syndyk chory

Ten temat zawiera 3 odpowiedzi, ma 2 głosy, i został ostatnio zaktualizowany przez  Aldonaa 1 rok, 2 miesiące temu.

Przeglądajasz 4 wpisy - od 1 do 4 (z 4)
  • Autor
    Wpisy

barnaba
    Participant

Już od roku mam orzeczoną upadłość , tylko 3 wierzycieli ,nie ma żadnego majątku i tylko emerytura z której zabiera syndyk ponad 50% zostaje mi tylko około 700zł na życie ,syndyk ciągle chory ,a ja miesiąc w miesiąc muszę pożyczać na przeżycie prowadzę sam gospodarstwo domowe.Czy może syndyk jak jest chory też może ze mnie ściągać,tak miesiąc w miesiąc.

Aldonaa
    Participant

Syndyk do dnia uprawomocnienia się psw/lub umorzenia zobowiązań bez ustalenia psw – może potrącać 25% emerytury brutto.
    Ważne jest czy Twoje postępowanie upadłościowe – „posuwa się”, czy stoi w miejscu (bo „syndyk ciągle chory”). Na jakim etapie jesteś ?
    Masz już postanowienie o zatwierdzeniu listy wierzytelności ? Zatwierdzony ostateczny plan podziału środków masy upadłości ?
    Czekasz na rozprawę o ustalenie psw/ lub umorzenie zobowiązań ? Czytałeś swoje akta w Sądzie ?

barnaba
    Participant

Dziękuję za szybką odpowiedź.
    Po rozmowie dzisiaj z syndykiem dowiedziałem się,że to nie on, a sąd mi potrąca te ponad 50% mojej emerytury,na poczet spłat zobowiązań. Do tej pory nie mam nic zatwierdzonego,ani listy wierzytelności,ani podziału środków,pisałem w październiku o umorzenie zobowiązań,ale nie mam oczywiście żadnej odpowiedzi.Nie czytałem swoich akt w sądzie tylko dzwoniłem i mówiono mi ,że sprawa w toku.Teraz może ze względu na chorobę może być zmiana syndyka.Poradził mi syndyk(udało mi się do niego wreszcie dodzwonić),aby w takim razie napisać prośbę do sądu o zmniejszeniu potrącania z mojej emerytury,gdyż po prostu nie mogę wyżyć z tego co mi zostaje.Nie wiem czy takie pismo wysłać do sądu czy do sędziego komisarza.Czy w ogóle ma takie pismo sens?
    Barnaba

Aldonaa
    Participant

Chyba żle zrozumiałeś syndyka bo to jednak on a nie Sąd dokonuje potrąceń. To syndyk wysłał do ZUS nr konta bankowego masy upadłości na które przelewane są te potrącenia z emerytury (nie wiem dlaczego piszesz, że jest to 50% a nie tylko 25%).
    Dobrze byłoby wiedzieć czy : są zgłoszenia wierzycieli, czy syndyk sporządził już tą listę wierzytelności, czy ta lista jest już opublikowana w MSiG (to opublikowanie w MSiG możesz sam sprawdzić), czy też czekasz tylko na zatwierdzenie przez Sędziego tej listy.
    Jeżeli będzie zmiana syndyka – to zostaniesz pisemnie o tym poinformowany.
    Możesz pisać pismo/wniosek do Sędziego-komisarza (w 2-ch egz.) o zmniejszenie potrącenia. Sędzia może ale nie musi się na to zgodzić.
    Na to Twoje pismo z pażdziernika o umorzeniu zobowiązań – to raczej odpowiedzi nie będzie. Bo sprawa ewentualnego umorzenia zobowiązań jest rozpatrywana dopiero na końcu właściwego postępowania upadłościowego (po zatwierdzonej liście wierzytelności i po ostatecznym podziale środków masy upadłości) – na oddzielnej rozprawie.
    Zorientuj się czy Wydz.Upadłościowy Twojego Sądu jest podpięty do Portalu Informacyjnego. Jeśli jest – to po zarejestrowaniu się tam – mógłbyś online śledzić swoją sprawę.

Przeglądajasz 4 wpisy - od 1 do 4 (z 4)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.