upadłość a pobyt za granicą

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania upadłość a pobyt za granicą

• This topic is empty.
Przeglądajasz 5 wpisów - od 1 do 5 (z 5)
  • Autor
    Wpisy
    kuba
    Participant

Dzień dobry,

świetne forum oraz kopalnia wiedzy, gratuluję i dziękuję!

jeśli chodzi o mnie, chciałbym dowiedzieć się jak wygląda sprawa upadłości (niespłacany kredyt hip. w chf) w sytuacji gdy obydwoje kredytobiorcy przebywają za granicą? Jak na wskazaną sytuację będzie zapatrywać się sąd w przypadku gdy tylko jedna ze stron ma umowę o pracę? W przypadku ogłoszenia upadłości jakie czynności podejmie syndyk w kraju i za granicą (majątek to tylko to nieszczęsne mieszkanie). W kraju zapewne sprzeda mieszkanie, natomiast w jakiej kwocie może zająć (jeśli może) wynagrodzenie za granicą? Co zrobić w tej sytuacji najlepiej?

Pozdrawiam serdeczenie
    Kuba

Fakt przebywania za granicą raczej nie stanowi większego problemu. Oczywiście pod warunkiem, że w kraju jest majątek. Niemniej trzeba mieć na uwadze to, że upadły dłużnik ma obowiązek być dyspozycyjnym dla syndyka.
    Dla możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej bez większego znaczenia jest, to czy posiada się umowę o pracę.
    To jakie czynności podejmuje syndyk w kraju przeczyta Pan TUTAJ. Za granicą syndyk nie jest w zasadzie w stanie podejmować żadnych czynności i jest tu zdany na uczciwość i dobrą wole upadłego. Odnosi się to również do wynagrodzenia jeżeli nie wpływa ono na rachunek bankowy posiadany w kraju.

Adam Z
    Participant

Witam

Chciałem się dopytać w tym temacie coś więcej czy dobrze rozumiem

Ogłosiłem upadłość sąd przydzielił mi syndyka który działa bardzo opieszale o działaniu sądu nie wspomnę ponieważ trwa to już ponad półtora roku i nadal nie mam ustalonego harmonogramu spłat i tej ostatecznej rozprawy. Przepraszam że nie pisze profesjonalnym językiem ale nie znam się na prawie.
    Sytuacja zmusiła mnie do wyjazdu za granicę i z tego co wyczytałem tu na forum syndyk nie ma prawa działania poza granicami naszego kraju, więc jeżeli założę konto bankowe na wyspach to nie zostanie ono zablokowane przez bank z powodu upadłości w Poslce. I w momencie jak zacznę przesyłać syndykowi jakąkolwiek gotówkę z tego konta na konto moje w polsce nie będzie próbował przejąć kontroli nad tym zagranicznym.

Pozdrawiam
    Adam

Trochę inaczej to ujmę, syndyk nie ma możliwości technicznych ustalenia, że taki rachunek za granicą został założony, ale zgodnie z przepisami dłużnik ma obowiązek go o tym poinformować. Syndyk ma prawo żądać, a dłużnik obowiązek udostępnić syndykowi dostęp do takiego konta. W ogóle bez porozumienia z syndykiem taki rachunek nie powinien być otwierany. Jeżeli to wyjdzie na jaw, to tego typu działania mogą stanowić podstawę do umorzenia postępowania upadłościowego.

Adrian Qwerty
    Participant

Witam. Piszę mając nadzieję ,że zostanie mi udzielona jakaś wskazówka. Mimo iz post ma prawie 3 lata :). Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej znalazłem zatrudnienie. Chcialbym wykorzystac 10 dni urlopu aby lecieć za granicę do UK ,dorobić troche kasy w salonie dobrego znajomego jako Piercing’er- robić kolczyki mianowicie. Pracuje teraz w Biedronce ale planuje się oświadczyć. Planuje narazie, bo odwlekam te plan. Po ogloszeniu Upadlosci musze oszczędzać i z tego co mi zostaje z pensji po zaspokojeniu syndyka, wierzycieli, procedur – cieżko mi kupić ten wymarzony dla dziewczyny pierścionek :(. Mam szanse na tkw. „Szybki skok” ale czy Syndyk sie jakimś cudem morze o tym dowiedzieć. Ktoś go o tym poinformuje ? Prócz sygnału dzwiekowego gdyby dzwonił ;). Pozdrawiam jeśli Pan Michał nadal tu jest.

Przeglądajasz 5 wpisów - od 1 do 5 (z 5)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.