PSW ustalony na rozprawie niejawnej

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania PSW ustalony na rozprawie niejawnej

Otagowane: 

Przeglądajasz 11 wpisów - od 1 do 11 (z 11)
  • Autor
    Wpisy
    Aldonaa
    Participant

Czytam na forum, że w niektórych Sądach ustalenie PSW odbywa się na posiedzeniu niejawnym. Czyli bez wysłuchania (bardziej przesłuchania) upadłego, syndyka. Jeszcze do niedawna taka jawna rozprawa była standardem.
    To jest zmiana w dobrym kierunku. Bo po co angażować na jawną rozprawę syndyka, wierzycieli, upadłego. Przecież wszystko jest w aktach, a i tak to ostatecznie Sędzia decyduje o PSW. Niezadowolony może się odwoływać.
    To jest oszczędność czasu, formalności, że nie wspomnę o oszczędzeniu upadłemu upokorzenia.
    Gdyby taka praktyka stała się powszechna we wszystkich Sądach (zwłaszcza tych zakorkowanych) – byłoby szybciej.

perse
    Participant

tak faktycznie jest,mam świeżo ustalony plan spłat właśnie na rozprawie niejawnej, po postanowieniu sadu i ustaleniu PSW dostałam tylko pismo z sądu z informacją.

d_z_p
    Participant

@perse ile czekałeś na to pismo z sądu z psw od momentu złożenia swojego wniosku z propozycją psw ?

wahrsagerin
    Participant

Witam, piszę tu po raz pierwszy. Szukałam w internecie ale nie znalazłam zbyt wielu informacji. Mój mąż został rok temu upadłym. Obecnie syndyk zszedł już z jego wynagrodzenia i poinformował go że może składać do sądu wniosek o ustanowienie planu spłat. Na forum znalazłam tylko wniosek o umorzenie. Do tej pory syndyk zabierał połowę wypłaty mojego męża i nie ukrywam, że było to dla nas dość spore obciążenie finansowe, gdyż spodziewamy się dziecka i wydajemy bardzo dużo na lekarzy, badania i inne rzeczy z tym związane. Mąż dość dobrze zarabia (około 4800 netto – dopiero w styczniu dostał całą wypłatę, do tego czasu syndyk zabierał połowę), ja za miesiąc będę na 80% wynagrodzenia (macierzyński), płacę też ratę kredytu około 1100 zł na mieszkanie. Mamy rozdzielność majątkową. Na jaką kwotę mąż ma wnioskować w planie spłat na 36 miesięcy żeby sąd nie uznał jej za zbyt niską? Mojej wypłaty starczy tyle co na kredyt i jakieś wydatki osobiste. Czy mąż ma wykazać we wniosku ile ponosi kosztów związanych z utrzymaniem rodziny? Nie wiem ile będzie wydatków na dziecko, rachunków mamy około 900 zł plus wydatki na jedzenie, chemię, kosmetyki,auto, paliwo i inne.

moskit
    Participant

@Aldona, @wszyscy
    Niektóre sądy obowiązek wysłuchania stron realizują, nie na rozprawie, tylko korespondencyjnie, poprzez pisemne zgłoszoną propozycję spłat.

@wahrsagerin

„Czy mąż ma wykazać we wniosku ile ponosi kosztów związanych z utrzymaniem rodziny?”
    Dokładnie tak.
    Maksymalna kwota to przychody – wydatki. Można spróbować co nieco „urwać”.
    Należy też podać szacowane przyszłe wydatki na maleństwo.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 2 years, 9 months temu przez moskit.
    Aldonaa
    Participant

@moskit, @wszyscy
    Być może, że coś przegapiłam. Ale wydaje mi się, że @perse była pierwszą osobą, która pisała, że nie miała żadnej jawnej rozprawy ustalającej PSW.
    Zgoda, że wszyscy upadli piszą swoje wnioski o ustalenie/ bez ustalenia – ale i tak te jawne rozprawy (w większości sądów) się odbywają.
    Dlatego ten wpis perse był jednak dla mnie „nową praktyką”. A drogą pantoflową dowiedziałam się, że podobno w Katowicach – także PSW jest ustalany tylko na posiedzeniu niejawnym (czyli bez wzywania uczestników).

karol123
    Participant

” Obecnie syndyk zszedł już z jego wynagrodzenia i poinformował go że może składać do sądu wniosek o ustanowienie planu spłat.”

Jak to możliwe? Syndyk schodzi dopiero po uprawomocnieniu planu spłat. Coś tutaj nie tak.

moskit
    Participant

Ja spotkałem się z 3 praktykami:
    1. Rozprawa – wszystkie strony składają propozycje na rozprawie, włącznie z upadłym, który nie składa wcześniej wniosku.
    2. Rozprawa – upadły składa wniosek, na rozprawie podtrzymuje bądź zmienia jego treść; Pozostałe strony składają propozycję na rozprawie.
    3. Bez rozprawy – wszystkie strony są wzywane do zajęcia stanowiska pisemnie.

Oczywiście każda ze stron (oprócz syndyka 🙂 )może nie złożyć wniosku lub nie stawić się na rozprawie.

moskit
    Participant

@karol123
    Teraz często jest tak, że syndyk schodzi wcześniej, żeby nie było konieczności ciągłego tworzenia planu podziału, bo środki w masie.

Aldonaa
    Participant

Teraz na każde pytanie o to kiedy syndyk schodzi z wynagrodzenia, czy PSW jest ustalany na posiedzeniu jawnym czy na niejawnym – jedyna sensowna odpowiedz to będzie : zależy od praktyki danego syndyka / zależy od praktyki danego Sądu.

perse
    Participant

Syndyk kazał mi złożyć pismo o całkowite umorzenie w listopadzie,no niestety sąd podjął inną decyzję i psw ustalił 8 lutego na rozprawie niejawnej- pismo otrzymałam parę dni później,wiec około 3 mcy od złożenia wniosku

Przeglądajasz 11 wpisów - od 1 do 11 (z 11)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.