Spóźniony wierzyciel już po prawomocnym PSW

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Spóźniony wierzyciel już po prawomocnym PSW

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
  • Autor
    Wpisy
    Wiosna2019
    Participant

Jak w tytule, do tej pory nie widziałem żadnej informacji o takiej sytuacji. Został dodany nowy podmiot do sprawy, ale chyba już nic się nie zmieni?.

Taki spóźniony wierzyciel niczego już nie zmieni. Jeżeli był wskazywane we wniosku o ogłoszenie upadłości i zaniechał zgłoszenia wierzytelności pomimo informacji od syndyka o ogłoszeniu upadłości, to i tak jego wierzytelność podlega umorzeniu.

Wiosna2019
    Participant

Dziękuje bardzo za odpowiedź. Tak, oczywiście był wskazany we wniosku, a przypomniał sobie o mnie po ponad dwóch latach. Poinformowany przez syndyka też był, ponieważ podał swego czasu konto bankowe nie należące do mnie :).

Kevin
    Participant

ja się podepnę pod pytanie… a co z wierzycielem, który nie był ujęty we wniosku, po prostu zapomniałem o nim, syndyk mnie uspokajał, że to nie ma znaczenia, ale mam pewne obawy.

@Kevin
    Ma to znaczenie. Zgodnie z przepisami art. 491 (21) ust. 2 Pr. up. nie podlegają umorzeniu zobowiązania wierzycieli, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu.

W związku z powyższym jeżeli się kogoś nie wskaże, to umorzenie jego wierzytelności będzie zależało od oceny, czy było to umyślne działanie dłużnika, czy wynikało też z jego niepamięci.

Kevin
    Participant

Dziękuję za odpowiedź Panie Mecenasie, no właśnie syndyk mnie pewnie uspokajał dlatego, że go w późniejszym czasie informowałem o tym fakcie, jednak nie wiedziec czemu i tak pominął tego wierzyciela w postępowaniu i nawet nie wysłał do niego zawiadomienia.
    Dodatkowo jestem uspokojony, że u tego wierzyciela mam dług 1000 zł. Przy ogólnym zadłużeniu 200 000 zł. Co też będzie miało znaczenie w sprawie.

@Kevin
    Dobrze, że to mała kwota. Dzięki temu nie sposób przyjąć, że miał Pan jakiś interes w pominięciu tego wierzyciela, a co za tym idzie nie było to umyślne działanie.

Informował Pan syndyka o tym wierzycielu telefonicznie, czy na maila?

Kevin
    Participant

Mailowo i oczywiście mam potwierdzenie wysłania tego maila, myślę, że syndyk też zapomniał.

W takim razie proszę trzymać tego maila. W razie problemów można się na niego powoływać.

Kevin
    Participant

ok, dziękuję za odpowiedź, mam jednak nadzieję, że nie będę musiał dochodzić w sądzie i sprawa nie wyjdzie na światło dzienne:)

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.