Syndyk nie odpowiada

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Syndyk nie odpowiada

Otagowane: 

Przeglądajasz 9 wpisów - od 1 do 9 (z 9)
  • Autor
    Wpisy
    Tur73
    Participant

Na początku lutego ogłoszono moją upadłość, majątek w postaci dwóch aut został zajęty i syndyk pobiera mi maksymalną wysykość z mojego wyngarodzenia. Od dwóch miesięcy nie odpowiada na moje maile i smsy, a nawet telefon. Wnioskowałem o zmniejszenie zajęcia ze względu na wysokość kosztów utrzymanania i informację o bieżących działania syndyka. Nie ma do tej pory listy wierzytelności, a są tylko dwa banki i osoba fizyczna.
    Jaki jest średnio czas oczekiwania na sporządzenie listy wierzycieli przez syndyka w 2020 roku?
    Czy syndyk ma możliwość zmniejszenia zajęcia lub jego zawieszenie?

Kevin
    Participant

Syndyk dziala zgodnie z ustawa, a nie jak sobie uwidzi, badz cierpliwy i czekaj, po zmianie ustawy sady i syndycy zostali zawaleni sprawami i jeszcze ten wirus, musisz sie uzbroic w cierpliwosc, nie masz wyjscia.

kmaro08
    Participant

Syndyk żeby mógł sporządzić listę wierzytelności musi najpierw otrzymać zgłoszenia od Sędziego. Wszystko to możesz zobaczyć w swoich aktach. Nie ma średniego czasu oczekiwania na sporządzenie listy, bo on właśnie zależy od Sędziego i Syndyka. Jeśli nowi wierzyciele będą zgłaszać się co kilka miesięcy to możesz czekać na listę (bądź kolejne listy wierzytelności) rok, dwa, a może i dłużej, nie ma reguły. Co do obniżenia zajęcia to nie przypominam sobie żeby komuś tu na forum udało się obniżyć zajęcie, a na pewno nie przez Syndyka. Musiałbyś mieć na prawdę mocne argumenty, a samo stwierdzenie, ze masz wyższe koszty utrzymania niż kwota wolna od zajęcia nie wystarczą.

Kamil
    Participant

Ja na sporządzenie pełnej listy wierzytelności czekałem 3 lata. Moja sprawa trwa od czerwca 2017 i ani widu ani słychu. Wierzycieli było 4. Suma 50tys. Brak jakiegokolwiek majątku. Dla mnie upadłość to fikcja.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 month, 1 week temu przez Kamil.
    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 month, 1 week temu przez Kamil.
    Wiosna2019Wiosna2019
    Participant

Dla mnie upadłość to fikcja

Bajki, coś ewidentnie poszło u Ciebie nie tak.

Kevin
    Participant

tez tak uwazam, opisz swoje postepowanie Kamil, bo to az niemozliwe, alb osyndyk opieszaly albo sad albo ktorys z wierzycieli torpedowal dzialania albo wszystko naraz…

Tur73
    Participant

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i rady.
    Syndyk wreszcie odezwał się jednym zdaniem i stwierdził, że zgodnie z przepisami nie może zawiesić zajęcia czasowo. Na pytanie czy może je zmniejszyć poniżej 60% nie otrzymałem już odpowiedzi.
    Dodatkowo zorientowałem się, że po pobraniu 60% z mojego wynagrodzenia (Syndyk płaci za mnie alimenty w kwocie 1600 zł netto miesięcznie) przekazywane mi wynagrodzenie netto przez pracodawcę jest mnniejsze niż minimalne wynagrodzenie 2600 zł bruttto/ 1921 zł netto.
    Zgłosiłem to mojemu pracodwawcy, a biuro rachunkowe skierowało pytanie do Syndyka. Ten stwierdził, że wszystko jest zgodne z prawem, ponieważ to jest zobowiązanie alimentacyjne, więc jedynyn ograniczeniem jest 40% pensji i tak podał to pracodawcy. Ten rozlicza całość zajęcia jako alimenty, a w tej sytuacji nie ma ograniczenia zajęcia do wysokości minimalnego wynagrodzenia.

W moim przypadku przyczyną ukpadłości nie były zobowiązania alimentacyjne, więc z tego co ja rozumiem nie jest to zajęcie alimentacyjne w 100%, ale mieszanie i nie ma zastosowania wyłączenia ograniczenia zajęcia jak w przypadku zobowiązania tylko alimentacyjnego.
    Moim zdaniem pracodawca powinien mi pozostawiać co najmnniej 1921 zł netto z wynagrodzenia.

Czy ktoś miał taki przypadek i może potwierdzić, że dobrze to interpretuję?

Kamil
    Participant

#Kevin
    Opisywać to nawet nie ma co bo to jest żenada opisując w skrócie. Będę pisał pismo do przewodniczącego Wydziału do spraw Upadłościowych o podjęcie działań w mojej sprawie jeżeli do końca tego miesiąca nie otrzymam żadnej informacji od syndyka.

Aldonaa
    Participant

@Kamil
    Pisz to pismo do Przewodniczącej. Ja tylko nie rozumiem na jaką informację od syndyka Ty czekasz. Jak postępowanie jest na etapie ustalenia terminu rozprawy (w tych czasach to może bardziej to będzie posiedzenie niejawne) – to od syndyka nic już raczej nie zależy.

Przeglądajasz 9 wpisów - od 1 do 9 (z 9)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.