Przyznanie wynagrodzenia syndykowi co dalej ?

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Przyznanie wynagrodzenia syndykowi co dalej ?

Przeglądasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 47)
  • Autor
    Wpisy
    Ola12
    Uczestnik

Witam
    Moja upaosc konsumencka została ogłoszona w październiku.
    W styczniu potwierdzilam liste wierzycieli.
    Kilka dni temu otrzymałam pismo z sadu o przyznaniu wynagrodzenia dla syndyka.
    Wczoraj syndyk prosil mnie o przesłanie z pracy zaświadczenia o dochodach z ostatnich 3 mcy
    Dzwonilam do syndyka ale nie odbiera tel wiec nie wiem co dalej w mojej sprawe nastapi.
    Prosze o pomoc .

perse
    Uczestnik

Teraz syndyk na podstawie znajomości twojej sytuacji życiowej, dochodów itd będzie przygotowywał swoja propozycję PSW dla sadu, powinien ci ja przedstawić, a ty się z nią zapoznasz, jeśli się zgadzasz to ok, jeśli nie to piszesz swoja propozycje planu spłat. Obydwie trafiają do sądu i to sąd decyduje o kwocie i ilości rat w planie spłaty. Syndyk nadal zajmuje ci wynagrodzenie dopiero po postanowieniu sadu o planie spłat i UPRAWOMOCNIENIU się tego postanowienia syndyk schodzi z wynagrodzenia i zamyka sprawę. U mnie od przyznania wynagrodzenia syndykowi do końca minęło jakieś 4 mce(jeśli chodzi o plan spłat sad wybrał propozycje syndyka, nie moją)Kwoty które syndyk zajmie ci pomiędzy postanowieniem sadu o planie spłat a uprawomocnieniem się tego postanowienia syndyk na koniec powinien ci zwrócić.

Ola12
    Uczestnik

Dziekuje za odpowiedź.
    Odnosnie mojej propozycji ratalnej syndyk wymagal odemnie juz w lutym
    Wnioskowałam o umorzenie .

Ola12
    Uczestnik

Chcialam zapytac tez o rozliczenie PIT czy musze powiadomic syndyka o zwrocie ?

perse
    Uczestnik

No niestety, zwrot przejmuje syndyk, syndyk zresztą już dawno powinien powiadomić urząd skarbowy i mi np sam urząd skarbowy zablokował zwrot, chyba ,ze syndyk nie powiadomił urzędu skarbowego co się raczej nie zdarza, ale tak czy inaczej zwrot idzie do masy.

Ola12
    Uczestnik

Zawsze dostaje przekazem pocztowym zwrot podatku ,gdy otrzymam musze powiadomić syndyka ?

perse
    Uczestnik

myślę ze nie dostaniesz, gdyż syndyk na początku powinien powiadomić urząd skarbowy o twojej upadłości i urząd zablokuje twój zwrot na rzecz syndyka.

Ola12
    Uczestnik

Pytalam adwokata ,który tez jest syndykiem twierdzi ze przewaznoe tak jest jednak zdarzalo sie tak,ze tego nie robił
    Puki co do 2 maja mam czas na rozliczenie.
    Mam pytanie czy jesli wysle na koniec terminu rozliczenia podatku .
    A w czasie oczekiwanoa na zwrot nadplaty otrzymam prawomocny wyrok sadu w sprawie ogłoszenia planu spłatu rat
    Stodki z nadwyżki podatku moge zatrzymać?

kmaro08
    Uczestnik

Tak, bo postępowanie upadłościowe będzie już zakończone, nie będzie też już syndyka, a jedyny obowiązek jaki Ci pozostanie to realizacja psw.
    Myślę, że dobrze kombinujesz 🙂 Jeśli masz zwrot podatku to zrób dokładnie, jak piszesz, w ostatnim możliwym terminie. Zanim US zrealizuje wypłatę, może być już czerwiec/lipiec. Wypłata zwrotu podatku wcale nie musi nastąpić po prawomocnym wyroku sądu w sprawie ustalenia psw. Wystarczy, że będzie to po rozprawie, a masz pewność 99%, że środki będą Twoje – wszystko co wpłynie do masy (do Syndyka) po rozprawie o ustalenie psw zostaje zwrócone upadłemu.
    Z drugiej strony nawet, jak środki wpłyną na Twoje konto, a nie Syndyka jeszcze przed rozprawą, to po prostu możesz tę informację zachować dla siebie i się nie wychylać z nią, poczekać na ustalenie psw i tyle. Zawsze istnieje jakieś ryzyko, ale to już decyzja będzie należeć do Ciebie. Nie chce też namawiać do naginania przepisów 🙂
    Ja osobiście próbował zatrzymać te środki, jeśli jest o co walczyć. Zawsze po otrzymaniu tego zwrotu możesz je trzymać na koncie i nie ruszać do momentu rozprawy. Przecież masz prawo nie zauważyć otrzymanego przelewu 🙂

Przykład z mojej upadłości. Syndyk wysłał pismo do pracodawcy celem zajęcia połowy wynagrodzenia. Jednak od momentu ogłoszenia upadłości do momentu otrzymania pisma przez pracodawcę na moje konto wpłynęło całe wynagrodzenie. Wiedziałem, że połowa powinna iść do syndyka do masy upadłościowej. Nie wychylałem się z tym i nic nie wspominałem Syndykowi o tym. Miałem jednak na uwadze to, że może to wyjść i będę musiał oddać te środki SYndykowi do masy. Postępowanie po roku zakończyło się ustaleniem planu spłaty, a ja dzięki temu byłem ok 3 tyś. zł do przodu.

Ola12
    Uczestnik

Witam
    Dzis otrzymslam projekt PSW od syndyka.
    300zl na 2rmce.
    Mam pytanie jakam wyrazic stanowisko w odpowiedzi?
    W jakiej formie ?
    Jak wyglada kolejny etap ,jak długo sie czeka ?

Ola12
    Uczestnik

Przepraszam błąd 24mce

kmaro08
    Uczestnik

Na pewno w formie pisemnej.
    Jeśli nie masz w piśmie od syndyka informacji, najlepiej go po prostu zapytać o to.
    Jak przedstawisz swoją propozycję, następny etap to już rozprawa o ustalenie psw.

tomek001
    Uczestnik

piszesz list do syndyka, adres swoj syndyka, data miejscowosc

Oswiadczenie

Ja nizej podpisany oswiadczam, że zgadzam sie/niezgadzam sie w calosci/w czesci w sprawie projektu planu spłat. Zgadzam sie/nie zgadzam sie na decyzje o kosztach postepowania.

Uzasadnienie

Zarabiam za malo/za duzo by tyle placic.

Podpis

Nastepny etap to pewnie niejawna rozprawa w ktorej sad albo sie przychyli do projektu albo nie, to juz decyzja Sądu. Ja dostałem 310/24m-ce. Sad poszedl na projekt splat przedstwiony przez syndyka. Przychylilem sie do projektu splat w calosci.

Ola12
    Uczestnik

Witam
    Co oznacza wniosek o uzasadnienie wyroku podana sygn ?

Ola12
    Uczestnik

Widze ze trafilo do sadu od syndyka.

Przeglądasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 47)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.