Slub

Przeglądajasz 8 wpisów - od 1 do 8 (z 8)
  • Autor
    Wpisy
    kamillock
    Participant

Witam,

Mam pytanie 🙂 oczekuje na plan spłaty. Jestem na końcówce postępowania upadlosciowego.
    W przyszłym roku chciałbym wziąć ślub z narzeczona. Coś się z tym wiąże ? Dostaje ona jakaś informacje
    O tym ze jestem osoba upadła ? Podpisywana jest intercyza ? Jest ona w to wciągnięta w jakiś sposób?
    Pytam ponieważ ja wychodzę z założenia ze sam narobiłem bigosu to sam go zjem i nie chce nikogo zamartwiać.
    Dziękuje z góry za odpowiedz

kmaro08
    Participant

Moim zdanie nie ma to znaczenia.
    Czy dostanie ona jakieś informacje o twojej upadłości? Nie sądzę, no bo i kto miałby wysłać i po co.
    Czy podpisywana jest intercyza? Jeśli będziecie chcieli, Wasz wybór.
    Skoro w przypadku ogłoszenia upadłości jednego z małżonków z automatu powstaje rozdzielność majątkowa to w przypadku wzięcia ślubu, myślę, że przyszłej małżonki Twoja upadłość konsumencka nie będzie dotykać.

@kamillock
    Upadłość nie stanowi jakiejkolwiek przeszkody na drodze do zawarcia związku małżeńskiego – zarówno w okresie trwania postępowania, jak i po jego zakończeniu. Nie wywiera ona również żadnego negatywnego wpływu na sytuację małżonka upadłego dłużnika.

Niemiej zważywszy na to, że sąd nie rozstrzygał jeszcze kwestii zasadności ustalenia planu spłaty wierzycieli należy mieć na uwadze, iż po zawarciu związku małżeńskiego sąd uwzględni tą okoliczność przy ustalaniu kosztów niezbędnego utrzymania. Przykładowo jeżeli upadły wynajmuje mieszkanie za 2.000 zł miesięcznie, to po zawarciu związku małżeńskiego do kosztów niezbędnego utrzymania sąd zaliczy tylko 1.000 zł przyjmując, że małżonek partycypuje w tych kosztach. Chyba, że zachodzą jakieś nadzwyczajne okoliczności, np. małżonek jest niezdolny do pracy z powodu problemów zdrowotnych.

kamillock
    Participant

Czyli jeżeli będę miał ustalony plan spłaty w najbliższym czasie to po zawarciu związku małżeńskiego pod koniec przyszłego roku sad na nowo będzie analizował moje koszty utrzymania uwzględniając pensje żony ? Na chłopski rozum myślałem, ze jeżeli dajmy na to przykładowo od sierpnia bieżącego roku będę miał ustalony plan spłaty dajmy na to w kwocie 500 zł na dwa lata – mija ten okres i upadłość zakończona. Nie wynajmuje mieszkania planujemy mieszkać u narzeczonej.

Nie. Sąd tylko raz analizuje kwestę Pana wydatków pod kątem zasadności ustalania planu spłaty wierzycieli. Tylko raz rozstrzyga tą kwestię z urzędu. Po ustaleniu planu spłaty wierzycieli lub umorzeniu zobowiązań bez planu spłaty wierzycieli już tego z urzędu nie robi. Postanowienie w przedmiocie planu spłaty wierzycieli lub umorzenia zobowiązań bez planu spłaty wierzycieli kończy bowiem postepowanie upadłościowe. Dlatego też zawarcie związku małżeńskiego po ustaleniu planu spłaty wierzycieli co do zasady niczego nie zmienia. W wyjątkowych sytuacjach może stanowić dla upadłego podstawę do wnoszenia o zmianę planu spłaty wierzycieli lub jego uchylenie.

kamillock
    Participant

Super. Dziękuje serdecznie za informacje 🙂 jeszcze jakby tylko Pan mecenas mógł się odnieść do kwestii czy wysyłane są jakieś informacje odnośnie upadłego do małżonki przyszłej ponieważ tak jak pisałem wyżej nie chciałbym martwić nikogo zbędnie a wiem ze to kwestia czasu aby się uporać z upadłością 🙂

Nikt nie jest przez sąd bezpośrednio informowany o Pana upadłości. O upadłości z zasady informuje syndyk jedynie wierzycieli, US i ZUS. Małżonkowie nie są informowani.

Hubert
    Participant

Pomijając kwestie prawne to po co ukrywać takie rzeczy przed partnerką ? Wyobraź sobie że żona stwierdza że warto by było wziąć na coś kredyt, a Ty musisz stawać na głowie żeby znaleźć jakieś wytłumaczenie dlaczego nie możesz i coraz bardziej brniesz w kłamstwa.

Oczywiście nie moją rolą jest ocena takiej sytuacji ale z doświadczenia wiem że lepiej się żyje gdy nie ma żadnych tajemnic, kłamstewek itd.

Przeglądajasz 8 wpisów - od 1 do 8 (z 8)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.