!! PROŚBA DO UŻYTKOWNIKÓW FORUM !!

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania !! PROŚBA DO UŻYTKOWNIKÓW FORUM !!

Przeglądajasz 12 wpisów - od 1 do 12 (z 12)
  • Autor
    Wpisy

W grudniu br. będę miał przyjemność wziąć udział w charakterze prelegenta w konferencji ”Upadłość konsumencka w praktyce sądów powszechnych” organizowanej przez Instytut Prawa Upadłościowego, Restrukturyzacyjnego oraz Badań nad Niewypłacalnością działający na Uczelni Łazarskiego (link TUTAJ).

Moja prelekcja będzie miała na celu zobrazować praktykom prawa upadłościowego (syndykom i sędziom), jak upadłość konsumencka jest postrzegana przez samach zainteresowanych, czyli m.in. użytkowników tego forum. Chce przedstawić osobom po drugiej stronie jaki obraz upadłości maluje się w oczach osób, które ogłosiły upadłość lub dopiero zamierzają.

W związku z powyższym mam prośbę do użytkowników forum, aby przedstawili swoją opinię na ten temat. Może będą miały one pozytywny wpływ na dalsze zmiany przepisów prawa upadłościowego.

Z góry dziękuje.

Kevin
    Participant

Z mojej perspektywy wygląda to tak, że swoich długów nie spłaciłbym do końca życia i gdyby nie upadłość to raczej bym wyjechał za granicę, także UK dla mnie to była od Państwa polskiego jedna wielka szansa na nowe życie i mam nadzieje ją wykorzystać (jestem w trakcie).
    Co do praktycznej strony i procedur UK to się nie wypowiadam, bo „idę” wg. starych przepisów, jednak mogłoby to wszystko krócej trwać:)

P.S.

tam u góry jest błąd – nie osobą lecz osobom.

Snajper
    Participant

Dołączam się do tematu ja idę po nowemu mam syndyka upadłość konsumencka ogłoszona w kwietniu i końca nie widać dość długo trzeba czekać

Czyli poza samą przewlekłością postępowania nie ma na razie żadnych innych zastrzeżeń co do pracy sądu, jak i syndyka? Co do samej procedury też nie ma żadnych negatywnych uwag?

Aldonaa
    Participant

Zacznę od tego, że doceniam upadłość.
    Cieszę się bardzo, że udało mi się ją uzyskać – bo ( i tu idąc pod prąd mentalności chyba większości forumowiczów) nie uważam, że po prostu mi się należała. Mam świadomość, że to nie tyle zły los ale własne błędy doprowadzają do niewypłacalności.
    To takie nasze narodowe „jakoś to będzie”. Koszty tego „jakoś” okazały się dla mnie wysokie (bo nie tylko majątkowe ale też zabrały kawał zdrowia). Oddłużenie to jest ogromna ulga. Chociaż wstyd za bycie dłużnikiem, upadłym – pozostaje.

Tomasz19
    Participant

Wniosek zlozylem w lutym 2020 roku dalej sie ciagnie to za mna.
    Majatku nie mam, syndyka mam, konto w banku zablokowane mimo dyspozycji syndyka o pelnej zgodzie na korzystanie z konta (nawet z karty do konta nie moge korzystac).
    Co do sadu to 3 razy mialem zmienianego sedziego co napewno sie przelozylo na wydluzenie calej sprawy…
    Czasem sie zastanawiam czy ta cala upadlosc w moim przypadku miala sens no ale na dzien skladania wniosku nie mialem innych perspektyw.

kazik79
    Participant

Witajcie,
    czytam te wpisy i aż trudno mi wyobrazić sobie jak wielkie szczęście spotkało mnie podczas mojego procesu upadłościowego.Postanowiłem spróbować,bo nie miałem już nic do stracenia.Albo wyzwolenie,albo czarna otchłań życia w ciągłym,nieprzemijającym zadłużeniu,które zamiast maleć z każdym miesiącem wzrastało z tytułu odsetek i kosztów różnych.
    Wniosek mój był taki sobie,słabo przemyślany i słabo sam byłem przygotowany na to co czeka mnie na sali sądowej.Jak się okazało prawnik,który mi pomagał złożyć ten wniosek chciał po praz pierwszy spróbować swoich sił na mnie-i się udało.Rozprawa była dla mnie ogromnym wyzwaniem emocjonalnym.Sędzia nie dał mi swoimi pytaniami,tempem ich zadawania minuty na odpoczynek,na złapanie oddechu.Byłem przerażony,bo nie spodziewałem się tylu pytań i takich’! pytań.Rozprawa się zakończyła,ogłoszenie za tydzień.To był najdłuższy tydzień w moim życiu,ale udało się!!!Uzyskałem upadłość,został mi wyznaczony syndyk,ruszyły procedury.Po 12 miesiącach dobrej współpracy z syndykiem i sądem moje postępowanie zakończyło się umorzeniem długów bez ustalania PSW.Jestem wdzięczny mojemu uczącemu się wciąż wielu rzeczy koledze-prawnikowi,bo dzięki jego pomocy i pchnięciu mnie na drogę postępowania upadłościowego jestem dziś wolnym człowiekiem.
    Bardzo współczuję wszystkim,którzy cierpią ze względu na przeciągające się postępowania.Moje rozpoczęło się poprzez ogłoszenie upadłości w maju 2019 a zakończyło postanowieniem o umorzeniu zobowiązań bez ustalania PSW w maju 2020.
    Życzę wszystkim Wam wiary i cierpliwości,nadziei,że nadejdzie dobre zakończenie,a nam wszystkim upadłym życzę więcej roztropności w podejmowaniu decyzji,więcej uwagi i ostrożności.
    Pozdrawiam.

