Prawomocnośc a pierwsza rata

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Prawomocnośc a pierwsza rata

Przeglądasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
  • Autor
    Wpisy
  • #17447
    Anonim
    Nieaktywne

    Mam dylemat – w dniu 27.11 zakończyło się moje postępowanie i wydane zostało postanowienie z planem spłaty. Zgodnie z treścią postanowienia pieniądze zgromadzone w masie mam przekazać na konto wierzyciela w terminie miesiąca od dnia jego uprawomocnienia się. Do tej pory nie dostałam odpisu postanowienia. 30.12 złożyłam więc wniosek o odpis z klauzula prawomocności. Jedyne co to na portalu sa.gov.pl pojawiła mi się czynność – zakreślenie orzeczenia uprawomocniajacego z datą wsteczną 5.12 – jak zapłacić wierzycielowi ? Dzisiaj – bo misja miesiąc od daty 5.12 czy pierw czekać na listowne doręczenie odpisu i od dnia odebrania liczyć termin – syndyk nie wie, bo sam nie dostał odpisu

    #17461
    tomkasz
    Uczestnik

    Mi w moim SR powiedzieli, że z realizacją PSW mam czekać do otrzymania prawomocnego PSW pocztą i od tego dnia leci mi czas na realizację spłat. Na pieczątce mam napisane „postanowienie uprawomocniło się 04.09.2020 i jest wykonalne, [miejscowość] 27.11.2020”. PSW zacząłem realizować od 15.12.2020, bo pisali o realizacji „w terminie do 15-tego dnia każdego miesiąca, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uprawomocni się niniejsze postanowienie”.
    No, ale teraz to już mam wątpliwości, czy to nie oznacza spłat od 15.10.2020? Tylko skąd miałbym to wiedzieć, że mam zacząć? Telefonicznie wciąż podawano mi w SR informację, że mam czekać na list z prawomocnym PSW i wtedy zacząć od następnego miesiąca. A może powinienem wnieść te zaległe raty za październik i listopad po otrzymaniu prawomocnego PSW?
    Od początku wszystkiego pilnuję, a tu znów stres…

    #17462
    Kevin
    Uczestnik

    przeszukajcie forum w tym dziale, bo napewno o tym bylo nieraz, pamietam, ze inni mieli tez podobne watpliwosci, dodatkowo mozna napisac do Pana Mecenasa.

    #17568
    Anonim
    Nieaktywne

    Dlatego trzeba być przygotowanym (finansowo), że nie będzie żadnych zażaleń i prawomocność będzie po 7 dniach. Chodzi o odkładanie środków na zaległe raty. Nie masz nic na papierze tylko rozmowy z sądem. Ja osobiście nadrobiłbym te zaległe raty. Przecież i tak, im szybciej spłacisz tym lepiej.
    @Domańska11 spokojnie spłacisz tę ratę jak syndyk zwróci ci środki. A w sprawozdaniu rocznym napiszesz, że opóźnienie wynikało z otrzymania środków z masy w późniejszym terminie.

    #17736
    d_z_p
    Uczestnik

    Czyli jak postanowienie o PSW zostało mi doręczone w grudniu (jak i zapewne wierzycielom) czyli w grudniu upłynął termin do wniesienia zażaleń. Prawomocności nie mam jeszcze ale zażalenia nie wpłynęły. Czy jak mam w orzeczeniu że „upadły w terminie do piętnastego dnia każdego następującego po sobie miesiąca kalendarzowego, począwszy od dnia uprawomocnienia się niniejszego postanowienia przeznaczy …” to mam rozumieć że pierwsza rata powinna być zapłacona do 15tego po miesiącu jak dowiem się, że postanowienie jest prawomocne czy chodzi o datę tą z grudnia i jak się dowiem że postanowienie prawomocne to będę miał już kilka rat naraz do zapłacenia ?

    #17737
    Anonim
    Nieaktywne

    Według mnie, nie od daty kiedy się dowiedziałeś a od faktycznej daty prawomocności. Pamiętaj, że jakiś wierzyciel mógł odebrać pismo z poczty w 14stym dniu, później 7 dni na odpowiedź. Może być tak, że któryś jednak nie odebrał pisma i Sąd musi poczekać na info z poczty.
    Być może Sąd nie zrobiłby problemu gdybyś spłacał w momencie kiedy sie dowiedziałeś o prawomocności, np od kwietnia tego roku, tego nie wiem. Jednak tak, jak już pisałem, ja bym był przygotowany na to, że takie pismo dostane z opóźnieniem i wtedy bym to jednorazowo nadrobił. Najważniejsze to dzwonić do sądu i się dopytywać jak wygląda sytuacja oraz napisać wniosek o odpis postanowienia wraz z klauzulą.

    #17740
    Kevin
    Uczestnik

    zalezy ktorego grudnia, jak na poczatku to ja bym zaplacil do 15 stycznia pierwsza rate, no bo np. postanowienie jest z 2.12. zanim wierzyciel dostanie to w najgorszym wypadku 19.12 ( licze ze sad wysle 05.12 choc raczej wyslaja tego samego dnia lub nastepnego), pozniej nastepny tydzien na zazalenie czyli 26.12 i sad musi poczekac troche, bo list z zazaleniem troche idzie czyli powiedzmy do konca grudnia i jak nie przyjdzie zazalenie to do 15 stycznia 1 rate bys musial zaplacic, po przedyskutowaniu sprawy z fachowcem k_maro:) ja bym tak zrobil w mojej sytuacji, ale niestety jeden osioł sie zazalil:)

    a np. jak w polowie grudnia dostales postanowienie to do 15 lutego bym zaplacil rate jak nie wplynie zazalenie, choc moze sad nie bedzie robil problemow jak zaczniesz placic miesiac pozniej, ciezko powiedziec, ale lepiej byc precyzyjnym i dzialac zgodnie z postanowieniem.

Przeglądasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.