Szybsza spłata psw inaczej. Czy tak można i czy warto?

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Szybsza spłata psw inaczej. Czy tak można i czy warto?

Przeglądajasz 15 wpisów - od 91 do 105 (z 128)
  • Autor
    Wpisy
    dracula
    Participant

Znam upadłego, który miał psw 50 zł przez 12 miesięcy. Spłacił wcześniej, bez żadnej podwyżki i nie było żadnego problemu. Pieniądze na spłatę psw może dać np. rodzina. Przepisy milczą na temat tego skąd dłużnik ma mieć kasę na psw. Jak dla mnie wyobrażalna i dopuszczalna jest nawet sytuacja w której dłużnik bierze kredyt na spłatę psw.

anheros
    Participant

Przepisy mówią, że spłata z wynagrodzenia nie może być podstawą do zmiany psw – ergo: spłata NIE z wynagrodzenia MOŻE być podstawą do zmiany psw.
    A to czy wierzyciel zareaguje czy nie, to jest inna sprawa: jedni reagują bez powodu, a inni mając powód – nie reagują, jak np. US w znanym mi psw na ratę w wysokości 20 GROSZY/m-cznie nie reagował ani razu.
    Od rodziny to jest darowizna, coś jak spadek – więc IMHO może być śliska sprawa. Już lepiej ten kredyt…
    Co nie zmienia faktu, że w moim mniemaniu – popartym z autopsji – najbezpieczniejszym sposobem spłaty jest wynagrodzenie.
    Nie zmienia to faktu, że WSZYSCY (z prawnikami włącznie) BOJĄ SIĘ tematu wcześniejszej spłaty psw, bo nie znają tematu. Taka narodowa cecha niestety u nas występuje (nie do Ciebie Karolu, tylko tak ogólnie piszę), że się boimy, jak czegoś nie znamy. Dobrze, że są tacy jak ja czy moskit… 🙂 🙂 Idziemy na pierwszy ogień 🙂

dracula
    Participant

anheros, pozwolę sobie na polemikę. W przepisach jest wprost mowa, że tylko istotna poprawa sytuacji majątkowej dłużnika (nie dotyczy wzrostu wynagrodzenia) może być podstawą do zmiany psw. Mój wątek dotyczył zupełnie innej kwestii, mianowicie przepisy nie mówią o tym z jakich środków upadły ma spłacić psw. Jak dla mnie na podstawie przepisów kc wierzyciele nie mogliby odmówić przyjęcia zapłaty nawet od osoby trzeciej, która spokojnie mogłaby spłacić psw za upadłego. I w takiej sytuacji psw również byłby wykonany. Oczywiście wymagałoby to obrony przed zarzutem, że upadły dokonał czynności prawnej, którą pogorszył własną zdolność do wykonywania planu spłaty wierzycieli, bo tylko takie czynności są zabronione ustawą. Łatwo jednak wyobrazić sobie sytuację w której upadły bierze kredyt na spłatę psw, który jest na warunkach korzystniejszych niż samo psw. W swojej wypowiedzi po prostu wskazuję na inne, w mojej ocenie dopuszczalne sposoby wcześniejszej spłaty psw 🙂

anheros
    Participant

Ależ oczywiście – z przyjemnością 🙂 Bo z takich polemik i dyskusji, nawet jeśli po części są one błędne – rodzą się kapitalne pomysły do wykorzystania w przyszłości.
    Istotna poprawa sytuacji majątkowej z wyjątkiem wynagrodzenia – czyli wynagrodzenie nie ma znaczenia dla psw. Czyli jeśli to NIE jest wynagrodzenie, to MA znaczenie dla psw – a przynajmniej może mieć na wniosek wierzyciela. Zawsze to jakiś oręż mu wtedy dajemy, a czy z niego skorzysta – to już inna sprawa.
    Co do spłaty przez inną osobę – nie wiem, ale IMHO to zbytnia i niepotrzebna komplikacja. A i wierzyciel może wnikać dlaczego tak się dzieje, dodatkowo z racji iż NIE jest to wynagrodzenie, to dajemy jakiś oręż do walki wierzycielowi z upadłym. Ale niech każdy oceni sam. 🙂 Przyjęcie zapłaty to jedno – ale nie wyklucza późniejszego wniosku o zmianę tegoż psw z powodu „nie-wynagrodzenia”.

