Upadłość 2021

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Upadłość 2021

Przeglądajasz 4 wpisy - od 1 do 4 (z 4)
  • Autor
    Wpisy
    Anka
    Participant

Witam. Mój mąż jedzie jutro do adwokata aby napisać i złożyć wniosek o upadłość, moje pytanie dotyczy tego jakie są szanse pozytywnego rozpatrzenia wniosku przez sąd. Długi męża to: 130 000zł w urzędzie skarbowym, 66 000zł w banku i 10 000zł w zus, nie posiadamy majątku, wynajmujemy domek za 1200+ opłaty, skarbowy zajął konto i zostaje 2100, mąż zarabia około 4000zł. Proszę o odpowiedź.

Biorąc pod uwagę treści przepisów obowiązujących od 24 marca 2020 r. szanse są niemal 100%, o ile spełnia wszystkie formalne wymogi. Jest niewypłacany i nie prowadzi działalności gospodarczej. Niemniej trzeba brać pod uwagę, że ogłoszenie upadłości jest już jedynie formalnym wszczęciem postępowania upadłościowego i nie oznacza automatycznie oddłużenia.

Po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego, które jest prowadzone na podstawie postanowienia o ogłoszeniu upadłości, sąd podejmuje decyzję czy daną osobę oddłuża, a jeżeli tak to na jakich warunkach – czy z planem spłaty wierzycieli, czy też bez, a jeżeli z planem spłaty wierzycieli, to na jaki okres ustalonym.

W przy podejmowana powyższych decyzji sąd bierz już pod uwagę okoliczności powstania stanu niewypłacalności – celowość, trwonienie majątku, winę i rażące niedbalstwo w doporowadzeniu do stanu niewypłacalności. Opiera się przy tym na swego rodzaju „raporcie/sprawozdaniu”, które na koniec składa syndyk i w którym zawiera propozycji co do sposobu zakończenia postępowania upadłościowego. Oczywiście upadły ma prawo się do nich odnieść. Następnie po wysłuchaniu upadłego sąd wydaje rozstrzygniecie.

W związku z powyższym maż powinien zadbać aby obsługa prawna obejmowała całość procedury upadłości konsumenckiej. Ne tylko samo ogłoszenie upadłości.

Anka
    Participant

Dziękuję za odpowiedź.

Joasia
    Participant

Pani Aniu jeśli nie ma innego wyjścia to nie ma co czekać tylko składać dokumenty i złożyć do sądu. Powiem wprost moja upadłość trwała 10 miesięcy i przyznam że było bardzo ciężko ponieważ mój i każdy syndyk będzie zabierał z wynagrodzenia wszystkie pieniądze powyżej 2100 netto a następnie ustali albo i nie plan spłaty wierzycieli albo na 3 lata albo 7 w moim przypadku są to 3 lata po 400 zł. A dług był podobny do Pani męża ale nie wszyscy wierzyciele się zgłosili więc był o połowę mniejszy. Ale i tak mogę być heppy bo po trzech latach będę wolna od długu. I jeszcze jedna moja dobra rada należy mówić prawdę i nic nie ukrywać. Ppwodzenia👍

Przeglądajasz 4 wpisy - od 1 do 4 (z 4)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.