sprawa karna w postępowaniu upadłościowym

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania sprawa karna w postępowaniu upadłościowym

Przeglądasz 9 wpisów - od 1 do 9 (z 9)
  • Autor
    Wpisy
  • #13645
    Zoro4567
    Uczestnik

    Witam,
    moja upadłość konsumencka została ogłoszona prawie 1,5 roku temu, jest na etapie gromadzenia masy.
    Dostałem teraz wyrok w sprawie karnej z art. karnego 286 ,tj wyłudzenia, gdzie sprawa została założona przez jednego z wierzycieli. Wyrokiem sądu dostałem jedynie kare grzywny, nie muszę w żaden sposób zadośćuczynić wierzycielowi ani oddawać długu. Wierzyciel ten jest oczywiście na liście w upadłości. Czy istnieje jakaś obawa że sprawa ta może mi w jakikolwiek sposób zagrozić w postępowaniu upadłościowym? Czy zachodzi tu realna przesłanka do np. umorzenia postępowania? Dodam tylko że Syndyk wiedział o toczącym się postępowaniu w tej sprawie.

    #13646
    d_z_p
    Uczestnik

    Dziwne, że nie masz obowiązku naprawienia szkody, wtedy taka wierzytelność nie podlega umorzeniu w postępowaniu upadłościowym więc nie wiem jak będzie w Twoim przypadku.
    Nie wygląda to na pewno dobrze w oczach sędziego prowadzącego postępowanie, że jesteś skazany za oszustwo, ale myślę, że jeśli to 1 wyrok to nie wpłynie na upadłość.

    tutaj wpis mecenasa:
    http://upadłośćkonsumencka.com.pl/upadlosc-konsumencka/postepowanie-karne-o-upadlosc-konsumencka/

    Dodam na marginesie, że mam identyczną sytuację. Zostałem skazany chwilę przed ogłoszeniem upadłości z 286 par.1. choć nie czuje się winny ale za bardzo się nie broniłem (stwierdziłem że zapłace grzywne 400 zł bo taka mi zaporponowal prokurator i bede mial spokoj) czego żałuję do tej pory.
    W tej chwili jestem na etapie oczekiwania na umorzenie bez ustalania planu spłat/ustalenie psw.

    #13656
    Zoro4567
    Uczestnik

    Dzięki za odpowiedź. Wcześniej w tej pożyczce miałem sądowy nakaz zapłaty, komornik był na moim wynagrodzeniu ale nie zdążył nic ściągnąć (ogłoszenie upadłości). Ja się mocno broniłem w te sprawie, moją główną linią obrony był patologiczny hazard. Czemu napisałeś że żałujesz że się bardziej nie broniłeś w swojej sprawie? Skoro twoje postępowanie jest już na tym etapie to ta sprawa ci chyba nie zrobiła problemu w postępowaniu upadłościowym. Ja się jeszcze zastanawiam czy jest sens apelować w mojej sprawie karnej.

    #13681
    d_z_p
    Uczestnik

    dlatego, że przez ten wyrok odwieszono mi wyrok z 2014 roku (całkiem inna sprawa wogóle nie gospodarcza) i zamieniono na prace społeczne. Gdyby nie to już dawno byłbym nie karany a tak to karany będę jeszcze przez prawie 3 lata. Jak nie masz prawomocnego jeszcze to ja bym się odwoływał, to źle wygląda późniejw karcie karnej, że jesteś oszustem. A co jak innym wierzycielom przyjdzie do głowy oskarżyć o oszustwo, bo na upadłości ogólnie Ty będziesz wygrany bo umorzą długi ale obowiązki naprawienia szkód się nie umarza i będą się wszystkiego chwytać ?

    #13696
    Anonim
    Nieaktywne

    Hej upadly hazard. Odezwij sie do mnie ma meila jak mozesz ewelinar1985@wp.pl

    #14044
    Anonim
    Nieaktywne

    Czy ktoś z Was kto również miał wytoczona sprawę karną z art. 286 kk moze mi powiedziec jaki byl przebieg tego postępowania.
    U mnie wyglada sytuacja tak, że 2 miesiace temu ogłosiłem upadłość jednak jeden z wierzycieli skierował sprawę na policję. Jak dla mnie argumentacja w stylu, że zaciągnąlem zobowiązanie i wprowadziłem w bład pracownika co do zamiaru wywiazania się ze spłaty pożyczki jest słaba. Czyli wg tego kazdy kto nie spłaci swojego zobowiązania jest oszustem, bo w momencie podpisania umowy zamierzał nie splacić zobowiazania? Chora argumentacja. Prokurator, z którym rozmawiałem byl bardzo nieogarnięty. Przkazałem mu informację o mojej terapii (uzaleznienie od hazardu) oraz toczacym się postępowaniu upadłościowym. Ten jednak oznajmil, ze i tak zostanę skierowany na badania sądowe w celu potwierdzenia moich słów oraz nakazał ponowne spotkankie w celu złozenia wyjaśnień oraz dokumentacji medycznej z terapii i dokumentacji upadłościowej. Prokurator jak usłyszał, ze na liscie wierzycieli mam prawie 30 podmiotów to powiedział, cytuję, ze prawdopodobnie pójdę siedzieć za długi…! Oczywiści nie traktuję tego na powaznie, ale niestety postępowanie prokuratora może być dość nieobliczalne i nie wiem czego się spodziewac. Czy mieliscie moze podobne doświadczenie?

    #14052
    moskit
    Uczestnik

    Jeżeli ktoś nie płaci już 1 raty to chyba wierzyciel ma prawo podejrzewać, że dłużnik nie zamierzał regulować zobowiązania? nieprawdaż? Oczywiście takie sprawy są trudne.

    #14071
    Anonim
    Nieaktywne

    No tak, może podejrzewac, ale jak można komuś udowodnić, że ten w chwili podpisania umowy nie zamierzał spłacić zobowiązania? To są czysto teoretyczne domysły. W takim razie kazdy kto nie spłacił swojego zobowiązania moze byc o to posądzony. Pożyczka nie była ratalna więc w mojej opini sam fakt nie spłacenia jej nie jest równoznaczny z tym, że nie chciałem jej spłacic od poczatku.

    #14783
    Kevin
    Uczestnik

    ja jestem na etapie kompletowania wniosku i w ciągu miesiąca myśle, ze zlożę wniosek o UK z powodu patologicznego hazardu, no i jestem w podobnej sytuacji, bo pewna firma chwilówka podała mnie na prokuraturę o wyłudzenie, bo odstąpiełem od umowy pożyczki i nie zwróciłem ani grosza…składałem już zeznania na policji i od pół roku czekam na dalsze kroki, oczywiście nie zamierzam tego zatajać przed sądem, ale cały mój wysiłek, pieniądze za wniosek, czas może pójść na marne i nie dostanę UK lub później mi ją cofną z powodu wyroku, już nie mówie o tym, że pewnei stracę pracę jak wyrok się uprawomocni…mam w związku z tym pytanie, czy jak dojdzie do rozprawy mam walczyć i bronić się z uwagi na patologiczny hazard czy lepiej poddać się karze z pokorą, co lepsze w świetle UK?

Przeglądasz 9 wpisów - od 1 do 9 (z 9)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.