Upadłość

Forum Fora Upadłość przedsiębiorcy Upadłość

Ten temat zawiera 4 odpowiedzi, ma 3 głosy, i został ostatnio zaktualizowany przez  adw. Michał Hajduk 2 lata, 8 miesiące temu.

Przeglądajasz 5 wpisów - od 1 do 5 (z 5)
  • Autor
    Wpisy

szam88
    Participant

Witam, zwracam się do Pana z prośbą o pomoc, w latach 2007-2012 prowadziłem działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, oraz od 2012 jednoosobową działalność gospodarczą. W okresie prowadzenia spółki cywilnej pojawiły się problemy z realizowaniem zobowiązań – powstały długi w urzędzie skarbowym, zus, i wobec kilku kontrahentów. Postanowiłem o rozwiązaniu spółki by nie brnąć w dalsze długi. W toku postępowania egzekucyjnego przed urząd skarbowy zostały zajęte środki trwałe, kaucje gwarancyjne należne od kontrahentów. Z działalności jednoosobowej też miałem problemy z płatnościami wobec zus, ale udało mi się wszystko uregulować i nie mam posiadam zobowiązań. Proszę o pomoc – nie jestem w stanie spłacić tych długów z działalności spółki, wspólnik umywa ręce. O jaką upadłość w takim przypadku się starać? Przedsiębiorcy czy konsumencką. Moja działalność widnieje w rejestrze przedsiębiorców jako zawieszona. W obecnym stanie nie mogę jej nawet odwiesić gdybym chciał – zajęcia rachunków bankowych, postępowania egzekucyjne. Nie posiadam żadnego majątku, ewentualnie środki z bieżących zarobków z których mógłbym może w jakiś sposób sfinansować koszty postępowania i syndyka – umowa o pracę z minimalnym wynagrodzeniem. Nie składałem wniosku o upadłość przedsiębiorcy. Podejrzewam, że jeśli go teraz złożę to sąd go oddali ze względu że jest po terminie? i że nie posiadam majątku. Czy jeśli w 2013 zawarłem związek małżeński to czy moja żona w jakiś sposób odpowiada za te długi? mamy wspólność majątkową.

• Ten temat został zmodyfikowany 2 lata, 8 miesiące temu przez  szam88.

Tak długo jak w rejestrze widnieje działalność, nie ma możliwości ogłoszenie upadłości konsumenckie. Jeżeli niewypłacalność zaistniałą już parę lat temu i nie ma już majątku, to w mojej ocenie zasadnym byłoby wyrejestrowanie działalności i złożenie wniosku o upadłość konsumencką. Niemnie należy się liczyć z tym, że sąd może taki wniosek oddalić z powodu uchybienia obowiązkowi terminowego złożenia wniosku o upadłość dla przedsiębiorcy.
    Żona co do zasady nie odpowiada osobiście za długi męża, oczywiście o ile nie podpisywała żadnych zgód, poręczeń itp.

szam88
    Participant

Dziękuję za szybką odpowiedź w mojej sprawie. Czy na moją korzyść działałoby gdybym najpierw złożył o upadłość dla przedsiębiorcy? A dopiero potem o konsumencką, gdy sąd oddali upadłość przedsiębiorcy? Czy Pan podejmuje się też działania na odległość, gdybym chciał żeby się Pan zajął moją sprawą?

anheros
    Participant

Tak, na korzyść – ale warto mieć świadomość co to jest upadłość przedsiębiorcy. To nie tylko „wniosek”, to także duże, ogromne pieniądze na tą upadłość – masz takowe? Bo mniemam, że raczej nie. I parę innych „knifów”…

@szam88
    Wniosek o upadłość dla przedsiębiorców dużo nie zamieni – może, ale nie musi. Przepisy mówią bowiem o „terminowym” złożeniu wniosku. Jeżeli zatem wniosek taki zostanie złożony znacznie po terminie, to za dużo to nie zmienia. Oczywiście dla danego sędziego może być to okoliczność „łagodząca”, ale nie musi. Kwestia tego jak bardzo został przekroczony termin.
    Tak, istnieje możliwość zlecenia mi poprowadzenia sprawy. Proszę pisać na mh@kancelariamh.pl

Przeglądajasz 5 wpisów - od 1 do 5 (z 5)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.