Propozycja planu spłat

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Propozycja planu spłat

Przeglądasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 94)
  • Autor
    Wpisy
    Iga
    Uczestnik

Jak powinien wyglądać wniosek zawierający moją propozycję planu spłat, który mam złożyć w sądzie? Czy ktoś z Was już taki wniosek pisał?

adw. Michał Hajduk
    Administrator

Sąd zobowiązał Panią do złożenia takiego wniosku?

Iga
    Uczestnik

Panie Mecenasie, właśnie syndyk zapowiedział, że będę musiała taki wniosek wkrótce złożyć. Postępowanie upadłościowe jest na etapie ,,oczekiwania” na zatwierdzenie planu podziału masy upadłości (nie posiadam żadnego majątku, więc masę tę stanowią jedynie potrącenia mojego wynagrodzenia…).

adw. Michał Hajduk
    Administrator

Przepisy nie wymagają żadnego wniosku, a co za tym idzie nie określają w ogóle tego jak taki wniosek powinien wyglądać.
    Jeżeli w danym sądzie jest taka praktyka, to po prostu przedstawić swoje propozycje uzasadniając je swoimi możliwościami finansowymi.
    Ten temat jest już poruszany na forum TUTAJ

BeataB
    Uczestnik

Witam Panie Mecenasie nawiązując do powyższego postu chciałam nadmienic iż postępowanie upadłościowe męża nadal trwa od czerwca 2015 , dzisiaj zawistał do nas syndyk powiadamiając męża iż przygotował plan spłat a w pazierniku powinna odbyc się ostateczna sprawa z zatwierdzeniem planu spłąt. Syndyk powinformoawał nas ponownie że wierzyciele nie zgłosiłi swoich wierzytelności od ponad roku, twierdzi ze na umorzenie nie ma co liczyc spąłcac bedzie trzeba, poinofrmuje jedynie wierzycieli aby podali numery kont do wpłat jesli nie podadzą to pieniądze bedą wpłacane do depozytu skarbu państwa, jesli wierzyciele sie po nie nie zgłoszą to te wpłąty przejmie skarba państwa, Panie Mecenasie czy tak jest w rzeczywistości, moje drugie pytanie brzmi ile trwa okres spłaty do 36 miesiecy tzn ze moze byc mniej miesięcy syndyk oswiadczył iż musi byc 36 miesiecy mniej nie będzie od czego to zależy. z góry dziękuje za odpowiedz. pozdrawiam

adw. Michał Hajduk
    Administrator

A w jakim sądzie jest prowadzone postępowanie? Wynika bowiem, że jak na razie ukształtowały się trzy różne praktyki:
    1. Propozycje planu spłaty wierzycieli sporządza syndyk i wnosi do sądu.
    2. Propozycje planu spłaty wierzycieli przygotowuje dłużnik i wnosi do sądu.
    3. Sąd z urzędu wyznacza rozprawę i wysłuchuje dłużnika, syndyka oraz ewentualnie wierzycieli po czym ustala plan spłaty wierzycieli.

A komu niby ma być cokolwiek płacone skoro nikt się nie zgłosił do postępowania upadłościowego? Nie bardzo sobie to wyobrażam. Jeżeli wierzyciel nie dokonał zgłoszenia wierzytelności, to nie jest uczestnikiem postępowania i w mojej ocenie nie powinien być brany pod uwagę.

Okres na jaki ustanawiany jest plan spłaty wierzycieli to maksymalnie 36 miesięcy. Przepisy nie wskazują minimalne okresu, a co za tym idzie teoretycznie może to być nawet np. dwa miesiące. To na jaki okres zostanie ustalony plan spłaty wierzycieli zależy od decyzji sądu, jego oceny.

BeataB
    Uczestnik

Witam ponownie postępowanie prowadzone jest w sądzie w Gliwicach i trwa tak długo już a syndyk nie odzywał się kilka miesięcy, u męża zmieniło się tylko ze podjął prace zarabia średnia krajową wiec nasza sytuacja poprawiła się troszkę, maż ma napisać syndykowi jakie mamy miesięczne wydatki zaproponował comiesięczną spłatę w kwocie 1000zł, poprosiłam z meżem czy może byc 800zł mamy spore udokumentowane wydatki i niepełnosprawne dziecko. To maż chyba ma przygotować propozycje planu spłat i wysłac ja do sądu tak zrozumiałam wczoraj Pana syndyka, dał jasno do zrozumienia ze o umorzeniu nie ma mowy a wierzyciele sie nie zgłosili do dnia dzisiejszego i ze cała procedura będzie wyglądała jak napisałam w powyższym poście +36 miesięcy spłat, pokryliśmy juz kwotę postępowania sądowego które trwa (to pewnie w to wchodzi wynagrodzenie syndyka). Nadmieniam iż żadnych ruchomości i nieruchomości maż nie nie posiadał. Nadal nie zastanawia tylko fakt iż będzie plan spłat pomimo braku zgłoszenia się wierzycieli lecz z tą sugestią ze na skarb państwa, nie rozumiemy tego z mężem bo nie wiemy dokładnie co przepisy stanowią i jak jest w praktyce.

