Stosunki majątkowe małżeńskie podczas realizacji PSW

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Stosunki majątkowe małżeńskie podczas realizacji PSW

Ten temat zawiera 9 odpowiedzi, ma 4 głosy, i został ostatnio zaktualizowany przez  Antf 2 miesiące, 2 tygodnie temu.

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
  • Autor
    Wpisy

joko
    Participant

Drodzy,

chciałam zapytać o dwie sprawy.

1. W momencie, gdy Sąd ogłaszał moją upadłość mieliśmy z mężem rozdzielność majątkową (funkcjonowała ona już od ponad roku na podstawie aktu notarialnego, akt ten był załączony do wniosku o upadłość).

Wiem, że na mocy ustawy Prawo upadłościowe… rozdzielność majątkowa małżeńska następuje też z automatu z dniem ogłoszenia upadłości i trwa do zakończenia postępowania upadłościowego (czyli, jak było tu na forum dyskutowane, do ustalenia planu spłaty), po czym wraca ustawowy ustrój małżeński (czyli wspólnota, jak rozumiem).

Obecnie jestem na etapie realizacji planu spłaty. Pytanie jest następujące: czy w przypadku, jeśli przed ogłoszeniem upadłości mieliśmy rozdzielność majątkową, to i do niej automatycznie wracamy po zakończeniu postępowania? Czy też postępowanie upadłościowe w jakiś sposób totalnie unieważnia akt notarialny o ustanowieniu rozdzielności majątkowej i po zakończeniu postępowania nagle mamy… wspólnotę majątkową, mimo że nie żyliśmy w niej wcześniej? Moim zdaniem akt notarialny jest tu nadrzędny, ale ciekawa jestem Waszej wiedzy i opinii.

2. I drugie pytanie, czy – właśnie w tej perspektywie stosunków majątkowych małżeńskich – ktoś z Was w rocznym sprawozdaniu z wykonania planu spłaty wierzycieli w jakikolwiek sposób pisze o dochodach małżonka czy składnikach majątkowych nabytych przez małżonka?

Pozdrawiam serdecznie!

moskit
    Participant

Ad. 1.
    Jeśli wcześniej była rozdzielność, to nadal obowiązuje.

Ad. 2.
    W sprawozdaniu rocznym pomija się wszelkie informacje dotyczące małżonka.

joko
    Participant

Dziękuję Moskicie!

P.S. Korzystając z okazji chciałam napisać, że Ty oraz parę innych osób jesteście naprawdę niezastąpieni na tym forum. W różnych momentach swojego postępowania dosyć dokładnie przeglądałam wątki na forum i wielokrotnie w postach Twoich i właśnie jeszcze paru innych osób znajdowałam dużą dawkę wiedzy, wskazówek, ciekawych sugestii, opisu doświadczeń, z których można się uczyć. Dla mnie było to i jest bardzo cenne wsparcie, za które chciałam podziękować.

Antf
    Participant

Hej,

Podbijam temat, bardzo prosiłbym o potwierdzenie, czy dobrze to rozumiem, że – także w przypadku wspólnoty majątkowej małżeńskiej – upadły nie tylko nie wykazuje wynagrodzeń małżonka, ale też składników majątkowych kupionych przez małżonka, których wartość przekracza kwotę określoną w wytycznych dla sprawozdania? Innymi słowy małżonek upadłego, z zarobionych przez siebie pieniędzy, może kupować sobie co droższe składniki majątkowe, a upadły – mimo wspólnoty – nie musi wykazywać tego w corocznym sprawozdaniu z PSW, prawda?

Pytam, bo momentami wydaje mi się, że rozumiem mechanizm (sprawozdanie tyczy się upadłego i tyle), ale momentami mam wątpliwości (wynikające właśnie ze wspólnoty majątkowej).

Dzięki!

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 2 miesiące, 2 tygodnie temu przez  Antf. Powód: literówka

Aldonaa
    Participant

Roczne sprawozdanie z wykonania psw – dotyczy wyłącznie upadłego. Małżonek nie jest w to wmieszany 🙂

Antf
    Participant

Dzięki wielkie Aldono! To dobrze 🙂

U mnie cała niepewność wypływa z faktu, że jeśli małżonek upadłego coś kupuje to (w sytuacji wspólnoty) upadły – chcąc nie chcąc – staje się współwłaścicielem. Ale może niepotrzebnie chcę być świętszy od papieża 😉

Upewniam się z uwagi na konkretną sytuację. Chciałem kupić auto – ja nie jestem upadłym, ale moja żona jest w trakcie realizacji planu spłaty. Samochód będę kupować z zarobionych przez siebie środków, umowa kupna będzie na mnie i jak rozumiem – mimo wspólnoty majątkowej – to jest wszystko w porządku i małżonka nie jest zobowiązana do wykazywania tego w sprawozdaniu, a niewykazanie nie grozi żadnym posądzeniem o ukrywanie majątku.

Aldonaa
    Participant

Kwestią powrotu do wspólnoty majątkowej małżeńskiej (po zakończeniu upadłości konsumenckiej) zajmował się niegdyś @anheros.
    W/g jego rozeznania to ten powrót następuje dopiero po prawomocnym stwierdzeniu wykonania psw (po wykonaniu – a nie już po samym tylko ustaleniu psw).
    Czyli następuje : po definitywnym zakończeniu całego (a nie tylko formalnego) postępowania upadłości konsumenckiej.

Antf
    Participant

Ciekawe, swego czasu czytaliśmy z żoną wątek na forum, o którym piszesz, i dociekania Anherosa, ale przyznaję, że z inną konkluzją, tzn. że powrót do wspólnoty następuje w momencie uprawomocnienia się postanowienia o psw (co, jak pisał Anheros, było głosem po konsultacjach z gospodarzem niniejszego forum). Choć opcja, o której piszesz, tj. że powrót następuje po prawomocnym stwierdzeniu wykonania psw, ma – przynajmniej w oczach laika – dużo więcej sensu.

Natomiast, jak rozumiem, niezależnie od tego, kiedy jest moment powrotu do wspólnoty, to sprawozdanie i tak obejmuje tylko upadłego i wyłącza małżonka, nawet w przypadku, jeśli jednak powrót do wspólnoty byłby w tym wcześniejszym momencie…

Aldonaa
    Participant

Jest jeszcze póżniejszy wątek „Wspólnota małżeńska po zakończeniu upadłości”, w którym @anheros pisze (9.02.2019r) że wspólnota wraca po wykonaniu psw. I to mnie bardziej przekonuje bo :
    – ustalenie psw to tylko zakończenie formalnej części postępowania
    – ustalenie psw i jego realizacja nie stanowi jeszcze zakończenia całego postępowania upadłościowego
    – zakończenie postępowania upadłościowego następuje dopiero po prawomocnym stwierdzeniu wykonania psw
    – nie jest możliwe np. wspólne rozliczenie podatkowe małżonków (gdy jeden z nich jest nadal w upadłości)

Antf
    Participant

Dziękuję! Dziękuję też za podanie namiarów na tego posta (robiliśmy research zanim Anheros napisał to w lutym bieżącego roku).

Tak, mnie zdecydowanie też to dużo bardziej przekonuje i zgadzam się ze wszystkimi argumentami, które wymieniasz. W przeciwnym wypadku pojawia się multum pytań, a sytuacja między małżonkami jest niejednoznaczna.

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.