Syndyk splacil czesc planu splaty – co dalej

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Syndyk splacil czesc planu splaty – co dalej

Przeglądajasz 11 wpisów - od 1 do 11 (z 11)
  • Autor
    Wpisy
    Alcarin
    Participant

Hej.
    Po podziale masy upadlosciowej zostalo dosyc sporo pieniedzy (za okres pomiędzy planem podzialu, a planem spłaty) moj partner umowil sie z syndykiem (za zgoda Sadu) ze te pieniadze zostana wplacone wierzycielom jako raty planu splaty.
    I teraz mam problem. Kiedy mamy zaczac placic? Za te parenascie miesiecy czy juz teraz i plan splaty po prostu sie skroci o te raty wplacone przez syndyka?

Alcarin
    Participant

W tytule przelewu jest napisane, ze to rata 1-17 planu splaty. Czyli my mamy placic dopiero za 18 miesiecy?

Kevin
    Participant

wydaje mi sie, ze powinienes placic od 2 miesiaca normalnie, a za 1 rate musisz zaplacic kwote obejmujaca raty 1-17, ale musisz to wyjasnic, w postanowieniu powinno byc napisane kiedy, ile, na ile i od kiedy.

kmaro08
    Participant

W mojej ocenie, skoro został zrobiony przez Syndyka przelew wierzycielom za 17 rat, to ty podejmujesz decyzję czy kolejną ratę płacisz za 18 miesięcy (tj. według harmonogramu) czy w kolejnym miesiącu kolejną, 18stą ratę i tak dalej. Ja bym wybrał opcję 2 i w sprawozdaniu rocznym oraz końcowym wspomniał o tych uzgodnieniach z syndykiem i Sądem tj. z czego wynika szybsza spłata PSW.
    Nie zapomnij wziąć od Syndyka potwierdzeń wykonanych przelewów na rzecz PSW.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 11 months, 2 weeks temu przez kmaro08.
    Alcarin
    Participant

@Kevin
    Tylko w postanowieniu o psw nie bylo ani slowa o tych pieniadzach. Mysmy mysleli, ze bedzie dodatkowy plan podzialu ale syndyk sam zaproponowal, ze wplaci to wierzycielom w ramach planu splaty. I dlatego pytam czy teraz mamy placic dopiero za poltorej roku czy od teraz 🙁

@Kmaro08

Nam jednak odpowiada ta pierwsza opcja, bo chcemy sie odkuc finansowo troche 🙂

perse
    Participant

nie rozumiem tego,jakieś to dziwne,jeśli sad nie nakazał ci wpłacić jakichś rat z masy upadłości która pozostała po podziale,to syndyk powinien oddać ci te pieniądze,to sąd decyduje o planie spłat itd,skoro w postanowieniu nie było mowy o tych pieniądzach syndyk powinien je zwrócić,nie wiem dlaczego syndyk decyduje o wpłacie tych pieniędzy skoro sąd na w psw w ogóle tego nie uwzględnił,ja bym porozmawiała z syndykiem o co tu chodzi i jak masz to spłacać ,bo może się zrobić bałagan.

Kevin
    Participant

zgadzam sie z Perse, kuriozalna sytuacja, tymbardziej, ze syndyk juz skonczyl swoja dzialalnosc wraz z prawomocnoscia postanowienia dot. PSW i kasa powinna byc Twoja i zwolnione rachunki bankowe, bardzo dziwne, musisz wejsc z nim w kontakt i pogadac o tym co jest grane.

co to znaczy umowic sie z syndykiem za zgoda sadu? na pismie to jest?

kmaro08
    Participant

Twój wpis w innym wątku:

„Syndyk 10 kazdego miesiaca ma przesylac nam potwierdzenie przelewow.
    Moze i jest cwaniakiem, ale nam to pasuje. My przynajmniej mamy swiety spokoj i nie musimy sie martwic czy w ciagu tego czasu bedzie kasa na plan czy nie. Czasy sa niepewne, roznie moze byc.
    Nie wiem jak wygladala rozmowa, bo mnie przy niej nue bylo, ale nie bylo przymusu. Syndyk dal opcje, moj partner sie zdecydowal na taka.
    Moze to i lepiej, bo upadlosc z powodu hazardu, od 3 lat nie gra ale tez takiej kasy do dyspozycji nie bylo. Jeszcze by przyszedl jakiś glupi pomysl do glowy…”

Wszystko to wydaje się pokręcone. Wcześniej pisałaś, że umówiliście się z partnerem, że syndyk będzie z tych pieniędzy realizował co miesiąc plan spłaty za Was i przekazywał potwierdzenie przelewów. Była to inicjatywa Syndyka, na którą ja osobiście na pewno bym nie przystał. Teraz Syndyk zmienił podejście i przelał wszystko jednorazowo?
    Zgodnie z tym co pisałaś to nie chcieliście mieć tych środków od razu żeby nie kusiło, a teraz piszecie, że chcecie mieć przerwę 1,5 roku od spłat żeby się odkuć finansowo. Bez sensu.
    Jeśli nie masz tych ustaleń z Sądem na piśmie to zawsze może to nieść za sobą ryzyko.

kmaro08
    Participant

Powiem jeszcze tak, niejedna osoba narobiła sobie problemów przez Syndyka. Syndyk jest tylko stroną w sprawie i nie koniecznie musi działać na naszą korzyść. Często nawet nie ma pełnej wiedzy w zakresie upadłości konsumenckiej. Należy w pierwszej kolejności słuchać się Sędziego i działać zgodnie z jego postanowieniami, a nie tak, jak nam wygodniej albo jak sugeruje ktoś trzeci.

Alcarin
    Participant

Wg pierwotnej wersji mial placic przez 17 miesiecy, ale w miedzy czasie okazalo sie, ze wplacil calosc. My tez uwazamy, ze to strasznie pokrecone i w sumie moj partner chciał wystapic do syndyka o wyplate tych pieniedzy.
    Wyszlo jak wyszlo, kontaktowalismy sie z prawnikiem od upladlosci i jest ok. Po prostu plan splaty jest nadplacony.

@kmaro80
    Czasy sa niepewne i lepiej jesli te pieniądze sa zabezpieczone na plan splaty, a my sobie oszczedzamy na auto czy cos. Moj partner sie nie zna i ja w sumie tez, rozne mozna slyszec opinie i skad mielismy wiedziec, ze takie wplaty przez syndyka nie sa standardowa procedura. Nas to w ogole zaskoczylo, ze te pieniadze nie weszly do jakiegoś dodatkowego planu podzialu i na tamten moment sie cieszylismy ze jest jak jest.

tomkasz
    Participant

U mnie też została pewna kwota na rachunku upadłości, którą syndyk mi w całości zwrócił. Zaraz po rozprawie o PSW poprosił o przesłanie numeru konta do wypłaty tych środków. Dość dziwne podejście tego Waszego syndyka. Zawsze myślałem, że to mój działa dość niestandardowo, ale okazuje się, że można jeszcze bardziej.

Przeglądajasz 11 wpisów - od 1 do 11 (z 11)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.