Publikacja danych wrażliwych po upadłości

Forum Fora Życie po zakończeniu upadłości konsumenckiej Publikacja danych wrażliwych po upadłości

Przeglądasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
 • Autor
  Wpisy
 • #21627
  Maciej1968
  Uczestnik

  Czy normalne jest publikowanie danych wrażliwych dłużnika po upadłości np. w Monitorze Gospodarczym, a więc adres i nr pesel? Dane te powielane są w internecie przez różne firmy. Tak jest upubliczniony nr PESEL, jest ogólnodostępny. Czy można temu zaradzić?

  #21628
  adw. Michał Hajduk
  Administrator

  Tak, jest to normlane. Nic się z tym nie zrobi.

  #21632
  Sylwianna
  Uczestnik

  Może jakieś pismo do prezesa urzędu ochrony danych osobowych, też nie podoba mi się że ujawniony jest mój pesel, przecież może on zostać wykorzystany do wyłudzania kredytu lub innego przestępstwa. Co z RODO i innymi takimi, naprawdę nie mamy możliwości o to zawalczyć?

  #21633
  Sylwianna
  Uczestnik

  Trochę poczytałam i okazuje się, że uodo walczy z ujawnianiem peselow, ale sąd Adminisracyjny w Wawie twierdzi, że nie ma dowodów na to, że wyciek PESEL spowoduje wzięcie kredytu czy zawarcie umowy przez oszusta. Uodo wniósł skargę kasacyjną, więc czekamy na rozstrzygnięcie przez Naczelny Sąd Adminisracyjny. Sprawa jest świeża, bo wyrok jest z kwietnia 2022,także na razie faktycznie nie mamy szans.

  #21634
  adw. Michał Hajduk
  Administrator

  Sprawa jest problematyczna z uwagi na pewne zasady konstrukcyjne postępowania upadłościowego. Co więcej są one korzystne dla upadłego. Obwieszczenie w MSiG postanowienia o ogłoszeniu upadłości z danymi upadłego ma służyć m.in. temu żeby żaden wierzyciel nie mógł się zasłaniać niewiedzą o prowadzonym postępowaniu upadłościowym. Jest to o tyle istotne, że dłużnicy bardzo często nie wiedzą kto jest ich aktualnym wierzycielem lub zapominają o niektórych swoich długach. Zamieszczanie danych dłużnika w MSiG daje niewskazanym wierzycielom – przynajmniej teoretycznie – możliwość dowiedzenia się o ogłoszeni upadłości.

  #21635
  Lazik123
  Uczestnik

  A te dane kiedyś znikają z tych serwisów?

Przeglądasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.