pierwsze nie wiem dlaczego napsiałeś rażące niedbalstwo, a póżniej piszesz o hazardzie…
    Hazard to choroba i to bardzo poważna choroba i na tej podstawie ja i wiele ludzi ogłosiło upadłość,
    oczywiście leczymy się cały czas nadal i do wniosku upadłościowego były złozone dokumenty z leczenia
    i jak najbardziej możesz się na tewj chorobie oprzeć (sygnatura F.1-10 z rejestru uzależnień behawioralnych czy jakoś
    tak, już nie pamietam, poszukaj sobie).
    Dobrze, że sie leczysz, bo to podstawa.

daniel.9
    Uczestnik

Panie mecenasie na pewno się z Panem skontaktuję, dzisiaj już nie będę miał możliwości, ale w kolejnych dniach zadzwonię

daniel.9
    Uczestnik

Napisałem tak dlatego, bo wydawało mi się, że to poprostu rażące niedbalstwo i sąd w toku postępowania może tak uznać i zawiesić postępowanie. Martwię się tym, że do ogłoszenia takiej upadłości nie wystarczy terapia na która chodzę (Raz w tyg. w, terapia nfz w KCTU w Krakowie), że będą potrzebne dokumenty z oddziału dziennego albo terapii zamkniętej, na które nie mogę sobie pozwolić ze względu na pracę.

adw. Michał Hajduk
    Administrator

@daniel.9
    Nie ma wymogu aby terapia odbywała się w trybie zamkniętym, czy w jakimkolwiek innym. Każda terapia ma taką samą „wartość”. Ważne aby zachowywać abstynencję w graniu i nie zaciągać nowych zobowiązań. Jak Pan zadzwoni wszystko wyjaśnię.

Darczi89
    Uczestnik

@daniel.9

Mierzyłem się z podobną sytuacją, uzależnienie od hazardu, długi na 240 tys. w bankach i w chwilówkach (ok. 8 wierzycieli).
    W styczniu tego roku zebrałem się do kupy, zadzwoniłem na darmowe porady prawne z Urzędu Miasta gdzie wytłumaczyli mi co i jak mam zrobić. Poświęciłem 2 dni na zebranie wszystkich dokumentów i napisanie samemu wniosku. Złożyłem i w maju sąd wydał postanowienie o mojej upadłości. Także uważam, że można śmiało zabrać się za to samemu i nie płacić żadnej kancelarii.

Też przechodziłem terapię zamkniętą na którą wydałem z 7 tys. i wszystkie papiery z niej załączyłem do wniosku, żeby sąd zobaczył dlaczego nie spłacałem wierzycieli przez kolejne 3 miesiące (bo chyba taki jest wymóg co do upadałości).

PS. Nie wiem ile nie płacisz, ale raczej nie czekaj aż Ci sprawy pozakładają bo to nie ma sensu.
    Nie wybronisz się, bo wyroki zapadają zdalnie = wyznaczają komornika i tyle w temacie

U mnie poskładali sprawy na szczęcie dopiero w połowie maja i miałem już ogłoszoną upadłość więc się spóźnili 🙂

Największa ulga psychiczna jest w momencie gdy masz przed sobą decyzję sądu o ogłoszeniu upadłości, wtedy już nie ma stresu z wierzycielami i wystarcza jedna rozmowa z przekazaniem im tej informacji. Zrób to pozbędziesz się tej nerwicy.

daniel.9
    Uczestnik

Najbardziej obawiam się właśnie tego, że jestem w trakcie terapii i to stosunkowo od niedawna, bo od końca października i sąd może uznać, że to za krótko jak na terapię, żeby dać mi szansę, albo sędzia stwierdzi, że może celowo poszedłem na terapię, żeby tylko otrzymać upadłość.

Czy syndyk może zajmować jakiekolwiek rzeczy w mieszkaniu teściów (tylko oni są właściielami) ja nie posiadam żadnego majątku poza mocno wyeksplatowanym smartfonem, ubraniami i 10-letnim laptopem z pękniętą matrycą. Wszystkie pzoostałe rzeczy, to własność teściów lub żony, jednak jak to często bywa nie gromadzili faktur/dowodów zakupu ruchomości. Czy syndyk działa jak komornik i może zabierać wszystko jak leci?

Jeśli chodzi o wynagrodzenie, to co w chwili jeśli otrzymam plan spłaty, a po roku czasu zmienię pracę na mniej płatną?

adw. Michał Hajduk
    Administrator

@daniel.9
    Nie ma żadnych wymogów co do okresu przebywania na terapii. Przepisy nie określają też w jakim trybie ma być przeprowadzana terapia. Nie ma również żadnego okresu przejściowego, w którym trzeba wykazać się abstynencją.

Syndyk może zajmować to co jest własnością upadłego, o ile ma jakąś większą wartość zbywczą i nie jest wyłączone spod zajęcia. Syndycy nie bawią się w zajmowanie starych lodówek, czy też tapczanów. Zresztą typowe wyposażenie domowe, jeżeli nie jest o jakiejś ponadprzeciętnej wartości, nie podlega zajęciu nawet w postępowaniu egzekucyjnym.