skyfall
    Participant

Witam Panie Mecenasie,
    Z mojego punktu widzenia (stare zasady upadłości):
    – przewlekłość postępowania i jego mocne sformalizowanie oraz biurokracja. To chyba problem w 99% przypadków. Pomimo przyznania środków na wynajem mieszkania przez Sąd na 24 miesiące postępowanie jeszcze nie zakończyło się. I tak człowiek zostaje bez pieniędzy na wynajem z pensją w wysokości 2062 zł po zajęciu syndyka.
    – stygmatyzacja upadłego. Liczne firmy parają się działalnością polegającą na publikowaniu ogłoszeń z MSiG-u na swoich stronach i co za tym idzie dane upadłego pojawiają się w wyszukiwarkach. W związku z tym mogą pojawić się problemy np.przy wynajęciu mieszkania. Wynajmujący lubi sprawdzić potencjalnego najemcę w Google a tam wpis o upadłości i długach.
    – banki nie chcą mieć więcej nic wspólnego z upadłym. Dochodzi do dyskryminacji osób po upadłości. Nie udziela im się pożyczek nawet przez wiele lat po zakończeniu postępowania. Temat znany u RPO. A przecież upadłość ma być nowym startem w życiu.
    – ja akurat mam bardzo mądrego, humanitarnego i zdroworozsądkowego syndyka. Praktycznie przyjaciela :-). Także nie napiszę nic co bym chciał zmienić. Ale to kwestia indywidualna u każdego, a nie systemowa.
    – koszty układu z wierzycielami są zbyt duże dla przeciętnego dłużnika co blokuje możliwość korzystania z tej nowej formy oddłużenia.
    – ogólnie cieszę się, jednak że jestem na starych zasadach. Te nowe są jakieś skomplikowane — niepewność oddłużenia, warunkowe zawieszenia planu spłat, wieloletnie PSW. Może się mylę, ale na starych zasadach było zerojedynkowo teraz dużo zmiennych i niepewności.
    Generalnie jednak pomimo wszystkich niedoskonałości upadłość to duża szansa na lepsze jutro i daje w ostateczności jako taki substytut wolności z pewnymi ograniczeniami.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 5 days, 8 hours temu przez skyfall.
    Snajper
    Participant

Ja idę po nowemu tryb uproszczony tylko syndyk wyznaczony upadłość ogłoszona w kwietniu już się zmienił sędzia przewodniczący aż się boję jakie psw będzie tzn raty i ciekawe na ile pół roku minęło i cisza a miało być szybciej i lepiej wysyłałem wniosek do sądu o określenie dochodu nie wchodzącego do masy upadłości ponad miesiąc i cisza jakaś masakra przewlekłość jeszcze raz przewlekłość a miało być szybciej.

