Propozycja PSW od syndyka

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Propozycja PSW od syndyka

Przeglądasz 8 wpisów - od 1 do 8 (z 8)
  • Autor
    Wpisy
    Karolina89
    Uczestnik

Dzień dobry. Dziś otrzymałam poczta propozycje PSW od syndyka. Mam pytanie bo nie do końca się z nią zgadzam. Zaproponował mi ratę w wysokości 200 zł na 5 lat. Moje wydatki przekraczają moje dochodu o jakieś 150-170 zł. Wspomagają mnie rodzice. Mam 2 letnie dziecko na utrzymaniu zarabiam najniższa krajowa. Do tego zaznaczył tam ze Świadomie doprowadziłam do zadłużenia i jest to rażące niedbalstwo przy czym stopien Zawinienia nie Jest duży. I zamiast 7 lat spłaty on proponuje 5. Powiem szczerze że nie wiem jak mam spłacać to 200 zł gdy prawie każdego miesiąca muszę pożyczać pieniądze od rodziców. Czy mogę wystąpić do sądu ze swoim PSW? I jeszcze mam pytanie drugie bo mam przesłać oświadczenie że uznaje wierzytelności podane w planie spłaty. To oświadczenie wysyła się do sądu czy syndyka?

perse
    Uczestnik

teraz nie ma sędziego komisarza,wszystkim zajmuje się syndyk ,wiec uznanie wierzytelności do syndyka.Swoja propozycje psw powinnaś złożyc jak najbardziej,syndyk wręcz powinien ciebie o tym powiadomić, możesz złożyć bezpośrednio do sadu,chociaż ja swoją składałam syndykowi a on dostarczał do sądu, Natomiast rata 200 zł to jedna z najniższych która tu ludzie płacą ,tez miałam taką przy najniższej krajowej,dołożą ci do pensji 500 plus i będziesz miała ja wyższą,poza tym jeśli syndyk uznał ze było to rażące niedbalstwo to nie ma o czym mówić,sąd raczej nie da ci upadłości bez planu spłaty.Z drugiej strony po spłacie będziesz miała koniec długów,a bez upadłości ? komornik nie będzie ci co prawda zajmował najniższej krajowej ale te długi będą ciągle rosły i zostaną ci do końca życia,nikt ci ich nie odpuści .a wierzyciele będą non stop wydzwaniać i ..zresztą pewnie wiesz jak to wygląda.
    Nie wiem ,złóż swoja propozycje psw do sądu i wszystko dokładnie uargumentuj,ale nie wiem czy sędzia posłucha ciebie czy syndyka,200 zł to naprawdę niska rata i jeśli nie masz jakiejś choroby czy niepełnosprawności itd to nie liczyła bym na przychylność sądu, chociaz oczywiście może stać się cud,czego ci życzę.

Kevin
    Uczestnik

Karolina, co to jest teraz 200 zł.? Mozna zarobic w jeden weekend w sklepie, sprzatając i podobne prace, nie wiem jakie sa Twoje mozliwosci, ale jestes mloda i sobie poradzisz, przejrzyj ogloszenia o prace w swoim miescie.

kmaro08
    Uczestnik

Sąd też może zweryfikować lokalny rynek pracy i np stwierdzić czemu pracujesz za minimalną, jak np w Twojej miejscowości jest kilka sieci sklepów, w których możesz śmiało zarobić przynajmniej 500 zł netto.
    Nie wiem, jaka jest skala Twoich zobowiązań, ale Syndyk na prawdę, że nie zaproponował tj. łącznie do spłaty tylko 12 tys. zł. Myślę, że 95% ludzi by brała to w ciemno.
    Jeśli uważasz, że jest to dla Ciebie za dużo, to jak najbardziej możesz i chyba powinnaś złożyć swoją propozycję. Musisz za to bardzo dobrze uargumentować swoje dochody, ale przede wszystkim koszty utrzymania. Możesz też zawnioskować o krótszy okres spłaty niż 5 lat np 2-3 lata, argumentując to coraz wyższymi kosztami związanymi z utrzymaniem dziecka, jak np. przedszkole, bo ty musisz przecież chodzić do pracy, a nie masz komu zostawić dziecka pod opiekę.
    Możesz też wnioskować o tzw zerowy plan. Ja bym jednak szedł w kierunku np 100 zł na 3 lata. Myślę, że łatwiej to przepchnąć w sądzie. A przy takim planie miałabyś łącznie do spłaty nie 12 tyś. zł a tylko 3600 zł. Sąd może nie przystanie na całość Twojej propozycji, ale może np zmniejszyć ratę, albo skrócić okres i wtedy będziesz miała mniej więcej 2 razy mnie do spłaty.

Hubert
    Uczestnik

Moim skromnym zdaniem oczywiście można wystąpić ze swoją propozycją tylko żeby przypadkiem nie skończyło się to warunkowym umorzeniem bo wtedy przez 5 lat żyjesz w „zawieszeniu”. Jeśli w ciągu tych 5 lat warunki życia ulegną poprawie, wierzyciel może wystąpić o wyznaczenie planu spłat.

Ja osobiście bym przystał na taką propozycję (oczywiście sąd może mieć inne zdanie) i popracował nad tym jakie koszty życia można ograniczyć albo nad zwiększeniem dochodu.

Karolina89
    Uczestnik

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Chyba jednak przystanę na propozycje syndyka chociaż myślę że 5lat to trochę długo może poproszę o krótszy okres. A jeszcze jeśli chodzi o to oświadczenie do syndyka o uznanie wierzytelności to jak ma to wyglądać takie oświadczenie? Szukam w internecie i nic nie mogę znaleźć ktoś z was pisał coś takiego?

Karolina89
    Uczestnik

Syndyk też napisał w wezwaniu że mam 14 dni na złożenie takiego oświadczenia do niego. A co jeśli zgadzam się z jego propozycja i mam napisać też swoje stanowisko w sprawie projektu planu spłaty. To wtedy moje stanowisko w tej sprawie też wysyłam syndykowi bo na to też mam 14 dni.?

kmaro08
    Uczestnik

Nie prościej zapytać Syndyka?

Przeglądasz 8 wpisów - od 1 do 8 (z 8)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.