Rozpatrzenie wniosku przez sąd

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Rozpatrzenie wniosku przez sąd

Przeglądasz 4 wpisy - od 1 do 4 (z 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #19349
  Listek
  Uczestnik

  Witam. Na początku czerwca br. założyłem w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości. Po miesiącu sąd wezwał do uzupełnienia dokumentacji co też zrobiłem i od tamtej pory cisza. Zaraz minie 5 miesięcy. Czy to normalne? Prawnik mówił że wszystko potrwa ok 6 miesięcy a tymczasem nie ma nawet decyzji sądu.
  I drugie pytanie jeżeli moja niewypłacalność jest ewidentnie moją winą ale sytuacja jest z przed 10 lat i od tamtej pory komornik ściąga mi z konta ponad 1,5 tys miesięcznie które nie pokrywają nawet zasądzonych odsetek mimo iż główna kwota byłaby bez tych odsetek w 3/4 spłacona a przez odsetki do końca życia nie spłacę czy sąd może ogłosić upadłość ale potem odmówić przez tą winę planu spłat i dalej już zawsze będę miał komornika?

  #19358
  adw. Michał Hajduk
  Administrator

  Niestety aktualnie sprawy w sądach strasznie się przeciągają. Niemniej 5 miesięcy to całkiem sporo. Może sędzia się zmienił, albo jest na jakimś zwolnieniu lekarskim. Można spróbować i pismo z prośbą o szybsze rozpoznanie wniosku, chociaż to w praktyce z różnym odbiorem się spotyka.

  Oczywiście sąd może odmówić oddłużenia. Niemniej wskazane okoliczności nie są zbyt istotne w sprawie. To ile się miało zadłużenia i ile się spłaciło w świetle przepisów nie ma większego znaczenia przy podejmowaniu decyzji czy daną osobę należy oddłużyć, czy też nie. Dla sądu najważniejsze są bowiem okoliczności powstawania zadłużenia. Do co działo się już po powstaniu stanu niewypłacalności, jeżeli nie miało miejsca celowe pogłębianie zadłużenia lub uciekanie z majątkiem, nie ma większego znaczenia.

  #19822
  Listek
  Uczestnik

  Dziękuje za odpowiedź. Mija właśnie pół roku od złożenia wniosku i dalej cisza. Pytanie do osób na forum czy ktoś miał podobną sytuacje gdzie tak długo czekał na rozpatrzenie? Wniosek złożony w Katowicach

  #19833
  Marek77
  Uczestnik

  Listek
  Złożony wniosek o ogłoszenie upadłości w sądzie 24.07.2020
  Ogłoszona upadłość 22.01.2021
  Wniosek złożony w Katowicach

Przeglądasz 4 wpisy - od 1 do 4 (z 4)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.