Rozprawa kończąca – jak wyglada?

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Rozprawa kończąca – jak wyglada?

Przeglądajasz 8 wpisów - od 1 do 8 (z 8)
  • Autor
    Wpisy
    Pan Tadeusz
    Participant

Moja upadłość trwa już prawie 4 lata.
    Ponad rok temu złożyłem wniosek o umorzenie bez PSW, Syndyk mówił, że z wielu względów rozprawa raczej odbędzie się zaocznie bez mojego udziału.
    Jednak nie, na koniec listopada mam wyznaczoną rozprawę w Warszawie mam nadzieję, że kończącą proces upadłości.
    Jednak trochę sie boję i nie wiem jakie pytania mogą paść na takiej rozprawie i na czym można polec?
    Na kilkudziesięciu wierzycieli bodajże 5 zgłosiło jakieś uwagi do mojego wniosku, oczywiście w stylu: najlepiej w ogóle anulować tą upadłość i niech dłużnik spłaca wszystko najlepiej aż do śmierci ;-).
    Podobno to tylko formalność i pytania mają być tylko takie, które mają potwierdzić, że mój wniosek jest aktualny i co się ewentualnie zmieniło w mojej sytuacji życiowej. Podobno sędziowie w Warszawie są najbardziej liberalni i przychylni upadłym, ale nie wydaje mi się, bo skoro w obecnej sytuacji sąd jednak chce upadłego wezwać, to może jest jakaś zagwozdka?
    Jak wygląda taka rozprawa i jakie niewygodne pytania mogą paść?

Domańska11
    Participant

Podbijam pytanie. Sama ma rozprawę 24.11 🙂 u mnie jest tylko jeden wierzyciel – nie zgłaszał nic przy liście wierzytelności. Jedyna zmiana to wnioskowałam o umorzenie bez psw – jednak że względu na zmiany w zarobkach syndyk mówi, że na pewno będzie psw 🙂 jak ta rozprawa wygląda – czy plan spłaty podają od razu na niej ?

Posiedzenie sprowadza się zasadniczo do powtórzenie tego co zostało już wskazane we wniosku i odniesienia się do tego przez syndyka. Czyli pytania oscylują wokół sytuacja osobistej, zdrowotnej i zawodowej oraz kosztów utrzymania. Wierzyciele z zasady się nie stawiają.

Reasumując, sąd będzie pytał m.in. o to gdzie się pracuje i ile się zarabia, ewentualnie czemu się nie pracuje lub pracuje na pół etatu, a nie na cały, czy ma się na utrzymaniu rodzinne, jeżeli tak to kogo i jak kształtują się miesięczne koszty utrzymania.

Postanowienie w przedmiocie planu spłaty wierzycieli może zostać wydane zarówno tego samego dnia, jak i po tygodniu lub dwóch.

Viktoria
    Participant

Hej hej,

Myślałam, że teraz przez Kowida spraw nie ma – kiedy dostaliście informacje o sprawie, w sensie z jakim wyprzedzeniem ? Ja to na początku drogi (handlujemy z syndykiem moim towarem 🤪) więc zapewne za rok przy dobrych wiatrach..

Powodzenia Wam życzę, dajcie znać jak poszło
    Vika

Pan Tadeusz
    Participant

Dziękuję za odpowiedź.
    I jeszcze dodatkowe pytania:
    1) czy wszyscy wierzyciele z automatu są wezwani na taką rozprawę?
    2) jak długo z reguły trwa taka rozprawa?
    3) % ile wniosków o umorzenie bez PSW jest rozpatrywanych pozytywnie? Syndyk mocno poparł mój wniosek i mówi, że jest bardzo duża szansa, że tak bedzie, ale wszystko od sędziego zależy.

Do Viktoria: sprawy są, tylko nie wszystkie z udziałem upadłych. Jeśli jesteś na etapie sprzedaży majątku przez syndyka, to do takiej rozprawy jak moja, to droga bardzo daleka, ale kto wie, kto wie jak będziesz miała….

Domańska11
    Participant

Moja upadłość zaczęłam się w lipcu 2017 + tylko jeden wierzyciel i wówczas brak majątku (dług po członku rodziny).

Całą papierologia – zatwierdzona lista wierzytelności, sprawozdania końcowe syndyka były złożone w 12.2018

I nic. W tym roku złożyłam w lipcu wniosek o rozprawę że względu na brak czynności od prawie półtora roku. We wrześniu dostałam wezwanie – rozprawa jutro

Kevin
    Participant

no i jak po tej rozprawie?

Pan Tadeusz
    Participant

Już wiem jak wygląda 🙂
    W moim przypadku lajtowo.
    1. W końcu, po prawie 4 latach, osobiście poznałem swojego syndyka, całkiem sympatyczny facet :-),
    2. Żaden z wierzycieli nie przybył (podobno norma),
    3. W momencie gdy przekraczałem próg sali sędzia już zaczął czytanie,
    4. Najpierw zapytany przez sędziego syndyk powiedział, że popiera mój wniosek, potem sędzia zaczął czytać meritum z wniosków, które przysłali niektórzy z wierzycieli, łącznie z ostatnim najśmieszniejszym, w którym pełnomocnik wierzyciela wnioskuje o całkowite unieważnienie mojej upadłości bez podania uzasadnienia, w tym momencie sędzia mało nie parsknął śmiechem.
    5. Następnie zostałem na mównicę zaproszony ja i sędzia zapytał co sie zmieniło w mojej sytuacji finansowo życiowej od momentu napisania wniosku ok. 1,5 roku temu: gdzie pracuję, jak długo, czy próbowałem dorabiać, czy w przyszłości widzę możliwości zwiększenia dochodów, jak zdrowie itp. Żadnych podchwytliwych pytań, dociekań, łapania za słówka, wyszukiwania kontrargumentów, koniec.
    6. Ogłoszenie wyroku za 2 tygodnie.
    Całość ok. 18 minut.
    Widać było, że całe posiedzenie to raczej formalność, aby jak najszybciej zamknąć sprawę.
    W międzyczasie się dowiedziałem od syndyka, że aktualnie sędziowie mają ogromne ciśnienie na zamykanie spraw, statystyki gonią, Ziobro przykręcił mocno śrubę. I to prawda, popatrzyłem się po sąsiednich wokandach i co najmniej 50% spraw to były sprawy upadłościowe firm i osób fizycznych na różnych etapach postępowania. W tym wydziale są tylko takie sprawy, ponieważ jest to jedyny wydział w Polsce, który zajmuje się tylko i wyłącznie upadłościami. Tak naprawdę celem całej tej „zabawy” w upadłość jest to, żeby jak najwięcej osób wyszło z szarej strefy zarobkowej i żeby ci ludzie jak najszybciej zaczęli ponownie płacić podatki i składki ZUS.
    Moja sprawa powinna trwać rok, a niedługo będą 4 lata, mam nadzieję, że niedługo będzie już ostateczny wyrok umarzający wszystkie zobowiązania bez PSW.
    I jeszcze informacja dla tych, co są/chcą być upadłymi po nowemu – z punktu widzenia upadłego nowe przepisy są dużo gorsze niż stare, postępowanie znacznie wydłużone i można się potknąć na znacznie większej ilości sytuacji po drodze. A postępowania na razie idą jak po grudzie, znacznie wolniej niż te na starych zasadach, sędziowie nie bardzo wiedzą jak ten nowy zestaw przepisów stosować w praktyce.

Przeglądajasz 8 wpisów - od 1 do 8 (z 8)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.