Stosunki majątkowe małżeńskie podczas realizacji PSW

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Stosunki majątkowe małżeńskie podczas realizacji PSW

Ten temat zawiera 2 odpowiedzi, ma 2 głosy, i został ostatnio zaktualizowany przez  joko 1 tydzień, 4 dni temu.

Przeglądajasz 3 wpisy - od 1 do 3 (z 3)
  • Autor
    Wpisy

joko
    Participant

Drodzy,

chciałam zapytać o dwie sprawy.

1. W momencie, gdy Sąd ogłaszał moją upadłość mieliśmy z mężem rozdzielność majątkową (funkcjonowała ona już od ponad roku na podstawie aktu notarialnego, akt ten był załączony do wniosku o upadłość).

Wiem, że na mocy ustawy Prawo upadłościowe… rozdzielność majątkowa małżeńska następuje też z automatu z dniem ogłoszenia upadłości i trwa do zakończenia postępowania upadłościowego (czyli, jak było tu na forum dyskutowane, do ustalenia planu spłaty), po czym wraca ustawowy ustrój małżeński (czyli wspólnota, jak rozumiem).

Obecnie jestem na etapie realizacji planu spłaty. Pytanie jest następujące: czy w przypadku, jeśli przed ogłoszeniem upadłości mieliśmy rozdzielność majątkową, to i do niej automatycznie wracamy po zakończeniu postępowania? Czy też postępowanie upadłościowe w jakiś sposób totalnie unieważnia akt notarialny o ustanowieniu rozdzielności majątkowej i po zakończeniu postępowania nagle mamy… wspólnotę majątkową, mimo że nie żyliśmy w niej wcześniej? Moim zdaniem akt notarialny jest tu nadrzędny, ale ciekawa jestem Waszej wiedzy i opinii.

2. I drugie pytanie, czy – właśnie w tej perspektywie stosunków majątkowych małżeńskich – ktoś z Was w rocznym sprawozdaniu z wykonania planu spłaty wierzycieli w jakikolwiek sposób pisze o dochodach małżonka czy składnikach majątkowych nabytych przez małżonka?

Pozdrawiam serdecznie!

moskit
    Participant

Ad. 1.
    Jeśli wcześniej była rozdzielność, to nadal obowiązuje.

Ad. 2.
    W sprawozdaniu rocznym pomija się wszelkie informacje dotyczące małżonka.

joko
    Participant

Dziękuję Moskicie!

P.S. Korzystając z okazji chciałam napisać, że Ty oraz parę innych osób jesteście naprawdę niezastąpieni na tym forum. W różnych momentach swojego postępowania dosyć dokładnie przeglądałam wątki na forum i wielokrotnie w postach Twoich i właśnie jeszcze paru innych osób znajdowałam dużą dawkę wiedzy, wskazówek, ciekawych sugestii, opisu doświadczeń, z których można się uczyć. Dla mnie było to i jest bardzo cenne wsparcie, za które chciałam podziękować.

Przeglądajasz 3 wpisy - od 1 do 3 (z 3)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.