Rozprawa kończąca – jak wyglada?

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Rozprawa kończąca – jak wyglada?

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 24)
 • Autor
  Wpisy
 • #17166
  Pan Tadeusz
  Participant

  Moja upadłość trwa już prawie 4 lata.
  Ponad rok temu złożyłem wniosek o umorzenie bez PSW, Syndyk mówił, że z wielu względów rozprawa raczej odbędzie się zaocznie bez mojego udziału.
  Jednak nie, na koniec listopada mam wyznaczoną rozprawę w Warszawie mam nadzieję, że kończącą proces upadłości.
  Jednak trochę sie boję i nie wiem jakie pytania mogą paść na takiej rozprawie i na czym można polec?
  Na kilkudziesięciu wierzycieli bodajże 5 zgłosiło jakieś uwagi do mojego wniosku, oczywiście w stylu: najlepiej w ogóle anulować tą upadłość i niech dłużnik spłaca wszystko najlepiej aż do śmierci ;-).
  Podobno to tylko formalność i pytania mają być tylko takie, które mają potwierdzić, że mój wniosek jest aktualny i co się ewentualnie zmieniło w mojej sytuacji życiowej. Podobno sędziowie w Warszawie są najbardziej liberalni i przychylni upadłym, ale nie wydaje mi się, bo skoro w obecnej sytuacji sąd jednak chce upadłego wezwać, to może jest jakaś zagwozdka?
  Jak wygląda taka rozprawa i jakie niewygodne pytania mogą paść?

  #17168
  Domańska11
  Participant

  Podbijam pytanie. Sama ma rozprawę 24.11 🙂 u mnie jest tylko jeden wierzyciel – nie zgłaszał nic przy liście wierzytelności. Jedyna zmiana to wnioskowałam o umorzenie bez psw – jednak że względu na zmiany w zarobkach syndyk mówi, że na pewno będzie psw 🙂 jak ta rozprawa wygląda – czy plan spłaty podają od razu na niej ?

  #17173

  Posiedzenie sprowadza się zasadniczo do powtórzenie tego co zostało już wskazane we wniosku i odniesienia się do tego przez syndyka. Czyli pytania oscylują wokół sytuacja osobistej, zdrowotnej i zawodowej oraz kosztów utrzymania. Wierzyciele z zasady się nie stawiają.

  Reasumując, sąd będzie pytał m.in. o to gdzie się pracuje i ile się zarabia, ewentualnie czemu się nie pracuje lub pracuje na pół etatu, a nie na cały, czy ma się na utrzymaniu rodzinne, jeżeli tak to kogo i jak kształtują się miesięczne koszty utrzymania.

  Postanowienie w przedmiocie planu spłaty wierzycieli może zostać wydane zarówno tego samego dnia, jak i po tygodniu lub dwóch.

  #17187
  Viktoria
  Participant

  Hej hej,

  Myślałam, że teraz przez Kowida spraw nie ma – kiedy dostaliście informacje o sprawie, w sensie z jakim wyprzedzeniem ? Ja to na początku drogi (handlujemy z syndykiem moim towarem 🤪) więc zapewne za rok przy dobrych wiatrach..

  Powodzenia Wam życzę, dajcie znać jak poszło
  Vika

  #17191
  Pan Tadeusz
  Participant

  Dziękuję za odpowiedź.
  I jeszcze dodatkowe pytania:
  1) czy wszyscy wierzyciele z automatu są wezwani na taką rozprawę?
  2) jak długo z reguły trwa taka rozprawa?
  3) % ile wniosków o umorzenie bez PSW jest rozpatrywanych pozytywnie? Syndyk mocno poparł mój wniosek i mówi, że jest bardzo duża szansa, że tak bedzie, ale wszystko od sędziego zależy.

  Do Viktoria: sprawy są, tylko nie wszystkie z udziałem upadłych. Jeśli jesteś na etapie sprzedaży majątku przez syndyka, to do takiej rozprawy jak moja, to droga bardzo daleka, ale kto wie, kto wie jak będziesz miała….

  #17214
  Domańska11
  Participant

  Moja upadłość zaczęłam się w lipcu 2017 + tylko jeden wierzyciel i wówczas brak majątku (dług po członku rodziny).

  Całą papierologia – zatwierdzona lista wierzytelności, sprawozdania końcowe syndyka były złożone w 12.2018

  I nic. W tym roku złożyłam w lipcu wniosek o rozprawę że względu na brak czynności od prawie półtora roku. We wrześniu dostałam wezwanie – rozprawa jutro

  #17239
  Kevin
  Participant

  no i jak po tej rozprawie?

