Projekt PSW wysoka rata

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Projekt PSW wysoka rata

Otagowane: 

Przeglądasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
  • Autor
    Wpisy
    Sylwianna
    Uczestnik

Witam, dostałam dzisiaj kopię projektu PSW, który syndyk wysłał do sądu. Według niego mam płacić ratę w wysokości 2000 zł przez 36 miesięcy. Syndyk twierdzi, że z moim wyksztalceniem powinnam zarabiać 6000 netto, zarabiam 4250. W uzasadnieniu użył widelek zarobków dla osób z moim wysztalceniem (aktualnie pracuję w innej branży, w której widełki zamykają się niżej, ok 5k netto). Stwierdził również, że powinnam znaleźć pracę zgodna z moim wysztalceniem i podkreślił to chyba z 10 razy. Czy ktoś miał podobną sytuację? Jak sąd się odnosi do takich propozycji z kosmosu? Upadłość mam w Krakowie.
    Mam też pytanie odnośnie okresu spłat. W projekcie jest informacja, że do wskazanych wyżej okresów spłaty zalicza się okres od upływu 6 mcy od dnia ogłoszenia upadłości do dnia ustalenia PSW. Czy rzeczywiście sądy wyliczają w ten sposób okres spłaty PSW? Moja upadłość trwa 6mcy + 18mcy, więc wynika z tego że miałabym spłacać go jeszcze 18mcy gdyby PSW uprawomocniło się dzisiaj. . Tyle bym jeszcze dała radę ale nie 3 lata z taką rata.. Teraz na konto masy wpływa 1700 a oni chcą jeszcze więcej.. Oczywiście będę pisać moją propozycję ale obawiam się co sąd na to. I tak dobrze ze 36 mcy a nie 80 🙂

tomek001
    Uczestnik

a długi jakiej wysokości bo to też może mieć wpływ

Sylwianna
    Uczestnik

Wysokie, dużo wyższe niż standardowo.. A orientuje się ktoś czy faktycznie sądy wciągają w czas płacenia rat również ten okres powyżej 6 miesięcy od upadłości? Czy raczej płaci się wszystkie raty bez względu na długość postępowania?

kmaro08
    Uczestnik

Jak SYndyk taki mądry to niech znajdzie Pani taką pracę. Wykształcenie wykształceniem, ale nie musi Pani pracować w zawodzie. Ponadto, nawet jeśli w Pani zawodzie można zarabiać 6000 zł to pewnie nie od razu. Kwestia pewni 2-3 lat zebrania doświadczenia.
    Sama rata 2000 zl przy zarobkach 4250 zł, byłaby dla mnie nie do zaakceptowania. Jeśli sąd by mi taką ustalił, na pewno bym sie odwołał do Sądu II instancji. Ja realizuję plan spłaty w wysokości 1050 zł przy zarobkach w momencie ustalania PSW na poziomie ok 5500 zł netto.

adw. Michał Hajduk
    Administrator

@Sylwianna
    1. W pierwszej kolejności, to Pani powinna się odnieść do treści pisma syndyka i przedstawić własne stanowisko. To nie jest tak, że sąd tylko „przyklepuje” propozycje syndyka. Jeżeli chodzi o możliwości zarobkowe, to duże znaczenie ma przebieg dotychczasowej kariery zawodowej. Najlepiej przedstawić gdzie, kiedy i na jakim stanowisku się dotychczas pracowało oraz wskazać za jaka stawkę wynagrodzenia. Nie sposób twierdzić, że ktoś ma możliwości na poziomie 10.000 zł, jeżeli całe życie zarabiał np. 5.000 zł. W odpowiedzi na projekt planu spłaty syndyka proszę wnosić o przeprowadzenie rozprawy. Zazwyczaj jest ona wyznaczana przez sąd z urzędu, ale niektóre sądy maja tez w zwyczaju wydawanie rozstrzygnięć na posiedzeniu niejawnym, jeżeli nikt o rozprawę nie wnosi.

2. Tak, ale czasami należy się o to upomnieć 🙂

Sylwianna
    Uczestnik

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pismo z moją propozycją + uzasadnienie wyslane. Zaznaczyłam również odpowiedni przepis odnośnie wliczenia czasu powyżej 6 miesięcy do czasu spłaty. Dam znać co tam sąd krakowski postanowi:)

Przeglądasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.