Projekt planu spłaty wierzycieli

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Projekt planu spłaty wierzycieli

Przeglądajasz 14 wpisów - od 1 do 14 (z 14)
  • Autor
    Wpisy
    WD
    Participant

Cześć!

Po krótce. Upadłość ogłoszona na starych zasadach.
    Syndyk złożył do Sądu niedawno projekt planu spłaty wierzycieli – 1300 zł przez 35 miesięcy.

Zarabiam na rękę 3600 zł, zadłużenie 75 000 zł, w masie uzbierało się około 22 000 zł.
    Prowadzę jednoosobowe gospodarstwo domowe. Pytanie – taka wysokość PSW to normalne? Niemal się nie przewróciłem jak się z tą propozycją zaznajomiłem, oczywiście w odpowiedzi wyraziłem swoje stanowisko i propozycję.

Proszę o włączenie się do dyskusji. Jak widzicie to ze swojego punktu widzenia? Może ktoś miał podobne „parametry” do moich, to proszę o informację jaki PSW został mu przyznany. Za wszystkie odpowiedzi z góry serdecznie dziękuję!

Pozdrowienia

perse
    Participant

O kurczę!!!! ja na starych zasadach przy zadłużeniu około 250.000 tys( zero w masie) dostałam 200 zł na 36 mcy(dochody najniższa krajowa) Ten syndyk chyba przesadził,trzeba wierzyć,ze sędzia do tego inaczej podejdzie i po przeanalizowaniu propozycji syndyka i twojej obniży tą ratę.Widocznie syndyk doszedł do wniosku,ze skoro ludzie żyją za najniższą pensje 2060 na rękę to i ty możesz,no ale nie przy jednoosobowy gospodarstwie domowym,mam nadzieje,że sędzia postanowi inaczej.

Ustalanie planu spłaty wierzycieli, to w dużej części czysta matematyka. Jedyne co podlega ocenie/uznaniu to możliwości zarobkowe i koszty niezbędnego utrzymania upadłego i osób, które pozostają na jego utrzymaniu. Dlatego też wysokość otrzymywanego wynagrodzenia to nie wszystko. Przykładowo mamy dwie osoby, które zarabiają 3.600 zł. W jednym przypadku to samotna matka z dwojgiem dzieci na utrzymaniu, w drugim kawaler. W pierwszym przypadku koszt niezbędnego utrzymania to 3.600 zł, w drugim 2.500 zł. W pierwszym przypadku sąd umorzy zobowiązania bez PSW, a w drugim ustali go na poziomie 1.100 zł miesięcznie przez 36 miesięcy.

Dlatego też jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na ustalenie lub nieustalenia PSW to koszty niezbędnego utrzymania. Są to wszystkie comiesięczne wydatki niezbędne dla zaspokojenia podstawowych potrzeb każdego człowieka: czynsz, opłaty za media, telefon, wyżywienia, koszty wizyt lekarskich i leków itp.

@WD
    odnieś się na piśmie do propozycji syndyka wykazując jakie masz koszty niezbędnego utrzymania i w miarę możliwości je udokumentuj.

WD
    Participant

Szanowny Panie Michale,

oczywiście odniosłem się na piśmie, zaraz na drugi dzień – na takim ciśnieniu byłem.

Wszystkie koszty wyszczególniłem i wyszło mi ich na 3500 zł miesięcznie.
    Nie wszystkie da się oczywiście udokumentować jak np. konieczność leczenia stomatologicznego, które w tym momencie jest niemożliwe przez brak na to środków, a nawet udokumentowanie papierem po przeglądzie od stomatologa – to też kosztuje. Zdjęcia otwartej buzi nie dołączę 🙂

Czy Sąd bierze pod uwagę tendencję wzrostu cen przy ustalaniu PSW? Bo przez kwartał np. koszty związane z paliwem (dojazdy do pracy/leczenie) oraz produkty niezbędne do życia wzrosty łącznie po około 100 zł, a jak będzie np. w przyszłym roku, kto to wie?

Tak na szybko:
    -Mieszkanie (kawalerka) – 1450 zł miesięcznie (wraz z mediami) – w moim mieście nic tańszego nie można znaleźć, a Syndyk sugeruje przeprowadzkę do rodziców, rodzeństwa, czy znalezienie pokoju w starym budownictwie… Można tak?
    – wyżywienie – ok 800 zł
    – paliwo – ok 400 – 500 zł
    – odzież – ok 150 zł (mam do Tego prawo?)
    – środki higieniczne (dermokosmetyki – choroba skórna egzema), chemia gospodarcza – 200 zł
    – leczenie (stomatolog, dermatolog) – 200 zł
    – niespodziewane (wymiana części eksploatacyjnych, itp) – 50 zł
    – utrzymanie kota (żwirek, pokarm) – 50 zł – mam oddać w tej sytuacji do schroniska?

