sprzedaż mieszkania

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania sprzedaż mieszkania

Przeglądasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
  • Autor
    Wpisy
    Aleksandra1
    Uczestnik

Mam pytanie w sprawie mieszkania
    Mieszkanie zostało sprzedane 5 lat temu dla członka rodziny – został zapłacony podatek do urzędu skarbowego oraz wszystkie opłaty.
    Mieszkanie jest obciążone kredytem hipotecznym i osoba która je kupiła spłaca ten kredyt dalej – tylko w banku nie został przepisany na nią kredyt – nadal jest na mnie. ( kredyt jest spłacany w terminie i nie ma żadnych zaległości )
    Czy przy ogłoszeniu prze zemnie upadłości to kredyt trzeba dodać do listy wierzytelności – czy można go pominąć??
    Osoba która spłaca kredyt sprawdzała że może mieć problem z otrzymaniem kredytu ponieważ już jest podeszłym wieku.

adw. Michał Hajduk
    Administrator

Taki kredyt należy jak najbardziej wskazać. Formalnie wierzycielem jest Pani, a nie aktualny właściciel mieszkania. Mieszkanie (hipoteka) stanowi jedynie zabezpieczenie Pani długu. Nabywca mieszkania nie nabył jednocześnie zadłużenia, tj. nie stał się dłużnikiem banku.

Aleksandra1
    Uczestnik

Rozumiem że jeżeli nie będzie mieć możliwości przepisania kredytu to mieszkanie ze względu że jest na nim hipoteka może syndyk uznać że jest moje i może je sprzedać ??

adw. Michał Hajduk
    Administrator

Nie. Jeżeli mieszkanie zostało sprzedane, zwłaszcza jeżeli od dnia sprzedaży upłynęło 5 lat, to syndyk nie ma możliwości wciągnięcia mieszkania do masy upadłości. Ten kto nabył mieszkanie pozostanie jego właścicielem również po ogłoszeniu Pani upadłości.

Hipoteka nie ma wpływu na prawo własności do nieruchomości. Skutkiem takiej hipoteki jest tylko to, że po umorzeniu Pani zadłużenia na skutek przeprowadzeniu postępowania upadłościowego, wierzyciel będzie mógł nadal zaspokoić się ze sprzedanej nieruchomości (obciążonej hipoteką).

Miałem już wiele podobnych sytuacji i w praktyce wygląda to tak, że wierzyciel (bank) zwraca się do właściciela obciążonej nieruchomości z żądaniem spłaty zadłużenia pod rygorem wszczęcia postępowania egzekucyjnego (licytacji nieruchomości przez komornika). Dotychczas zawsze udawało się zawrzeć ugodę i rozłożyć płatność na raty.

Aleksandra1
    Uczestnik

Dziękuje za odpowiedź
    Jeszcze mam jedno pytanie a jeżeli osoba która spłaca kredyt mieszkaniowy nie będzie mieć zdolności kredytowej ze względu na wiek ?? – to w takim przypadku dostanie możliwość rozłożenia na raty??

adw. Michał Hajduk
    Administrator

To nie odbywa się na zasadzie udzielenia przez bank (wierzyciela) kredytu, ale ustaleniu warunków spłaty zadłużenia w ramach zawartego porozumienia. Banku nie interesuje to z jakiego źródła pochodzą pieniądze.
    Jeżeli potrzebuje Pani pomocy prawnej w przeprowadzeniu całej procedury istnieje możliwość skorzystania z usług mojej kancelarii.

Przeglądasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.