  #17245
  Pan Tadeusz
  Participant

  Już wiem jak wygląda 🙂
  W moim przypadku lajtowo.
  1. W końcu, po prawie 4 latach, osobiście poznałem swojego syndyka, całkiem sympatyczny facet :-),
  2. Żaden z wierzycieli nie przybył (podobno norma),
  3. W momencie gdy przekraczałem próg sali sędzia już zaczął czytanie,
  4. Najpierw zapytany przez sędziego syndyk powiedział, że popiera mój wniosek, potem sędzia zaczął czytać meritum z wniosków, które przysłali niektórzy z wierzycieli, łącznie z ostatnim najśmieszniejszym, w którym pełnomocnik wierzyciela wnioskuje o całkowite unieważnienie mojej upadłości bez podania uzasadnienia, w tym momencie sędzia mało nie parsknął śmiechem.
  5. Następnie zostałem na mównicę zaproszony ja i sędzia zapytał co sie zmieniło w mojej sytuacji finansowo życiowej od momentu napisania wniosku ok. 1,5 roku temu: gdzie pracuję, jak długo, czy próbowałem dorabiać, czy w przyszłości widzę możliwości zwiększenia dochodów, jak zdrowie itp. Żadnych podchwytliwych pytań, dociekań, łapania za słówka, wyszukiwania kontrargumentów, koniec.
  6. Ogłoszenie wyroku za 2 tygodnie.
  Całość ok. 18 minut.
  Widać było, że całe posiedzenie to raczej formalność, aby jak najszybciej zamknąć sprawę.
  W międzyczasie się dowiedziałem od syndyka, że aktualnie sędziowie mają ogromne ciśnienie na zamykanie spraw, statystyki gonią, Ziobro przykręcił mocno śrubę. I to prawda, popatrzyłem się po sąsiednich wokandach i co najmniej 50% spraw to były sprawy upadłościowe firm i osób fizycznych na różnych etapach postępowania. W tym wydziale są tylko takie sprawy, ponieważ jest to jedyny wydział w Polsce, który zajmuje się tylko i wyłącznie upadłościami. Tak naprawdę celem całej tej „zabawy” w upadłość jest to, żeby jak najwięcej osób wyszło z szarej strefy zarobkowej i żeby ci ludzie jak najszybciej zaczęli ponownie płacić podatki i składki ZUS.
  Moja sprawa powinna trwać rok, a niedługo będą 4 lata, mam nadzieję, że niedługo będzie już ostateczny wyrok umarzający wszystkie zobowiązania bez PSW.
  I jeszcze informacja dla tych, co są/chcą być upadłymi po nowemu – z punktu widzenia upadłego nowe przepisy są dużo gorsze niż stare, postępowanie znacznie wydłużone i można się potknąć na znacznie większej ilości sytuacji po drodze. A postępowania na razie idą jak po grudzie, znacznie wolniej niż te na starych zasadach, sędziowie nie bardzo wiedzą jak ten nowy zestaw przepisów stosować w praktyce.

  #17339
  Pan Tadeusz
  Participant

  No i już po ogłoszeniu wyroku.
  Jednorazowa spłata wierzycieli poprzez rozdysponowanie tego co zostało między wierzycieli (kwoty od 10 do 1000 zł/wierzyciela), po wykonaniu tego automatyczne umorzenie pozostałych zobwiązań bez konieczności dalszych spłat.
  Uffff… prawie 4 lata czekania na coś co powinno się zakończyć w ok. 1 rok… wolne sądy są naprawdę wolne, to fakt ;-))))

  #17340
  Kevin
  Participant

  wiec jaki dostales PSW? jaki to procent Twoich dochodow i jak sie to mialo do tego co proponowales TY i syndyk?

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 10 months, 2 weeks temu przez Kevin.
  #17342
  d_z_p
  Participant

  u mnie upadłość ogłoszona w sierpniu 2017, wierzycieli zgłosiło się na 180 tys. dostałem właśnie postanowienie z 1 instancji że mam 2 lata spłacać po 350 zł miesięcznie dla skarbu państwa. Generalnie mam splacac tylko koszty sadowe a wierzycieli nie. Ile to może potrwać jeszcze jak się wierzyciele odwołają?

  #17346
  Kevin
  Participant

  miales majatek, ze to tak dlugo trwalo?
  po odwolaniu od PSW to moze sie przedluzyc od 6 miesiecy wzwyz.

  #17349
  tomkasz
  Participant

  U mnie bez żadnego majątku trwało to 3 lata. Z każdym kolejnym papierkiem zatwierdzanym przez sąd miałem wrażenie, że jest coraz wolniej.

  #17356
  Kevin
  Participant

  bardzo dlugo, moja upadlosc ogloszona 3.12.2019 r. ejstem juz po zatwierdzeniu ostatecznej listy wierzytelnosci, wnioski o PSW juz zlozone i czekam na termin rozprawy o ustalenie PSW, syndyk mowil, ze w tym roku sie nie doczekam, mam nadzieje, ze w 1 kwartale 2021 r. juz bede mial PSW.

  #17358
  d_z_p
  Participant

  Nie właśnie nie miałem majątku, a tak zeszło, były 4 listy uzupełniające wierzytelności każda trzeba obwieścić czekać itd. generalnie wszystko trwa strasznie długo to postanowienie 1 instancji mam z sierpnia a zostało mi doręczone dopiero w grudniu…

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 24)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.