Umorzenie egzekucji komorniczej a przedawniony kredyt bankowy

Forum Fora Wszystko inne, niekoniecznie związane z upadłością. Umorzenie egzekucji komorniczej a przedawniony kredyt bankowy

Ten temat zawiera 10 odpowiedzi, ma 3 głosy, i został ostatnio zaktualizowany przez  Uczestnik_forum 4 miesiące, 2 tygodnie temu.

Przeglądajasz 11 wpisów - od 1 do 11 (z 11)
  • Autor
    Wpisy
  • #2281

    Uczestnik_forum
    Participant

    Witam Pana,
    Panie Mecenasie mam trudną i złożoną sytuację osobistą. Z uwagi na bardzo rzetelne informacje zawarte na forum zwracam się z prośbą o pomoc. Proszę o odpowiedź na poniższe pytania. Mam nadzieję, że odpowiedzi pomogą mi lepiej zrozumieć moją sytuację. Z góry bardzo Panu dziękuję.
    1. Po jakim czasie bezskutecznej egzekucji komornik umarza postępowanie ??
    2. Czy w sytuacji umorzenia komorniczego postępowania egzekucyjnego z art. 824 paragrafu 1 punktu 3 można skorzystać ze sprzeciwu wobec nakazy zapłaty jeśli odnosi się on do przedawnionego kredytu bankowego (obecnie wierzycielem jest firma zewnętrzna, nie bank)?? Co można i należy zrobić ??
    3. Czy w sytuacji umorzenia komorniczego postępowania egzekucyjnego z art. 824 paragrafu 1 punktu 4 można skorzystać ze sprzeciwu wobec nakazy zapłaty jeśli odnosi się on do przedawnionego kredytu bankowego (obecnie wierzycielem jest firma zewnętrzna, nie bank)?? Co można i należy zrobić ??
    4. Czy w sytuacji umorzenia komorniczego postępowania egzekucyjnego z art. 825 punktu 1 można skorzystać ze sprzeciwu wobec nakazy zapłaty jeśli odnosi się on do przedawnionego kredytu bankowego (obecnie wierzycielem jest firma zewnętrzna, nie bank)?? Co można i należy zrobić ??
    5. Czy można coś zrobić w trakcie egzekucji komorniczej jeśli nakaz zapłaty dotyczy przedawnionego kredytu bankowego (obecnie wierzycielem jest firma zewnętrzna, nie bank)?? Co można i należy zrobić ??

    #2306

    Odnosząc się kolejno do pytań:
    1. nie ma takiego terminu.
    2. nie jest to podstawa do skorzystania ze „sprzeciwu’. Na sprzeciw był termin 14 dni od chwili otrzymania nakazu zapłaty. Teraz jest on już prawomocny. Jeżeli natomiast zobowiązanie PO wydaniu sprzeciwu przedawniło się – termin przedawnienia co do zasady wynosi 10 lat – to można wytoczyć powództwo przeciwegzekucyjne. Przy czym każda wszczęta egzakcje przerywa bieg przedawnienia. Termin przedawnienia biegnie wówczas na nowo od daty umorzenia postępowania egzekucyjnego. Jeżeli wierzyciel w odpowiednim momencie będzie wszczynał postępowania egzekucyjne, to nie ma szansy na przedawnienie .
    3. jak w pkt 2.
    4. jak w pkt 2.
    5. jeżeli nie wniesiono sprzeciwu i nie podniesiono wcześniej (przed uprawomocnieniem się nakazu) zarzutu przedawnienia, to jedynie w przypadku wskazanym w pkt 2 można wnieść powództwo przeciwegzekucjne.

    #2336

    Uczestnik_forum
    Participant

    Witam Pana,
    Dziękuję za na odpowiedź na moje pytania.
    Z uwagi na to że pewne terminy są dla mnie nowe upewnię się czy dobrze Pana zrozumiałam.

    Nie jestem pewna jak rozumieć zdanie: „Jeżeli natomiast zobowiązanie PO wydaniu sprzeciwu przedawniło się…”. Byłoby ono dla mnie zrozumiałe gdy była mowa o -wydaniu nakazu zapłaty-, a nie sprzeciwu. Czy tu mógł wkraść się błąd ??

    Panie Mecenasie proszę o wyjaśnienie, czy można upatrywać nowej szansy dla siebie w sytuacji zmiany wierzyciela ??
    Czy nowy wierzyciel potrzebuje nowego dla siebie nakazu zapłaty ?? i czy ten moment daję nadzieję na wniesienie sprzeciwu i zarzut przedawnienia ??

