Sprzedaż nieruchomości

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Sprzedaż nieruchomości

Ten temat zawiera 10 odpowiedzi, ma 4 głosy, i został ostatnio zaktualizowany przez  danny 3 miesiące temu.

Przeglądajasz 11 wpisów - od 1 do 11 (z 11)
  • Autor
    Wpisy

muchomor
    Participant

dzień dobry
    Mam pytanie czy moja nieruchomość która jest wystawiona na licytacje przez syndyka w nieruchomości konsumenckiej moze zostać kupiona przez kogos z członków mojej rodziny ? Pytałam wcEsniej syndyka i powiedział ze nie a dzisiaj prawnik powiedział mi ze bie ma żadnych ustaw które by zabraniały członkom rodziny dokonać zakupu nieruchomości upadłego .. zgłupiałam , prosze moze ktoś wie jak to jest

Agnieszka

Aldonaa
    Participant

Może Ty jednak żle zrozumiałaś syndyka.
    Twoja rodzina może kupić tą nieruchomość/udział w nieruchomości. To rodzina Twojego syndyka nie mogłaby tego kupić.

moskit
    Participant

Art. 320 PU wraz z
    Art. 976 KPC
    „§1. W przetargu nie mogą uczestniczyć: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo …”

Aldonaa
    Participant

@muchomor
    W świetle tego co napisał @moskit – to ja już też zgłupiałam. Przepraszam.

@moskit
    Przecież tu na forum właśnie tak doradzaliśmy. Że najlepiej gdyby jakąś ułamkową część nieruchomości (wchodzącą w skład masy) – wykupił od syndyka współwłaściciel (najczęściej ktoś z rodziny). Czy ja się już plączę w zeznaniach ?

moskit
    Participant

Słowa klucz to tryb sprzedaży: licytacja lub z wolnej ręki. W tym 2 przypadku jest możliwe nabycie przez kogokolwiek.
    Tak przynajmniej ja rozumuję 🙂

Aldonaa
    Participant

Dzięki. Tego, że tryb ma takie znaczenie – to nie wiedziałam.
    Wiedziałam tylko, że rodzina syndyka (wstępni, zstępni itd), który pełni lub pełnił tę funkcję w postępowaniu – nie może tego kupić.

muchomor
    Participant

Ja mam wniosek złożony przez syndyka o wyrażenie zgody na sprzedaż nieruchomości z wolnej ręki? Czy to moskit oznacza ze każdy może rodzina tez?

moskit
    Participant

Według mnie tak.

danny
    Participant

Witam, nie chce zakladac nowego tematu wiec zapytam tutaj bo temat jest podobny. Mam udzial 1/3 nieruchomosci i jestem w trakcie skladania wniosku. W zwiazku z tym chcialem zapytac czy po ewentualnej upadlosci udzialy mozna od razu wykupic od syndyka przez np. czlonka rodziny oraz jak okreslic cenowo sprzedaz z wolnej reki? Czy syndyk wyznacza jakas cene czy osoba chcaca wykupic udzial moze zaproponowac cene syndykowi?

Podobnie z pojazdem ktory rowniez zostanie wciagniety do masy upadlosci, czy osoba ktora chce go wykupic proponuje cene syndykowi czy ustala ja sam syndyk.

Pozdrawiam

Aldonaa
    Participant

To wykupienie udziału w nieruchomości od syndyka to trochę musi trwać. Możesz sobie prześledzić albo na stronie swojego Sądu (ogłoszenia sądowe/sprawy upadłościowe) albo w MSiG (dz.III 9.Inne) – ogłoszenia dot. warunków sprzedaży nieruchomości. Jest tam „za cenę nie niższą niż ….”.
    Prostsza jest natomiast sprzedaż ruchomości (pojazd). Tu nie jest potrzebna wycena (wystarczająca jest zgoda sędziego-komisarza), nie musi się też tego obwieszczać. Dopuszczalna jest więc możliwość (a przynajmniej próba) negocjowanie ceny.

danny
    Participant

Co w wypadku gdy moj 1/3 udzialu nieruchomosci wejdzie w sklad masy upadlosciowej? Bede musial sie wyprowadzic czy nadal bede mogl pozostac na jakby 2/3 udzialu rodziny?

Przeglądajasz 11 wpisów - od 1 do 11 (z 11)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.