umorzenie postępowania na wniosek wierzyciela

Forum Fora Wszystko inne, niekoniecznie związane z upadłością. umorzenie postępowania na wniosek wierzyciela

Przeglądajasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
  • Autor
    Wpisy
    Daro1654
    Participant

Witam. Moje pytanie dotyczy umorzenia jak w tytule. A mianowicie, na dzień dzisiejszy jestem dłużnikiem niewypłacalnym. Posiadam 21 wierzycieli w tym jeden z nich to wierzyciel hipoteczny (bank Millenium w którym to zaciągnąłem kredyt jeszcze we frankach). Dłużnikiem jestem od kilku lat. Prowadziłem działalnośc gospodarczą, którą potem zawiesiłem a w ubiegłym roku zamknąłem w celu ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Wiem, że teraz przepisy się zmieniły i nie muszę czekać już roku do złożenia wniosku. Na tą chwilę mam jednak inne pytanie. 14.01.2016 z powodu moich zadłużeń odbyła się licytacja mojego mieszkania. Nieruchomość jednak nie została sprzedana- nie było chętnych. W pierwszej chwili nawet się ucieszyłem, bo pomyslałem, że nieruchomość ta może jakoś mi pomoże w późniejszym ogłoszeniu upadłości no i że jeszcze przez jakiś czas będę miał gdzie mieszkać. 19.01.2016 otrzymałem pismo od komornika. Nie znam się na tym, ale było to postanowienie sądu z dnia 28.12.2015, które dotyczyło umorzenia postępowania na wniosek wierzyciela (banku Millenium) w myśl art 825 pkt1 kpc. przeciwko dłużnikowi czyli mnie. Jak mam to rozumieć. Czy to możliwe, że bank Millenium wycofał swój wniosek od komornika nie chcąc dalej dążyć do zlicytowania nieruchomości? Jesli tak to dlaczego, chciał mi zrobić prezent???nierozumiem tego. Drugie pytanie: Jak się ma to umorzenie w stosunku do innych moich wierzycieli. Millenium jest moim wierzycielem hipotecznym czyli jesli dobrze myślę najważniejszym. Czy licytacja (co prawda bezskuteczna) która się odbyła, wogóle powinna się odbyć skoro pismo o umorzeniu jest z datą wcześniejszą? Czego mam się spodziewać w najbliższym czasie. Jaki związek ma to umorzenie z przyszłymi czynnościami komorniczymi? Bedę bardzo wdzięczny za odpowiedź. Chciałbym złożyc wniosek o upadłośc konsumencką ale nie wiem czym najpierw sie zająć.

Daro1654
    Participant

Dodatkowo dziś otrzymalem informacje od byłego pracodawcy, że otrzymał pismo od komornika z zapytaniem na jakie konto było przelewane moje wynagrodzenie. Wynagrodzenie otrzymywałem gotówkowo ( była to najniższa krajowa). Nie bardzo rozumiem dokąd to wszystko zmierza.

Z tego co Pan pisze postępowanie egzekucyjne zostało ukorzone na wniosek wierzyciele. Nie jestem w stanie powiedzieć jakimi względami kierował się tu wierzyciel. Najwyraźniej uznał, że dalsze prowadzenie egzekucji na chwile obecną będzie bezproduktywne. Ja tu nie widzę żadnego „prezentu” ze strony wierzyciela. Zasadniczo w każdym czasie może on na nowo wszcząć postępowanie egzekucyjne.
    Nie bardzo rozumiem drugie pytanie. Umorzone zostało postępowanie tylko tego konkretnego wierzyciela. Nie ma to wpływu na inne prowadzone postępowania z wniosku pozostałych wierzycieli. Jeżeli w egzekucji z nieruchomości uczestniczyli inni wierzyciele, to wniosek o umorzenie postępowania złożony przez bank Millenium nie ma tu najmniejszego znaczenia. Nie jestem w stanie Panu odpowiedzieć jakie plany ma bank względem Pana osoby.Skoro postępowanie egzekucyjne zostało umorzone, to siłą rzeczy komornik nie będzie już podejmował żadnych dalszych czynności względem Pana osoby na rzecz banku. Pytanie komornika o Pana wynagrodzenie miało zapewne na celu ustalenie, czy czasem nie ma Pan poukrywanych gdzieś środków pieniężnych na rachunkach, o których on nie wie.

Daro1654
    Participant

Dziękuje bardzo za odpowiedź. Nie znam się na prawie. Myślałem, że skoro bank jest wierzycielem hipotecznym to przy zlicytowaniu mieszkania miałby pierwszeństwo przed innymi wierzycielami w odzyskaniu swojej należności, dlatego zdziwiło mnie to, że złożył wniosek o umorzenie. Chciałbym wysłać do Pana opis mojej sytuacji w ramach bezpłatnej analizy czy mogę ogłosić upadłość konsumencką. Mam jednak jeszcze jedno pytanie. Czy możliwe jest aby bank Millenium złożył wniosek o umorzenie postępowania aby móc złożyć wniosek o moją upadłość? Czy jest to od siebie jakoś zależne? Czy bez umorzenia również mógłby to zrobić?

Tak, bank jeżeli posiada hipotekę wpisaną jako pierwszą, to ma pewność, że jeżeli nieruchomość zostanie sprzedana, to do niego trafią uzyskane w ten sposób środki w pierwszej kolejności. Z tego względu nie musi się on za bardzo niczym przejmować, ani śpieszyć z egzekucja z nieruchomości.
    Prowadzenie postępowania egzekucyjnego nie ma żadnego wpływu na możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Uczestnik_forum
    Participant

Witam Pana,
    Panie Mecenasie mam trudną i złożoną sytuację osobistą. Z uwagi na bardzo rzetelne informacje zawarte na forum zwracam się z prośbą o pomoc. Proszę o odpowiedź na poniższe pytania. Mam nadzieję, że odpowiedzi pomogą mi lepiej zrozumieć moją sytuację. Z góry bardzo Panu dziękuję.

1. Po jakim czasie bezskutecznej egzekucji komornik umarza postępowanie ??
    2. Czy w sytuacji umorzenia komorniczego postępowania egzekucyjnego z art. 824 paragrafu 1 punktu 3 można skorzystać ze sprzeciwu wobec nakazy zapłaty jeśli odnosi się on do przedawnionego kredytu bankowego (obecnie wierzycielem jest firma zewnętrzna, nie bank)?? Co można i należy zrobić ??
    3. Czy w sytuacji umorzenia komorniczego postępowania egzekucyjnego z art. 824 paragrafu 1 punktu 4 można skorzystać ze sprzeciwu wobec nakazy zapłaty jeśli odnosi się on do przedawnionego kredytu bankowego (obecnie wierzycielem jest firma zewnętrzna, nie bank)?? Co można i należy zrobić ??
    4. Czy w sytuacji umorzenia komorniczego postępowania egzekucyjnego z art. 825 punktu 1 można skorzystać ze sprzeciwu wobec nakazy zapłaty jeśli odnosi się on do przedawnionego kredytu bankowego (obecnie wierzycielem jest firma zewnętrzna, nie bank)?? Co można i należy zrobić ??
    5. Czy można coś zrobić w trakcie egzekucji komorniczej jeśli nakaz zapłaty dotyczy przedawnionego kredytu bankowego (obecnie wierzycielem jest firma zewnętrzna, nie bank)?? Co można i należy zrobić ??

Przeglądajasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.