syndyk a wynagrodzenie z niemieckiej umowy o prace

Forum Fora Masa upadłości – co może zabrać syndyk syndyk a wynagrodzenie z niemieckiej umowy o prace

Przeglądajasz 2 wpisy - od 1 do 2 (z 2)
 • Autor
  Wpisy
 • #19169
  Rwierba91
  Participant

  Witam, moja sprawa jest następująca i zwracam się do forum i pana mecenasa o poradę. Otrzymałem upadłość konsumencką jako osoba fizyczna nie posiadająca żadnego majątku i przydzielono mi panią syndyk. I tu się zaczyna cała historia związana z panią syndyk, wszystkie pytania skierowane z kancelarii pani syndyk na które odpowiedziałem wyczerpująco powtarzają się trzykrotnie, dzięki czemu przedłuża ustalenie planu spłaty. A teraz przejdę do setna sprawy, podjąłem prace w Niemczech na pełny etat, obowiązuje mnie umowa o pracę niemiecka, nie posiadam konta niemieckiego i wynagrodzenie jest wypłacane do ręki. Umowę przekazałem syndykowi gdzie zaznaczono że moje wynagrodzenie wynosi to najniższa średnia krajowa. Jakież było moje zdziwienie gdy pracodawca niemiecki poinformował mnie że syndyk zażądał 3/5 moje wynagrodzenia na konto syndyka. Moje udokumentowane wydatki przewyższają znacznie kwotę którą żąda syndyk. Wielokrotnie informowałem syndyka o chęci wpłaty konkretnej sumy planu spłaty. Bez odpowiedzi. Jako osoba fizyczna nie prowadząca nigdy żadnej działalności gospodarczej spłaciłem kredytów na sumę 985tyś zł, kredytów zamkniętych 211. Więc moje pytanie jest następujące ,jakie prawa ma syndyk wobec moje wynagrodzenia? zaznaczę że podlegam umowie niemieckiej i prawu niemieckiemu.

  #19181

  Bez względu na to, czy jest to wynagrodzenie wypłacane w Polsce, czy też w innym kraju co do zasady zastosowanie mają te same przepisy. Tym samym z reguły zajęciu podlega połowa wynagrodzenia. Nie wiem skąd to żądanie 3/5 kwoty wynagrodzenia.

  W praktyce problemy pojawiają się najczęściej w przypadku gdy wynagrodzenie jest na tyle niskie, że potrącenia można dokonywać jedynie ponad kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Kwestią sporną jest bowiem czy należy stosować kwotę minimalnego wynagrodzenia obowiązującą w Polsce, czy też w kraju, w którym się pracuje.

  Najlepiej poprosić syndyka (niech to zrobi pracodawca) o podstawę prawną jego żądania, tj. aby wykazał z jakich przepisów wynika żądane 3/5 wynagrodzenia.

Przeglądajasz 2 wpisy - od 1 do 2 (z 2)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.