Kilka rzeczy może pominąłem lub też mam lekkie odchylenie w kwotach, które wpisałem na pismo, ale mniej więcej takie koszty wykazałem, nic nie jest naciągane ani wygórowane.
    W związku, że w/w koszty pokrywają się +/- z dochodami zaproponowałem kwotę 200 zł przez 36 msc, przy optymalizacji kosztów i szukaniu oszczędności jest to dla mnie realna kwota, która nie wpędzi mnie w podobne tarapaty finansowe jak przed ogłoszeniem upadłości.

W związku z tym mam żal do Syndyka, na którego wcześniej złego słowa bym nie powiedział, współpraca była wzorcowa, a tu nagle jego propozycja 1300 zł miesięcznie…
    Boję się tak znacznej rozbieżności w naszych propozycjach – myśli Pan, myślicie Szanowni użytkownicy, że to może mieć niekorzystny wpływ na postanowioną dla mnie wysokość miesięcznej spłaty?

Panie Mecenasie, na koniec, jaki dalszy bieg sprawy? Czekam na ustalenie daty rozprawy o ustalenie PSW czy na podstawie oświadczeń Sąd zarządzi na rozprawie niejawnej?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    Pozdrawiam

Tur73
    Participant

Też jestem przed propozycją PSW, ale Syndyk jeszcze nie zrobił podziału masy i nie wiem jaka będzie jego propozycja. Chciałem także zaproponować 200-300 zł miesięcznie na półtorej roku, ale widzę, że to chyba tylko moje pobożne życzenia.
    Tak na szybko można zakwestionować następujące wydatki:
    – wyżywienie 500-600 zł,
    – paliwo – ok. 300 zł, chyba że dojeżdżasz codziennie do pracy, to ok
    – higiena, chemia – 100 zł,
    – stomatolog – 100 – zł
    – odzież – 100 zł

Po moich obniżkach wyszło 700 zł na plus, więc Syndyk grubo przesadził. Mam wrażenie, że tak ustalił wysokość tej raty abyś spłacił przez ten okres wszystkich wierzycieli. W takim wariancie Twoja upadłość nie miałaby kompletnie sensu, bo tylko poniosłeś koszty, a i tak spłaciłbyś wszystkie swoje długi …

Tur73
    Participant

Tu jest moja lista kosztów:

900 Wynajem
    400 Czynsz
    20 Gaz
    60 Energa
    80 UPC
    30 Telefon
    245 Dojazdy do pracy
    600 Jedzenie
    50 Stałe leki
    30 Fryzjer
    45 Chemia, kosmetyki
    50 Badania lekarskie (TSH, USG tarczycy), stomatolog
    50 Ubrania
    50 Inne nieprzewidziane wydatki

Pozdrawiam

WD
    Participant

Jak dobrze zliczyłem to Twoje wydatki kształtują się na poziomie 2600 zł miesięcznie, w takim wypadku sporo Tobie zostaje, aby móc realizować PSW. Masz bardzo duże zobowiązania, więc 200 – 300 zł w Twoim przypadku jest nierealne, jak i czasookres spłaty. W mojej opinii dostaniesz około 1000 zł na pełen okres – 36 msc wg starych zasad.

Nie zgodzę się z tym, że można z mojej listy coś uciąć, wszystko jest dokładnie zliczone, bez zawyżania: np. koszty paliwa wyliczone wg km do pracy x dzisiejsza stawka za paliwo, higiena + chemia gospodarcza: w związku z chorobą skóry konieczne stosowanie dużo droższych dermokosmetyków, stomatolog: 100 zł? w moim mieście nierealna stawka za zwykłą małą dziurkę itd.
    Inflacja szaleje, ciągła tendencja wzrostu cen – takie rzeczy również Sąd chyba powinien brać pod uwagę.
    Oczywiście będę się starać optymalizować koszty i dlatego widzę tu możliwość spłaty ok 200 zł miesięcznie, ale na czym w danym miesiącu uda się zaoszczędzić to wyjdzie w życiu.

Wg mnie takie podejście Syndyka jak u mnie – można poszukać pokoju w starym budownictwie, zamieszkać u rodziny (to aż chamskie, nie znając stosunków rodzinnych, możliwości itd) – są po prostu nieludzkie..
    Oczywiście, można spróbować zbudować szałas w lesie i jeść to co tam rośnie na drzewach, polować.
    Można też chodzić pieszo do pracy 30 km dziennie i myć się w rzece.
    W ten sposób na miesiąc utrzymania wystarczy 50 zł i można zastosować 3500 zł PSW – ale chyba nie o to w tym postępowaniu chodzi…

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 month, 1 week temu przez WD.
    Tur73
    Participant

„Jak dobrze zliczyłem to Twoje wydatki kształtują się na poziomie 2600 zł miesięcznie, w takim wypadku sporo Tobie zostaje, aby móc realizować PSW.”
    Nie do końca, ponieważ pominąłem koszty, które Ciebie nie dotyczą. I zostaje mi netto około 300-500 zł w zależności od wariantu.
    Natomiast spodziewam się propozycje Syndyka na 1000 zł co najmniej i podobnego podejścia jak u Ciebie.

