Pre pack

Przeglądasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 18)
 • Autor
  Wpisy
 • #18569
  magirus
  Uczestnik

  No i wreszcie jestem po rozmowie z syndykiem. Co prawda telefonicznej ale jednak. Syndyk wystąpił o zaliczkę na poczet postępowania, do czasu przyznania owej zrozumiałem że niewiele lub nic nie zrobi
  Zasugerował wpłatę do masy upadłości która pozwoliła by rozpocząć procedurę. Moje pytanie dotyczy jednak pre-packu. Mam udział w nieruchomości i rodzina zadeklarowała wykup. We wniosku o upadłość podałem takie rozwiązanie, syndyk jednak powiedział że powinien złożyć osobny wniosek w tej sprawie. Jest jakiś formularz ,wzór na to . Przeglądam neta ,ale jakoś nic nie wpadło w oko. Moja sprawa jest troszkę skomplikowana zdaniem syndyka . Udział w nieruchomości własność auta ,współwłasność auta u byłej żony. Akcje z kampanii crowddundingowej. Praca na zleceniu u członka rodziny.

  #18576
  adw. Michał Hajduk
  Administrator

  Niestety w Internecie na chwile obecną nie znajdzie się żadnych wzorów takiego wniosku. Sprawy pre-packowe są stosunkowo skomplikowane, a w upadłości konsumenckiej stanowią nowość wprowadzoną nowelizacją z 24 marca 2020 r. Wcześniej stosowało się go jedynie w upadłościach gospodarczych, chociaż były już i wtedy głosy, że do upadłości konsumenckiej też się nadaje. Z tego względy możliwe, że będzie to nowość nawet dla samego sędziego. Wniosek o upadłość sam Pan składał?

  #18579
  magirus
  Uczestnik

  Miałem kancelarię. We wniosku o upadłość była propozycja pre packu. Ale syndyk zaproponował aby złożyć taki wniosek .

  #18585
  adw. Michał Hajduk
  Administrator

  Problem w tym, że taki wniosek może zostać złożony tylko w postępowaniu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej –
  Art. 491(2) 1a Pr. up. Czyli na etapie rozpoznawania wniosku o upadłość. Tak wynika z literalnego brzmienia przepisów.

  #18669
  magirus
  Uczestnik

  Prawie dwa miesiące po upadlosci a ja nadal nie spotkałem się z syndykiem ( nie licząc wymuszonej przeze mnie rozmowy telefonicznej). Syndyk czeka na zaliczkę na poczet postępowania. Nie rozumiem tego,zajął by konto to jakieś środki by były. W zeszłym miesiącu sam opłacałem alimenty. W epu mam wszystko ogarnięte, w połowie czerwca wziąłem ślub . Za tydzień , dwa wyprowadzam się do innej miejscowości. Przed obecną żona nie ukrywałem sprawy o upadłość ( szczerość jest dla mnie ważna) . O wszystkim powinien powiadomić syndyka, tylko jak skoro czeka na mannę z sądu.

  #18706
  adw. Michał Hajduk
  Administrator

  @magirus
  Dziwna sytuacja. Posiada Pan jakieś środki na rachunku bankowym? Wpływa tam wynagrodzenie? Syndyk poinformował pracodawcę o ogłoszeniu upadłości? Bank nie zablokował Panu rachunku?

  #18712
  magirus
  Uczestnik

  Na rachunku jest kilka złotych, syndyk nikogo jeszcze nie informował. I nic nie zrobił, w poniedziałek lub wtorek łaskawie się ze mną spotka bo zadeklarowałem dobrowolną wpłatę do masy . Wtedy zacznie działać . Niezrozumiałe to dla mnie jest,ale niech już coś się zacznie dziać. Pracuję do końca sierpnia, bo przeprowadzka . W tygodniu już coś będę szukał , w najgorszym wypadku pojadę do Niemiec bo mam tam możliwość. Jednak moja nowa, młoda żona spodziewa się zaraz dziecka i wyjazd w takiej sytuacji jest raczej problemowy. W każdym razie od poniedziałku już działam bo trzeba .

  #18713
  adw. Michał Hajduk
  Administrator

  Dziwne zachowanie ze strony syndyka. Niemniej miejmy nadzieję, że zacznie coś robić w sprawie.

