Spóźniony wierzyciel już po prawomocnym PSW

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Spóźniony wierzyciel już po prawomocnym PSW

Przeglądasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
 • Autor
  Wpisy
 • #18686
  Wiosna2019
  Uczestnik

  Jak w tytule, do tej pory nie widziałem żadnej informacji o takiej sytuacji. Został dodany nowy podmiot do sprawy, ale chyba już nic się nie zmieni?.

  #18687
  adw. Michał Hajduk
  Administrator

  Taki spóźniony wierzyciel niczego już nie zmieni. Jeżeli był wskazywane we wniosku o ogłoszenie upadłości i zaniechał zgłoszenia wierzytelności pomimo informacji od syndyka o ogłoszeniu upadłości, to i tak jego wierzytelność podlega umorzeniu.

  #18688
  Wiosna2019
  Uczestnik

  Dziękuje bardzo za odpowiedź. Tak, oczywiście był wskazany we wniosku, a przypomniał sobie o mnie po ponad dwóch latach. Poinformowany przez syndyka też był, ponieważ podał swego czasu konto bankowe nie należące do mnie :).

  #18689
  Kevin
  Uczestnik

  ja się podepnę pod pytanie… a co z wierzycielem, który nie był ujęty we wniosku, po prostu zapomniałem o nim, syndyk mnie uspokajał, że to nie ma znaczenia, ale mam pewne obawy.

  #18695
  adw. Michał Hajduk
  Administrator

  @Kevin
  Ma to znaczenie. Zgodnie z przepisami art. 491 (21) ust. 2 Pr. up. nie podlegają umorzeniu zobowiązania wierzycieli, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu.

  W związku z powyższym jeżeli się kogoś nie wskaże, to umorzenie jego wierzytelności będzie zależało od oceny, czy było to umyślne działanie dłużnika, czy wynikało też z jego niepamięci.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 10 miesięcy, 2 tygodnie temu przez adw. Michał Hajduk.
  #18697
  Kevin
  Uczestnik

  Dziękuję za odpowiedź Panie Mecenasie, no właśnie syndyk mnie pewnie uspokajał dlatego, że go w późniejszym czasie informowałem o tym fakcie, jednak nie wiedziec czemu i tak pominął tego wierzyciela w postępowaniu i nawet nie wysłał do niego zawiadomienia.
  Dodatkowo jestem uspokojony, że u tego wierzyciela mam dług 1000 zł. Przy ogólnym zadłużeniu 200 000 zł. Co też będzie miało znaczenie w sprawie.

  #18701
  adw. Michał Hajduk
  Administrator

  @Kevin
  Dobrze, że to mała kwota. Dzięki temu nie sposób przyjąć, że miał Pan jakiś interes w pominięciu tego wierzyciela, a co za tym idzie nie było to umyślne działanie.

  Informował Pan syndyka o tym wierzycielu telefonicznie, czy na maila?

  #18710
  Kevin
  Uczestnik

  Mailowo i oczywiście mam potwierdzenie wysłania tego maila, myślę, że syndyk też zapomniał.

  #18711
  adw. Michał Hajduk
  Administrator

  W takim razie proszę trzymać tego maila. W razie problemów można się na niego powoływać.

  #18714
  Kevin
  Uczestnik

  ok, dziękuję za odpowiedź, mam jednak nadzieję, że nie będę musiał dochodzić w sądzie i sprawa nie wyjdzie na światło dzienne:)

Przeglądasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.