upadłość a pełnoletnie dziecko

Forum Fora Masa upadłości – co może zabrać syndyk upadłość a pełnoletnie dziecko

Ten temat zawiera 20 odpowiedzi, ma 5 głosów, i został ostatnio zaktualizowany przez  anheros 8 miesiące, 2 tygodnie temu.

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 21)
  • Autor
    Wpisy

tobcio48
    Participant

Witam,
    Jestem tu nowa. Czeka mnie rozprawa o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Będzie to już moje trzecie spotkanie z sędziną i mam nadzieję, że skończy się pomyślnie.
    Mam kilka pytań:
    1- Czy auto, które zakupione i zarejestrowane jest na męża wejdzie w skład masy upadłościowej? ( jest i tak przeznaczone do likwidacji- 18 lat)
    2. Czy pełnoletnia córka, która ma zamiar zakupić samochód w najbliższych dniach ma się czego obawiać? Tzn. czy syndyk będzie miał prawo do jej własności? Córka jeszcze studiuje, jest na naszym utrzymaniu- kwotę na auto zebrała pracując dorywczo.
    3. Mam stałą pracę oraz dorabiam w przedszkolu- raz w roku we wrześniu podpisuję umowę na 10 miesięcy- czy ta praca dodatkowa wchodzi w skład masy upadłościowej i syndyk ją zajmuje?

Przepraszam, jeśli gdzieś już podobne pytania padły i nie doczytałam. Zależy mi na odpowiedzi na 2 i 3 pytanie. Córka musi kupić auto a ja nie wiem czy podjąć od września dodatkową pracę w przedszkolu?

Pozdrawiam

Patrycja
    Participant

1. jeśli macie wspólność majątkową to nie ma znaczenia na kogo jest samochód wchodzi on w skład masy, a skoro jest tak stary to może to wydłużyć postępowanie – wiedząc że jest do likwidacji trzeba go było sprzedać przed upadłością to uprościłoby sprawę
    2. jeśli córka pracując dorywczo pracowała legalnie tj. jest w stanie udowodnić że zarobiła na ten samochód i weźmie na siebie fakturę i rejestrację samochodu to nie a obaw mimo że jest na waszym utrzymaniu, jeśli natomiast nie jest w stanie udokumentować skąd wzięła pieniądze na samochód to syndyk go najprawdopodobniej zabierze (tak na 90% bo te 10% to zależy od syndyka)
    3. to zależy czy ta dodatkowa praca jest na zlecenie czy na umowę o pracę i ile wynosi wynagrodzenie na etat i ile dodatkowe, w sensie czy etat przekracza kwotę wolną od zajęcia?

tobcio48
    Participant

2. Samochód,który córka chce kupić nie jest nowy. Koszt około 13-14 tys. złotych. Także ona powinna podpisać umowę kupna sprzedaży i zarejestrować? Pracowała legalnie ( co pół roku podpisywała umowę – umowy i PIT-y są).
    3. Moje wynagrodzenie netto to około 3.900 zł – pracuje na pełnym etacie jako nauczyciel. Praca dodatkowa – to umowa o pracę – miesięczny dochód netto około 397zł.

Patrycja
    Participant

2.więc nie będzie problemu z samochodem i tak to córka powinna podpisać umowę kupna-sprzedaży i zarejestrować samochód na siebie, skoro to ona go kupuje za swoje zarobione pieniądze
    3. w takim przypadku gdy obie umowy są umowami o pracę to syndyk zabierze 50% zarówno z jednej jak i z drugiej umowy

tobcio48
    Participant

Dziękuję bardzo za tak szybkie odpowiedzi 🙂
    A wypłata męża? Mamy jedno wspólne konto, ale tam wpływa tylko wypłata męża. Ja posiadam jeszcze jedno konto, na które wpływa moje wynagrodzenie.
    I już dzisiaj to ostatnie pytanie z mojej strony 🙂 Pozdrawiam