  #18721
  magirus
  Uczestnik

  Jestem już po spotkaniu , dwa miesiące po ogłoszeniu upadłości. Rozmowa z syndykiem spokojna określił co będzie i kiedy. Uznał że moja sprawa jest skomplikowana z uwagi na ułamkowe składniki majątku . Wplacilem kilka złotych do masy aby poszła już korespondencja. Tak więc wszystko ruszy na dniach .

  #19043
  magirus
  Uczestnik

  Nurtuje mnie jedna sprawa. Alimenty, zadeklarowałem że będę wpłacał dobrowolnie aby nie było opòźnien jednak licząc zajęcie wypłaty powyżej ok 2100 to po opłaceniu alimentòw(700 zł.) zostaje ok 1400 zł. A gdzie opłaty i życie? Małżonka obecnie już na macieżyńskim ale widząc jak zus wypłacał jej chorobowe jestem przerażony. Czy mogę wystąpić o zwiększenie kwoty wolnej od zajęcia i czy to trzeba do sądu czy syndyka. Jako motywację podać samodzielne opłacanie alimentòw. Pisząc ten post jeszcze dopytam o auto, ma usterkę ktòra jest kosztowna w naprawie. Mogę mieć kupca ktòry zapłaci więcej niż cena na złomie . Czy tutaj też muszę czekać na zgodę syndyka?

  #19114
  adw. Michał Hajduk
  Administrator

  Ta deklaracja była niepotrzebna. Nie ma przepisu, który by nakazywał płacenie alimentów z kwoty pozostałej po potrąceniu. Bieżące alimenty pokrywa syndyk, z tego co wpływa do masy upadłości, o ile coś wpływa. Jeżeli w masie upadłości są na to środki, to upadły nie płaci dodatkowo ani złotówki.

  Tak, można wystąpić o zwiększenie kwoty wolnej od potrącenia. Wniosek taki kieruje się do sądu. Jego wzór znajdzie Pan na blogu.

  Jeżeli chodzi o samochód, to wszelkie decyzje go dotyczące należą do syndyka. Zakładając oczywiście, że został on wciągnięty do masy upadłości.

  #19311
  magirus
  Uczestnik

  Panie Mecenasie, mam zagwozdkę. Odebrałem wczoraj z sądu rejonowego nakaz zapłaty od jednego z wierzycieli wykazanego we wniosku o upadłość. Jeszcze tego samego dnia wysłałem skany syndykowi, dzisiaj odezwał się że powiadomi sąd o upadłości i postępowanie będzie zawieszone. Czy ja mogę też samodzielnie wnieść sprzeciw powołując się na upadłość konsumencką. Jakoś nie mam wiary w syndyka. Nie chciałbym zostać z prawomocnym nakazem zapłaty. Wiosną ten sam wierzyciel Santander consumer pozwał mnie w epu tam był sprzeciw i nakaz nie uprawomocnił się. W sierpniu ten sam wierzyciel poprzez kruka próbował windykować należność . Po informacji o upadłość działania ustały, uważam że bank wiedział o upadłość w trakcie postępowania przed SR. Czy takie sytuacje zdarzają się często. Czy są dopuszczalne?

  #19317
  kmaro08
  Uczestnik

  U mnie np. było tak, że jak powiadomiłem Syndyka o jednym z nakazów jakie otrzymałem z Epu to powiedział żebym się tym nie przejmował 🙂 No więc sam wniosłem sprzeciw.
  Jak dla mnie jedno nie wyklucza drugiego i nie ma problemu żebyś złożył sprzeciw mimo ewentualnego działania Syndyka. Tym bardziej, że nie masz zaufania do swojego Syndyka. A tak, będziesz miał pewność, że zostało to zrobione.

  #19318
  Snajper
  Uczestnik

  No to tak jak u mnie sam wysyłałem sprzeciw i dołączyłem postanowienie o upadłości i umorzono na epu później sąd rejonowy w miejscu zamieszkania to już zgłosiłem syndykowi i zaraz za dwa dni na portalu sądowym pokazało mi że pismo od syndyka wpłynęło czyli szybko działa mój syndyk

  #19330
  adw. Michał Hajduk
  Administrator

  @magirus
  Upadły nie może samodzielnie działać w postępowaniu sądowym dotyczącym zadłużenia objętego postępowaniem upadłościowym. Uprawnienia takie ma syndyk. Co najwyżej można napisać do sądu pismo z informacją o ogłoszonej upadłości.

  Sytuacje takie się zdarzają, choć nie powinny.

Przeglądasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 18)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.