Syndyk zabiera więcej niż komornik

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Syndyk zabiera więcej niż komornik

Otagowane: 

Ten temat zawiera 27 odpowiedzi, ma 4 głosy, i został ostatnio zaktualizowany przez  Henzyk 2 tygodnie, 6 dni temu.

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 28)
  • Autor
    Wpisy

agaupadlosc
    Participant

Panie mecenasie Proszę o pomoc : otrzymuję świadczenie rentowe z tyt. cześciowej niezdolności do pracy. Po potraceniu komornika 25% otrzymywałam na rękę 695 zł i taką też miałam decyzję ZUS (zus przekazuje 695 po potrąceniach komorniczych).Kolejna decyzja z dnia 11.07.2018 ZUS po zmianie przepisów zawierała kwotę do wypłaty na rękę 825 zł po potraceniach komorniczych. Moją upadłość ogłoszono 24.07.2018.. Otrzymywałam z ZUS te 825 zł przez 4 miesiące, po czym Syndyk zajął mi konto i powiedział,że będzie mi dawać tyle ile miałam do tej pory, ale daje mi do ręki tylko 680 zł miesiecznie. Czy ja MOGĘ lub mam prawo upomnieć się o tę różnicę ?mieć 825 a 680 to ogromna różnica…

Co robić ? z góry dziękuję

Aldonaa
    Participant

Pozwolę sobie tak krótko odpowiedzieć. Jeżeli kwota wypłacana przez syndyka nie jest zgodna z np. ostatnią decyzją ZUS o waloryzacji – to oczywiście masz prawo pytać syndyka o tę różnicę.

agaupadlosc
    Participant

Panie Michale Hajduk….jest szansa na odpowiedź ? widzę,że w innych tematach jest Pan aktywny….

agaupadlosc
    Participant

Aldona – bardzo dziękuję za podpowiedź, dokładnie tak jest jak piszesz, pytałam syndyka i uzyskałam odpowiedź: „hmmm pomyślimy”
    czy ja mam prawo do tej różnicy ?

Aldonaa
    Participant

Dojrzeje i Ci zwróci.

agaupadlosc
    Participant

hmm,marna odpowiedź ale dziękuję za nadzieję – mam nadzieję, że nie bezzasadną

agaupadlosc
    Participant

Jeśli mogę….w tym temacie – otóż w marcu renciści otrzymali zwroty bezprawnie zagarniętego przez ZUS podatku, dowiedziałam się w ZUS, że zostało mi przyznane 93 zł – czy mam prawo je otrzymać od syndyka ?

Aldonaa
    Participant

Nie. Zwroty nadpłaconego podatku trafiają do masy upadłości.

agaupadlosc
    Participant

ale to nie jest „nadpłacony podatek” to jest bezpodstawnie zabrany podatek na przestrzeni kilku miesięcy

Aldonaa
    Participant

Nie zupełnie. Nadpłata wynika z rocznego rozliczenia łącznych dochodów ze wszystkich żródeł podatnika w roku kalendarzowym.
    Przekonałam ?

agaupadlosc
    Participant

oooowszem 🙁
    dziękuję

Temat ten był już wielokrotnie poruszany i omawiany zarówno na blogu, jak i na forum. Zarówno na blogu, jak i na forum jest opcja wyszukiwania, dzięki temu do potrzebnych informacji można dotrzeć dosłownie w ciągu minuty.

ILE Z RENTY LUB EMERYTURY MOŻE POTRĄCIĆ SYNDYK?
    WYSOKOŚĆ POTRĄCENIA Z EMERYTUR I RENT W POSTĘPOWANIU UPADŁOŚCIOWYM – ORZECZNICTWO
    GDY SYNDYK ZABIERA CAŁE WYNAGRODZENIE
    WNIOSEK O ROZSTRZYGNIĘCIE WĄTPLIWOŚCI CO DO SKŁADU MASY UPADŁOŚCI WZÓR

agaupadlosc
    Participant

Dziękuję Panie Michale za wskazanie tematów jednak nie odnajduję w treści lub nie umiem kwestii kontynuacji mojego tematu, otóż:
    uzyskałam odpowiedź, że syndyk nie powinien nie ma prawa zabierać więcej aniżeli jest na decyzji ZUS już po potrąceniu komorniczym. Otóż zabiera: otrzymywałam 680 zł a powinnam 825 zł, poprosiłam go delikatnie i z zapyatniem czy mogę prosić o kwotę, którą zus wskazuje po potrąceniach oraz wyrównanie tego co zabierał mi powyżej a jest 145 zł miesięcznie, otrzymałam odp, : hmm, coż…pomyślimy, myslę że tak…
    Pieniądze z zus zawsze otrzymywałam 15 danego miesiąca – teraz w marcu dostalam pieniązde 25 czyli 10 dni później od syndyka, otrzymalam kwote należną mi czyli 825 zł ale nie nie otrzymałam wyrównania za poprzednie miesiące. Kiedy zapytałam syndyka delikatnie dlaczego mi ich nie przekazuje, co się stało? on na to : dajmy sobie spokój z tym co było…nie wracajmy.

Jest mi przykro, jestem bezsilna…wiem że z syndykami trzeba się obchodzić jak z jajkiem ale dlaczego mam ciągle podkulać ogon, nikogo nie oszukałam, ciężko zachorowałam, nie mogłam splacać kredytów, nie jestem oszustem, a syndyk okrada mnie świadomie z tego co powinnam otrzymać. Proszę mnie nie zrozumieć źle ale jeżeli otrzymuje się 680 zł na życie na miesiąc a ma się świadomość że powinno się otrzymywać 825 zł to stanowi to ogromną różnicę….
    Proszę o pomoc, co robić ?

agaupadlosc
    Participant

Prośba o pomoc w powyższym pytaniu 🙁 Co jeśli syndyk nie chce zwrócić tego o czym mowa tekst powyżej ?

Aldonaa
    Participant

@agaupadlosc
    Są tylko dwa rozwiązania :
    – napisać do sędziego o rozstrzygnięcie tego sporu. To trochę potrwa ale pewnie syndyk zwróci tą nienależnie pobraną kwotę
    – odpuścić i pogodzić się z tą stratą. I tak zyskujesz na oddłużeniu.
    Wybór należy do Ciebie. Ja bym odpuściła, nie szarpała sobie dodatkowo nerwów.

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 28)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.