kmaro08
    Participant

Na wstępie dodam, że szedłem starą ścieżką i być może coś się zmieniło na lepsze w nowych przepisach, o czym jeszcze nie wiem.
    Mnie w upadłości bardzo irytował fakt, że nie wszystkie kwestie w ustawie były jasno określone, mowa tu o terminach. I tak np. termin zgłoszenia wierzycieli to 30 dni od momentu ukazania się informacji w MSiG, jednak ostatecznie mogli oni się zgłaszać do momentu zatwierdzenie ostatecznego planu podziału. Mogło to doprowadzić do sytuacji w której np raz w miesiącu zgłaszał się jeden wierzyciel z kilkunastu i postępowanie mogło przeciągać się o kilk, kilkanaście miesięcy. Sam się tym irytowałem jak dochodzili kolejni wierzyciele. Przez to miałem 4 listy wierzytelności (główna + 3 uzupełniające). Irytujący był też fakt, że każdą listę musiałem podpisywać przy obecności syndyka, następnie trzeba było czekać na działanie sędziego aby ją zatwierdził + jeszcze musiała się ukazać w MSiG.
    I tutaj kolejna kwestia, bo jak dla mnie to bez sensu, czy na prawdę wszystko musi być ukazywane w MSiG? Rozumiem, że ogłoszenie upadłości, ale wszystko inne jest według mnie zbędne, a tylko znacznie wydłuża proces upadłościowy.
    Odnośnie terminów to zarówno Syndyk jak i Sędzia powinien mieć określony ustawowo czas na podjęcie konkretnych działań, jak np. 14 dni na podjęcie decyzji o zatwierdzeniu listy wierzytelności po otrzymaniu jej od syndyka itp.
    Każde terminy w upadłości powinny być przestrzegane, a nie samowolka syndyka i sędziego.
    Inną kwestią jaka jest irytująca w upadłości to podejście części syndyków, jakby to upadli byli dla nich a nie odwrotnie, syndycy dla upadłych. Tutaj też przydałoby się jakieś konkretne i sprawne narzędzie w rękach upadłego do „motywowania” syndyków do działania w przypadku ich opieszałości bądź braku chęci współpracy.
    Odnośnie życia po upadłości to tutaj, jak zostało już wyżej powiedziane, stygmatyzacja upadłego.
    Dla mnie niezrozumiałe działanie banków, a tyle się obecnie mówi o dyskryminacji… BIK również ma swoje za uszami, bo informacja na portalu o upadłości przez kolejne 10 lat, jest jakby przyzwoleniem i zachętą do dalszej, jawnej dyskryminacji upadłych.
    To co mi jeszcze się nasuwa to możliwość otrzymania nakazu zapłaty przez wierzycieli po oddłużeniu, jeśli upadło nie trzyma ręki na pulsie i nie czuwa nad tym. Dla mnie to jest nie do pomyślenia. Liczba upadłych w Polsce to nie są setki tysięcy, żeby był problem to ogarnąć. Wystarczył by jakiś rejestr upadłych z wykazanym: Imieniem, nazwiskiem, nr PESEL, datą ogłoszenia upadłości i statusem upadłości (ogłoszona upadłość/psw/oddłużenie/oddalenie). Taki rejestr wyłącznie w rękach syndyków, komorników myślę, że rozwiązał by w zupełności problem.

OLGA.OLGA
    Participant

Witam serdecznie,

Na wstępie chciałabym podkreślić, że sam fakt ogłoszenia upadłości był dla mnie ogromnym odciążeniem psychicznym ze względu na zaprzestanie działań windykacyjnych. Taki parasol ochronny przed nękaniem przez wierzycieli jest nieoceniony.

Jednakże w mojej opini warto było by się pochylić nad tym aby Banki nie blokowały kont podczas pracy Syndyka. Ja miałam szczęście, że moja Pani Syndyk uprzedziła mnie wcześniej że taka praktyka ma miejsce( mimo zajęcia na wynagrodzeniu)i że dobrze by było aby wynagrodzenie przychodziło nie na moje konto, aby nienarażać sie na długi okres bez możliwości władania resztą środków.Jednak nie każdy ma kogoś kogo może poprosić o załozenie i użytkowanie nie swojego konta. Moja Pani Syndyk przytoczyła mi przykład swojej dłużniczki która po zajęciu wynagrodzenia, mimo pism wystosowanych przez Syndyka do banku o odblokowanie, przez 2 miesiące nie mogła wyplacić reszty pieniędzy. 2 miesiące bez ani grosza… Pomijając rachunki coś trzeba jeść i dla jednych to tylko 2 miesiące ale inni nie mają ani centa i to jest wieczność.

Kolejny aspekt który myślę łatwo rozwiązać, to to, żeby samo pismo o zajęciu wynagrodzenia do pracodawcy zawierało dodatkową klauzulę że informacja jest poufna. Aby Kadry zachowały starannośc i tajemnice a nie rozsyłaly do przełożonych i innych pracowników takich informacji, bowiem na moim przykładzie wiem że to stygmatyzuje i wywołuję efekt iż pracodawca myśli że pracownik będzie mniej efektywny. A to nie jest zgodne z prawdą a żeby wyprostować ” złą” opinię trzeba mocno i długo się starać.

Oczywiście zgodzę się z przedmówcami, że samopostępowanie mogło by być mniej przewlekłe….ogłosiłam upadłość na nowych zasadach, teraz po pol roku syndyk przygotował projekt PSW, ale uprzedził mnie że pewnie wczesniej niż w lutym Sąd nie orzeknie więc w moim przypadku to jest rok z samym syndykiem a ponad poł roku czekałam na samo orzeczenie.

wiktoria195
    Participant

Upadłość konsumencka to ogromna ulga ,od złożenia wniosku czekałam tylko miesiąc natomiast złożony w Sądzie przez Syndyka plan spłat w kwietniu w trybie uproszczonym do tej pory cisza może ktoś z Was jest z Łodzi i wie ile trzeba czekać na orzeczenie sądu.

Przeglądajasz 12 wpisów - od 1 do 12 (z 12)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.