PSW ustalony na rozprawie niejawnej

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania PSW ustalony na rozprawie niejawnej

Otagowane: 

Przeglądajasz 11 wpisów - od 1 do 11 (z 11)
 • Autor
  Wpisy
 • #13204
  Aldonaa
  Participant

  Czytam na forum, że w niektórych Sądach ustalenie PSW odbywa się na posiedzeniu niejawnym. Czyli bez wysłuchania (bardziej przesłuchania) upadłego, syndyka. Jeszcze do niedawna taka jawna rozprawa była standardem.
  To jest zmiana w dobrym kierunku. Bo po co angażować na jawną rozprawę syndyka, wierzycieli, upadłego. Przecież wszystko jest w aktach, a i tak to ostatecznie Sędzia decyduje o PSW. Niezadowolony może się odwoływać.
  To jest oszczędność czasu, formalności, że nie wspomnę o oszczędzeniu upadłemu upokorzenia.
  Gdyby taka praktyka stała się powszechna we wszystkich Sądach (zwłaszcza tych zakorkowanych) – byłoby szybciej.

  #13210
  perse
  Participant

  tak faktycznie jest,mam świeżo ustalony plan spłat właśnie na rozprawie niejawnej, po postanowieniu sadu i ustaleniu PSW dostałam tylko pismo z sądu z informacją.

  #13212
  d_z_p
  Participant

  @perse ile czekałeś na to pismo z sądu z psw od momentu złożenia swojego wniosku z propozycją psw ?

  #13215
  wahrsagerin
  Participant

  Witam, piszę tu po raz pierwszy. Szukałam w internecie ale nie znalazłam zbyt wielu informacji. Mój mąż został rok temu upadłym. Obecnie syndyk zszedł już z jego wynagrodzenia i poinformował go że może składać do sądu wniosek o ustanowienie planu spłat. Na forum znalazłam tylko wniosek o umorzenie. Do tej pory syndyk zabierał połowę wypłaty mojego męża i nie ukrywam, że było to dla nas dość spore obciążenie finansowe, gdyż spodziewamy się dziecka i wydajemy bardzo dużo na lekarzy, badania i inne rzeczy z tym związane. Mąż dość dobrze zarabia (około 4800 netto – dopiero w styczniu dostał całą wypłatę, do tego czasu syndyk zabierał połowę), ja za miesiąc będę na 80% wynagrodzenia (macierzyński), płacę też ratę kredytu około 1100 zł na mieszkanie. Mamy rozdzielność majątkową. Na jaką kwotę mąż ma wnioskować w planie spłat na 36 miesięcy żeby sąd nie uznał jej za zbyt niską? Mojej wypłaty starczy tyle co na kredyt i jakieś wydatki osobiste. Czy mąż ma wykazać we wniosku ile ponosi kosztów związanych z utrzymaniem rodziny? Nie wiem ile będzie wydatków na dziecko, rachunków mamy około 900 zł plus wydatki na jedzenie, chemię, kosmetyki,auto, paliwo i inne.

  #13235
  moskit
  Participant

  @Aldona, @wszyscy
  Niektóre sądy obowiązek wysłuchania stron realizują, nie na rozprawie, tylko korespondencyjnie, poprzez pisemne zgłoszoną propozycję spłat.


  @wahrsagerin

  „Czy mąż ma wykazać we wniosku ile ponosi kosztów związanych z utrzymaniem rodziny?”
  Dokładnie tak.
  Maksymalna kwota to przychody – wydatki. Można spróbować co nieco „urwać”.
  Należy też podać szacowane przyszłe wydatki na maleństwo.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 2 years, 9 months temu przez moskit.
  #13241
  Aldonaa
  Participant

  @moskit, @wszyscy
  Być może, że coś przegapiłam. Ale wydaje mi się, że @perse była pierwszą osobą, która pisała, że nie miała żadnej jawnej rozprawy ustalającej PSW.
  Zgoda, że wszyscy upadli piszą swoje wnioski o ustalenie/ bez ustalenia – ale i tak te jawne rozprawy (w większości sądów) się odbywają.
  Dlatego ten wpis perse był jednak dla mnie „nową praktyką”. A drogą pantoflową dowiedziałam się, że podobno w Katowicach – także PSW jest ustalany tylko na posiedzeniu niejawnym (czyli bez wzywania uczestników).

  #13242
  karol123
  Participant

  ” Obecnie syndyk zszedł już z jego wynagrodzenia i poinformował go że może składać do sądu wniosek o ustanowienie planu spłat.”

  Jak to możliwe? Syndyk schodzi dopiero po uprawomocnieniu planu spłat. Coś tutaj nie tak.

  #13243
  moskit
  Participant

  Ja spotkałem się z 3 praktykami:
  1. Rozprawa – wszystkie strony składają propozycje na rozprawie, włącznie z upadłym, który nie składa wcześniej wniosku.
  2. Rozprawa – upadły składa wniosek, na rozprawie podtrzymuje bądź zmienia jego treść; Pozostałe strony składają propozycję na rozprawie.
  3. Bez rozprawy – wszystkie strony są wzywane do zajęcia stanowiska pisemnie.

  Oczywiście każda ze stron (oprócz syndyka 🙂 )może nie złożyć wniosku lub nie stawić się na rozprawie.

  #13244
  moskit
  Participant

  @karol123
  Teraz często jest tak, że syndyk schodzi wcześniej, żeby nie było konieczności ciągłego tworzenia planu podziału, bo środki w masie.

  #13245
  Aldonaa
  Participant

  Teraz na każde pytanie o to kiedy syndyk schodzi z wynagrodzenia, czy PSW jest ustalany na posiedzeniu jawnym czy na niejawnym – jedyna sensowna odpowiedz to będzie : zależy od praktyki danego syndyka / zależy od praktyki danego Sądu.

  #13247
  perse
  Participant

  Syndyk kazał mi złożyć pismo o całkowite umorzenie w listopadzie,no niestety sąd podjął inną decyzję i psw ustalił 8 lutego na rozprawie niejawnej- pismo otrzymałam parę dni później,wiec około 3 mcy od złożenia wniosku

Przeglądajasz 11 wpisów - od 1 do 11 (z 11)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.