    Z góry bardzo Panu dziękuję.

    #2337

    Mój błąd. We wskazanym fragmencie mojej wypowiedzi powinno być słowo „nakaz”, a nie „sprzeciw”.

    Zmiana wierzycieli w sytuacji dłużnika zasadniczo niczego nie zmienia. Nowy wierzyciel nie potrzebuje nowego nakazu zapłaty.

    #2379

    Uczestnik_forum
    Participant

    Witam Pana,
    Dziękuję za przesłane odpowiedzi.

    Chciałabym jeszcze zapytać o powództwo przeciwegzekucyjne.

    1. czy jest jakiś maksymalny czas na złożenie takiego powództwa ?? czy obowiązują jakieś terminy ?? czy jest na to określony czas, po którym termin przepada ??
    2. przy założeniu ,że komornik nie umorzy egzekucji komorniczej termin 10 lat należy liczyć od daty otrzymania pierwszego pisma komorniczego w danej sprawie ??
    3. przy założeniu, że komornik umorzy egzekucję i wierzyciel nie podejmie kolejnego postępowania egzekucyjnego termin 10 lat należy liczyć od daty otrzymanie pierwszego pisma komorniczego w danej sprawie ??

    #2440

    Odnosząc się kolejno do pytań:
    1.nie ma terminu.
    2.o bieg jakiego terminu chodzi? Jeżeli chodzi o termin przedawnienia, to biegnie on na nowo dopiero od umorzenia postępowania egzekucyjnego.
    3.od daty postanowienia o umorzeniu.

    #2479

    Uczestnik_forum
    Participant

    Witam Pana,
    Dziękuję za Pana odpowiedzi. W pytaniu drugim chodziło o termin przedawnienia, wyraziłam się mało jasno.
    Podsumowując jeśli wszytko zostało dobrze przeze mnie zrozumiane to w powyższej sytuacji dla dłużnika korzystniejsza jest sytuacji, w której komornik nie wyda postanowienia o umorzeniu- ponieważ wtedy bieg terminu przedawnienia (okres 10 lat) liczony jest od daty wszczęcia egzekucji przez komornika, czyli przedawnienie nastąpi wcześniej niż nastąpiłoby przy wydaniu postanowienia o umorzeniu. Czy dobrze zostało to przeze mnie zrozumiane ??

    Z góry bardzo Panu dziękuję.

    #2506

    Nie, bieg przedawnienia liczony jest na nowo od daty zakończenia ostatniej egzekucji. Przez okres prowadzenia postępowania egzekucyjnego termin przedawnienia nie biegnie.

    #6201

    Uczestnik_forum
    Participant

    Witam Pana Mecenasa,
    Chciałam zapytać Pana o skutki umorzenia postępowania na podstawie art. 824 paragraf 1 punkt 4 (jeżeli wierzyciel w ciągu sześciu miesięcy nie dokonał czynności potrzebnej do dalszego prowadzenia postępowania lub nie zażądał podjęcia zawieszonego postępowania).

    Czy w sytuacji opisanej powyżej istnieją jakieś okoliczności, które powodowałyby że dług można uznać za przedawniony ? i że już nie można go dochodzić za pomocą komornika ?

    Z poważaniem

    #6790

    Ewa1951
    Participant

    Mam pytanie jak długo można czekać na uprawomocnienia się postanowienia o u.g.?czekam już 7 tygodni a od 5 systematycznie dzwonię do sądu czy już postanowienie jest prawomocne. Pozdrawiam

    #11450

    Uczestnik_forum
    Participant

    Dzień dobry,

    Pani Mecenasie z uwagi na informacje jakie pojawiają się w mediach dotyczące możliwości zmian przepisów odnoszących się do umarzania długów przeterminowanych przez sądy w trybie „z urzędu” chciałam zapytać o następującą rzecz.

    Czy przy wejściu w życie takich regulacji są szanse na to aby wrócić do „starych spraw” którym wydano nakazy zapłaty a było one kredytami przeterminowanymi ?

    A przy okazji również zapytam aby być na bieżąco, czy aktualnie są jakieś korzystne dla dłużnika regulacje pozwalające na umorzenie przez Sąd starego nakazy zapłaty dla kredytu przeterminowanego, dla którego nie złożono w terminie sprzeciwu ? Istnieje jakaś szansa na jakikolwiek ruch ?

    Z poważaniem

Przeglądajasz 11 wpisów - od 1 do 11 (z 11)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.