Patrycja
    Participant

Jeśli macie jakiekolwiek konto wspólne, to jak najszybciej zanim nie masz upadłości usuńcie z tego konta ciebie jako wspólnika albo pełnomocnika, albo je zamknijcie. Albo nie wiem czy nie łatwiej i szybciej niech mąż otworzy sobie nowe konto dla swojej pensji ale abyś ty tam w żaden sposób nie widniała.
    Jak sąd ogłosi ci upadłość to praktycznie każdy bank w Polsce od razu blokuje wszystkie konta i znajdujące się tam pieniądze gdzie jesteś współwłaścicielem a niektóre banki także te gdzie upadły jest pełnomocnikiem i to same z siebie to robią jak tylko info o upadłości znajdzie się w monitorze i nie ma znaczenia czyje pieniądze tam są.
    Później oczywiście syndyk może to odkręcać i uwalniać środki twojego męża z takiego konta ale po pierwsze to trwa, nie każdemu syndykowi się chce i nie każdy jest w tym skuteczny i szybki.
    Wynagrodzenie twojego męża w kontekście twojej upadłości nie podlega zajęciu przez syndyka ale jak będzie wpływało na konto do którego jesteś współwłaścicielem albo pełnomocnikiem to tak jak napisałam wyżej będzie mało ciekawie. Na tym forum już nie jeden przypadek był opisany na to co robią banki.

tobcio48
    Participant

Ok. Miałam komornika na koncie przez około 8 lat. Potem bank sprzedał kredyt firmie windykacyjnej i oni teraz roszczą sobie pieniądze. Czy takie firmy również mają prawo zablokowywać konta?

moskit
    Participant

Nie mają.

tobcio48
    Participant

A czy to, że mama uprawniła mnie do jej konta w za jej życia i w wypadku jej śmierci też ma znaczenie? Też mogą zablokować konto mamie ?

moskit
    Participant

Tak. Większość banków blokuje wszystkie konta gdzie upadły jest właścicielem lub pełnomocnikiem.

Patrycja
    Participant

Dokładnie tak, po ogłoszeniu przez sąd upadłości wszystkie konta gdzie upadły jest współwłaścicielem albo pełnomocnikiem niezależnie od zakresu pełnomocnictwa zostają zablokowane wraz z znajdującymi się tam środkami obecnymi i wpływającymi, dopóki syndyk tego nie odkręci a z tym bywa różnie

karol123
    Participant

A to nie jest tak, że banki blokują po tym jak dostają list od syndyka? Skąd bank ma wiedzieć, że ktoś ogłosił upadłość?

moskit
    Participant

MSiG

anheros
    Participant

No nie wiem:
    – nie radziłbym nikomu, żeby „sprzedać auto przed upadłością” bezpośrednio. Po takim czymś można sobie darować cały wniosek o upadłość;
    – to że syndyk zajmie „na pewno 50% każdej pensji” – nieprawda lub niedopowiedzenie, bo obowiązują przepisy k.p.c. o egzekucji, czyli minimum jest chronione, dopiero powyżej 2-krotności minimum jest zajęcie 50%.
    Z całym szacunkiem, Patrycjo – „dzwonili gdzieś”, ale… nie wiadomo gdzie.
    Wiem, że nie wszystkie te rady przystają w 100% do tej konkretnej autorki wątku, ale przeczytaj w przyszłości ktoś inny i „sprzeda szybko auto przed upadłością”. To jest robienie krzywdy samemu sobie przez pseudo-rady. 🙁
    Wracając do meritum – firmy windykacyjne, owszem MOGĄ I BLOKUJĄ KONTA po wyroku sądowym. A więc pisanie, że „nie mogą” jest albo nieprawdą albo co najmniej niedopowiedzeniem.
    Trochę odpowiedzialności, Szanowne Towarzystwo za słowa pisane!

moskit
    Participant

Anheros z całym szacunkiem, ale firmy windykacyjne nie blokują kont. 🙂
    Takie uprawnienia ma dopiero komornik sądowy.

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 21)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.