Konto usuniete
    Uzytkownik

Potrzebuję 4500 zł (15 rat po 300 zł). Pensja mi wzrosła o 300 brutto od teraz więc nie uzbiera się. Mam premie co pół roku. W zeszłym roku miałem 34000 premii. Teraz 38000 (różnica 4 tyś). Więc też na 100% się nie uzbiera. To jest kwota brutto. Więc netto będzie wzrost mniejszy. Dlatego pisałem że nie wiem czy mam taki wzrost wynagrodzenia. Ale z drugiej strony jakie to ma znaczenie? Mój plan jest symboliczny przecież. Jestem w stanie z premii spłacić go w 100%. Nie dostałem spadku anni nie wygrałem w lotto. Czemu miałbym mieć zmieniony psw?

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 years, 11 months temu przez Konto usuniete.
    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 years, 11 months temu przez Konto usuniete.
    anheros
    Participant

No to w Twoim wypadku faktycznie szansa na zmianę psw jest IMHO zerowa – więc to ja pytam: Czym się przejmujesz i Czego się boisz? Tym bardziej, że taki anheros już był przed Tobą…? 🙂
    Ale czy ja dobrze rozumiem – bo nie pojmuję: dostałeś premię 38.000 zł (trzydzieści osiem tysięcy złotych) i… „się nie uzbiera”??? O co tu chodzi…???

Konto usuniete
    Uzytkownik

Dostałem premię 38 000 ale wcześniej 34 000 więc wzrost wynagrodzenia o 4 tyś i to brutto. A potrzebuję 4500

anheros
    Participant

ahaaa….
    …eeee tam…
    Ja bym już dawno spłacił. 🙂
    Jednak musisz sam zdecydować – pomogę Ci: Cokolwiek zrobisz – zrobisz źle lub źle 😉 🙂
    (pół żartem, pół serio) 😉

moskit
    Participant

Prawnik dobrze powiedział. Źródło pochodzenia środków na spłatę PSW to jedno i może być ono dowolne. Natomiast kwestią kluczową jest czy nie dajemy oręża wierzycielowi wybierając to źródło. Wynagrodzenie – zero ryzyka, lotto/spadek – podstawa do zmiany PSW, pożyczka – ryzyko uwalenia upadłości z uwagi na dokonanie czynności mogącej pogorszyć wykonywanie PSW.
    Karol nie musi być wzrostu wynagrodzenia. Wystarczy żebyś był w stanie z niego spłacić PSW. Nawet nie masz się nad czym zastanawiać. Działaj 🙂

anheros
    Participant

Dlatego pytam – czego się boisz, poza zwykłym faktem, że robisz coś pierwszy raz, ale nie pierwszy jako osoba? 🙂

Konto usuniete
    Uzytkownik

Bałem się, że wierzyciele zobaczą że dużo zarabiam. I zaczną wnioski o podwyższenie. Ale nie mają prawa. Alleluja i do przodu. W przyszłym tygodniu działam.. Tak strasznie chciałbym już skończyć i być wolnym jak Anheros. W przyszłym tygodniu spłacam i wysyłam pismo do sądu…

Konto usuniete
    Uzytkownik

Zanim ogłosiłem upadłość wiele osób mi odradzało. Mówili, że nie dostanę. Czas kończyć… Dziękuję Wam wszystkim. Szczególnie Anherosowi i Moskitowi.

Konto usuniete
    Uzytkownik

Sprawy u mnie nabrały tempa. Już mam szkic pisma do sądu. Wysłałem to do prawnika. On poprawi i odeśle. Zrobię wpłatę i w okolicach środy wysyłam do sądu. Ciekawe czy w tym roku sąd to zdąży rozpatrzeć. Jak obstawiacie? Ja mam taki case, że jeden z wierzycieli sprzedał moją wierzytelność do Kruka. Kurcze ale się ucieszę jak im wyślę prawomocne postanowienie sądu…Wtedy to już będą mi mogli naskoczyć.

anheros
    Participant

Zależy od Sądu – to jest różnie, ale życzę Ci Bożego Narodzenia w oczekiwaniu na… prawomocność co najmniej 🙂
    Kto, gdzie i kiedy sprzedał Twoją wierzytelność – to już myślę, że nieistotne.
    Pismo sformułuj w formie sprawozdania, bo musisz takie sprawozdanie złożyć – więc zawrzyj w nim to, co powinno być w sprawozdaniu. Do tego potwierdzenia przelewów i naprzód! 🙂

Konto usuniete
    Uzytkownik

Jak się uda. To będę drugi. Po Tobie. Jak nie to się odwołuję. Będę walczył do upadłego.

Przeglądajasz 15 wpisów - od 91 do 105 (z 128)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.