Plan spłaty można zmieniać, jeżeli po jego ustaleniu zaistnieją nowe okoliczności mające wpływ na koszty utrzymania dłużnika lub jego możliwości zarobkowe.

Wiosna2019
    Uczestnik

Oczywistym jest rozpoczęcie terapii na długo przed złożeniem wniosku o upadłość.

albo sędzia stwierdzi, że może celowo poszedłem na terapię, żeby tylko otrzymać upadłość.

Tak może być, co z tego, że otrzymasz upadłość, skoro sąd może nie ustalić planu spłat. Oczywiście nie musi tak być, ale po nowych przepisach jest to możliwe.

Cały dług powstał w wyniku hazardu, w 2016 r. poszedłem na terapię, ale zrezygnowałem,

Zobacz ile czasu trwałeś w hazardzie po pierwszej nieudanej terapii. Nie będzie to sprzyjająca okoliczność dla Ciebie, wiem sąd może się o tym nie dowiedzieć i tak byłoby lepiej.

Martwię się tym, że do ogłoszenia takiej upadłości nie wystarczy terapia na która chodzę (Raz w tyg. w, terapia nfz

Miałem dokładnie taką samą, tu problemu nie ma. Ja złożyłem wniosek o upadłość po ponad 2 latach takiej terapii.

Wiosna2019
    Uczestnik

Nie wybronisz się, bo wyroki zapadają zdalnie = wyznaczają komornika i tyle w temacie

Tak to nie działa.

Największa ulga psychiczna jest w momencie gdy masz przed sobą decyzję sądu o ogłoszeniu upadłości, wtedy już nie ma stresu z wierzycielami i wystarcza jedna rozmowa z przekazaniem im tej informacji

Stres może wrócić, teraz po nowych przepisach samo ogłoszenie upadłości nie wystarcza, jest jeszcze potrzebny plan spłat.

kmaro08
    Uczestnik

Oczywistym jest rozpoczęcie terapii na długo przed złożeniem wniosku o upadłość.

Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem.
    Ja złożyłem wniosek chyba po miesiącu uczestniczenia w terapii. Do wniosku dołożyłem jedynie pismo, że w takiej terapii uczestniczę, nic więcej. Na rozprawie dostarczyłem jedynie dwustronicowy wypis z Ośrodka, w którym się leczyłem (nieco ponad 2 miesiące), na którym było stwierdzenie choroby – patologiczny hazard. Dodam, że otrzymałem upadłość na starych zasadach, gdzie łatwo nie było, w przeciwieństwie do obecnych przepisów, gdzie samo ogłoszenie upadłości to raczej formalność.
    Sędzia raczej nie stwierdzi, że poszedłeś na terapię tylko dlatego, żeby otrzymać upadłość, jak będziesz kontynuował leczenie i co najważniejsze miał stwierdzoną chorobę.

Zgadzam się z tym, że raz w tygodni to trochę mało jak dla mnie, ale bardziej (i co najważniejsze) dla Twojego zdrowia, bo ono tutaj jest najważniejsze. Jeśli tego nie będzie to nawet oddłużanie Ci nie pomoże w dłuższej perspektywie, a może nawet zaszkodzić, przy ponownym zadłużeniu i braku możliwości kolejnego oddłużenia.

Jeśli jesteś z Warszawy, to z czystym sumieniem polecam Ci Centrum Odwykowe przy ul. Zgierskiej 18A. Ja odbywałem tam terapię na dziennym odziale, tj codziennie musiałem uczestniczyć w zajęciach bodajże od 9:00-15:30. Mogłem sobie pozwolić na uczestniczenie ok 2,5 miesiąca (docelowo to nawet 6 miesięcy), później musiałem wrócić do pracy. Istnieje jednak możliwość terapii w trybie wieczorowym tj. ze 2 razy w tygodni po 2-4h w godzinach późno popołudniowych. Wystarczy zadzwonić, umówić się na spotkanie, od lekarza rodzinnego uzyskać skierowanie i tyle. Na rozmowie wszystkiego się dowiesz co i jak.
    Jeśli jesteś z innej części Polski, myślę, że znajdziesz coś podobnego, bo raczej funkcjonuje to podobnie. Polecam, bo tak jak wspomniałem, raz w tygodniu to bardzo mało. A zdrowie tutaj jest priorytetem.

daniel.9
    Uczestnik

Panie adwokacie, w różnych miastach sądy podchodzą różnie do upadłości. Jak krakowscy sędziowie podchodzą do tematu upadłości przez hazard?

adw. Michał Hajduk
    Administrator

W krakowskim sądzie upadłościowym nigdy nie było żadnych problemów. Kraków był od zawsze najbardziej liberalny.

Hubert
    Uczestnik

„Oczywistym jest rozpoczęcie terapii na długo przed złożeniem wniosku o upadłość.”

Też się do tego odniosę. Nie mam pojęcia jak do tego podchodzą sądy ale samo rozpoczęcie terapii świadczy o tym że jesteś uzależniony. Nikt przecież nie przyjmuje na terapię na „ładne oczy”, musi być diagnoza.

Przeglądasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 19)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.