„stomatolog: 100 zł” – sędzia Ci może powiedzieć, że nie chodzisz co miesiąc do stomatologa 😉

Ja wszystko rozumiem i zgadzam się generalnie z Tobą, bo jestem w tej samej sytuacji, ale czytałem jak podchodzą sądy do tego. Syndyka i sądu nie obchodzi jak sobie poradzisz, bo to ma być maksymalnie uciążliwe, a w nagrodę dostaniesz umorzenie pozostałości po 3 latach. To jest wbrew duchowi ustawy, która ma pomagać wyjść ludziom z takich losowych sytuacji, a nie dowalać i utrudniać życie w sumie przez 5 lat.

@WD
    Przed wydaniem rozstrzygnięcia sąd musi Pana wysłuchać.

kmaro08
    Participant

@Tur73 podałeś wyżywienie 500-600 zł tworząc jednoosobowe gospo. domowe. Może żyjemy w innej rzeczywistości, ale jak dla mnie nie ma możliwości za taką kwotę wyżyć przez miesiąc. Przecież to jest 16-20 zl/dzień. Chyba, że chcesz jeść tylko zupki chińskie i inne taki śmieci, a za 2-3 lata zniszczyć sobie doszczętnie zdrowie. Rozumiem, gdyby część kosztów się rozkładała na kilku domowników. Ja bym wpisał min 1000 zł, optymalnie wg mnie to 1200 zł.

@WD
    Syndyk też odrealniony. Niech sam zamieszka u rodziny, albo zbuduje szałas w lesie.
    Moim zdaniem jeśli zostanie Ci zasądzone >500zł powinieneś z automatu się odwoływać do Sądu II instancji.
    Ja przy ówczesnych zarobkach na poziomie ok 5500 zł netto otrzymałem plan 1050 zł. Też tworząc jednoosobowe gosp. domowe. Gdybym trafił na ciut lepszego Sędziego to może udałoby się zejść w okolice 500 zł, ponieważ taka też była moja i Syndyka propozycja.

kmaro08
    Participant

Należy pamiętać, że Sędzia każdą swoją decyzje, odnośnie poziomu PSW, musi jakoś sensownie uzasadnić więc tak, jak już zostało napisane, najważniejsze jest dobrze przedstawić poziom kosztów utrzymania. To właśnie na podstawie tych informacji będzie podejmowana decyzja, a nie na podstawie odrealnionej propozycji Syndyka. Według mnie Syndyk, tak absurdalną propozycją, obnaża swoją nikłą wiedzę na temat twojej sytuacji życiowej jak i samego życia 🙂 Coś jak klasyczna propozycja wierzycieli, którzy czasem składają Sędziemu swoją propozycją, a przecież doskonale wiemy jak Sąd podchodzi do takich odrealnionych propozycji.

perse
    Participant

Kurczę coś te propozycje planu spłat przy nowej upadłości przez syndyków są coraz wyższe. Moja upadłość na starych zasadach przy bardzo dużym długu to 200 zł na 36 mcy. Teraz mąż idący nowa upadłością ta sama sytuacja domowa,prawie o połowę mniejszy dług, prawie te same dochody i proponuje 1000 zł i ma na piśmie maż to zaopiniować a najlepiej zdaniem syndyka poprzeć jego propozycję.Dochody netto 4200,małżeństwo z dzieckiem,a z koniecznych płatności syndyk wymienił wynajem mieszkania i czynsz i to wszystko czyli zostaje na 3 osoby(ja w tej chwili straciłam pracę)1800 zl NA WSZYSTKO,nie ma znaczenia gaz energia,telefony,dojazdy,leki, szkoła dziecka itd itp.Fajnie,przy czym sam napisał,ze dochody mojego męża są wątpliwe,bo w każdej chwili ze względu na chorobę(ma rentę i pracę) może przestać pracować ze względu na stan zdrowia,ale i tak może płacić 1000 zl przez 36 mcy. Bez sensu,oczywiście maż napisze swoja propozycje i mamy mu wysłać(syndyk chce zgody na jego plan),mam nadzieje,ze on dostarczy to do sądu,w momencie kiedy maz chciał z nim porozmawiać po prostu się rozłączył i kropka,echh…a tak ładnie szybko szło.

Kevin
    Participant

uwazam, ze nie mozecie sie dac i nie mozecie sluchac syndyka, tylko swoja propozycje pisac, zgodnie z Wasza sytuacja, to nie syndyk decyduje o PSW tylko Sad, ale rzeczywiscie te PSW co zasdzaja sa coraz wyzsze i to juz nawet nie chodzi o zmaiane przepisow, ale dalo sie zauwazyc i na tym forum i z portalu orzeczen sadowych, ze z biegiem lat podwyzszali PSW i termin splaty dawali w wiekszosci maksymalny.

kmaro08
    Participant

Dokładnie, jak wyżej. Nie sugerowałbym się propozycją syndyka i podał własną z dobrym uzasadnieniem. Nawet jeśli byłoby to 100 zł, co w Waszej obecnej sytuacji nawet jest chyba konieczne.

Przeglądajasz 14 wpisów - od 1 do 14 (z 14)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.