jaroszka
    Uczestnik

@Iga witam,pisałam propozycję planu spłaty.W mojej sytuacji czyli-samotna matka która ma na utrzymaniu dziecko ,zarabiająca 2500 brutto z umowa na czas określony wniosłam o umorzenie bez planu spłaty-za namową syndyka.Sytuację swoją opisałam bardzo dokładnie uwzględniając wszystkie opłaty,koszty utrzymania dziecka tj.ubrania ,podręczniki szkolne,dojazdy,wycieczki itp-wyliczyłm kwote na osobę, ile mi zostaje po odliczeniu wszelakich opłat,wyszło mi 400 zł na osobę czyli minimum egzystencji i do tego plan spłaty-z czego? .Ponadto opiekuję się chorym ojcem który wymaga opieki i niestety nie jestem w stanie podjąć dodatkowej pracy.Pamiętaj im więcej wydatków i ;pierdół; ujęte tym lepiej dla ciebie.Nic nie tracisz ,im mniejsza kwota proponowana tym lepiej ew.sąd sam ją podważy.Moja propozycja zajęła mi dwie strony papieru A4.Wyobraźnia ma tutaj duże pole do popisu,im więcej ;pierdół;tym lepiej-słowa mojego syndyka.

jaroszka
    Uczestnik

@BeataB witaj,dziwna sprawa z twoim syndykiem u mnie z 12 wierzycieli zgłosiło się 2 i propozycję spłaty pisałam ma tych wierzycieli którzy się zgłosili a reszta do umorzenia tak powiedział mi mój syndyk,pierwsze słyszę o plan spłaty na poczet skarbu państwa-dziwne to jakieś kurde.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 5 lat, 8 miesięcy temu przez jaroszka.
    BeataB
    Uczestnik

No własnie dziwne ale prawdziwe … te informacjie usłyszałam wczoraj od syndyka razem z mężem, nie wiem co mam o tym mysleć -pytałam dwukrotnie – wierzyciele się nie zgłoszą nie podadzą kont to spłaty bedziemy dokonywac na konto skabu państwa i te wpłąty przejmie skarb państwa – zle nie zrozumieliśmy (jest duze prawdoodobienstwo ponadto że wierzyciele dalej sprzedalis innym firmom męża wierzytelność i przez to wogóle sie nie odzywjaa w psotępowaniu upadłościowym), maż ma 2 wierzycieli i żaden się nie zgłosił od ponad roku, postępowanie uwazam rónież opieszale jest prowadzone -bo sytuacjia meża nie była nadto skomplikowana. Panie Mecaenasie czy w tej sprawie powinnismy jeszcze zaczerpnąc dalej jakis informacji co do naszej upadłości czy przyjąć wszystko tak jak nakazuje syndyk?

BeataB
    Uczestnik

dobna korekta do „depozytu skarbu państwa” z zaznaczeniem iż jesli wierzyciele nie zgłoszą się po pieniądze z planu spłaty przejmie je skarb państwa.

Iga
    Uczestnik

@jaroszka witaj, dziękuję za podpowiedź. Masz rację, im więcej szczegółów dotyczących konkretnych wydatków, tym lepiej. Czekam jeszcze na zatwierdzenie podziału masy upadłości i wtedy mam ten wniosek złożyć. Swoją drogą bardzo długo trwa to postępowanie upadłościowe w moim przypadku, bo 8 miesięcy (osoba fizyczna, bez majątku):(

jaroszka
    Uczestnik

@Iga u mnie w lutym była ogłoszona upadłość,teraz już czekam na wyznaczenie sprawy o plan spłaty,wszystko zależy od sądów niestety. @BeataB moim skromnym zdaniem mąż nie powinien proponować tak dużej raty,nie musisz pytać się syndyka jak wysoka ma być rata-to jest wasze zdanie to sąd podejmie ostateczną decyzje nie syndyk,koszty utrzymanie niepełnosprawnego dziecka są ogromne.

BeataB
    Uczestnik

mąż nie proponował tak duzej kwoty ttylko wczoraj jak był u nas syndyk to taką narzucił…. uwazam ze powinnismy zaczac od 600zł , pytanie czy to maz moze sam ta kwote wstepnie ustalić czy to syndyk narzuca kwotę jak to rozegrać, nadal martwi nas ta sprawa a w szczególności niezgłoszenie wierzytelności przez wierzycieli od ponad roku

jaroszka
    Uczestnik

@beatab kurde mi syndyk nic nie narzucał,nawet pismo przyszło do mnie(OCZYWIŚCIE ODEBRAŁ SYNDYK)ale propozycje musiałam sama podać a nie syndyk!Nie możecie wpędzać się w długi-bo syndyk wie lepiej no chore jakieś,może mecenas coś podpowie bo to chore jakieś jest.Trzymaj się i nie daj się!

Przeglądasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 94)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.