Powstanie zobowiązania z art. 299 ksh w kontekście upadłości konsumenckiej

Forum Fora Upadłość przedsiębiorcy Powstanie zobowiązania z art. 299 ksh w kontekście upadłości konsumenckiej

Ten temat zawiera 12 odpowiedzi, ma 5 głosów, i został ostatnio zaktualizowany przez  anheros 1 rok, 5 miesiące temu.

Przeglądajasz 13 wpisów - od 1 do 13 (z 13)
  • Autor
    Wpisy

n1ck
    Participant

Witajcie !

Jestem laikiem, sporo się naczytałem i nurtuje mnie taka sytuacja, która niestety mnie dotknęła.

Otóż jestem członkiem zarządu w sp zoo, której upadłość ogłoszono. Ja noszę się z zamiarem złożenia wniosku o upadłość konsumencką jednakże pojawia się taki o to problem:

Wprawdzie złożono wniosek o upadłość spółki, ale nie wiem czy w końcu zrobiono to w terminie 30 dni.. Wiem, że wierzyciele spółki nie zaspokoją się w pełni z masy upadłości, a co za tym idzie prawdopodobnie wystąpią do mnie o zaspokojenie tych wierzytelności.
    Post. upadłościowe w stosunku do spółki jeszcze się toczy i pojawia się pytanie, czy we wniosku o upadłość konsumencką powinienem podać również te wierzytelności, które przysługują wierzycielom obecnie tylko wobec spółki i którzy to wierzyciele potencjalnie mogą dochodzić ode mnie zaspokojenia, kiedy okaże się że nie uzyskali zaspokojenia z masy upadłości i okaże się że jednak nie złożono wniosku o upadłość spółki w terminie ? Generalnie twierdzę, że wniosek o upadłość spółki złożono w terminie, ale różnie to bywa i wcale bym się nie zdziwił, że sąd stwierdziłby że jednak nie złożono go w terminie (jest to bardzo dyskusyjne w moim przypadku).

Więc pytanie, czy we wniosku o moją upadłość konsumencką powinienem wskazać, że z ostrożności podaję wierzytelności wobec spółki ? Umorzeniu w upadłości konsumenckiej podlegają wierzytelności powstałe przed ogłoszeniem mojej upadłości, czy można twierdzić że ta moja ewentualna odpowiedzialność za zobowiąznia spółki z art. 299 ksh już powstała? czy powstanie dopiero po tym jak skończy się post. upadłościowe wobec spółki i okaże się, że wierzyciele nie zostali zaspokojeni ? Obawiam się, ze to dopiero okaze sie za jakiś rok… czy w takim razie muszę czekać z moim wnioskiem do tego czasu ??

Z góry bardzo dziękuje za pomoc i pozdrawiam !

dracula
    dracula
    Participant

We wniosku możesz wskazać co tylko zechcesz – papier wszystko przyjmie. Obecnie nie ponosisz odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Odpowiedzialność na podstawie 299 k.s.h. powstaje dopiero po wydaniu wyroku w tej sprawie. Postępowanie upadłościowe spółki, a upadłość konsumencka członka zarządu, to sprawy niezależne, choć powiązane ze sobą. Na etapie ogłoszenia upadłości konsumenckiej podstawowe znaczenie będzie miało terminowe złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki, chociaż nie jest to przesłanka bezwzględna.

n1ck
    Participant

Dziękuję za odpowiedź !

W takim razie moja odpowiedzialność na podstawie 299 ksh powstanie dopiero najwcześniej za jakiś rok może dwa, jak okaże się, że wierzyciele nie uzyskali zaspokojenia z masy i skierują się do mnie… czyli wcześniej prawdopodobnie okaże się czy uda się ogłosić upadłość konsumencką i jak tak, to nie obejmie ona tych wierzytelności z 299 ksh bo powstaną one juz po ogłoszeniu upadłośći ;/

Dodatkowo okazuje się, że wniosek o upadłość spółki prawdopodobnie nie został złożony w terminie ;/ Zostają względy słuszności i humanitaryzm.. mam nadzieję, że perpsektywa utraty dachu nad głową (strata domu) i problemy ze zdrowiem plus planowany zabieg operacyjny wystarczą do tego aby przekonać sąd do mojej upadłości.

anheros
    Participant

Jak dom jest Twój, to komornik weźmie na 50%, a syndyk na 100% – tylko że długi się skończą przy syndyku.
    Wszystkim, którzy mają skomplikowaną sytuację lub/i boją się upadłości, doradzałbym (jeśli to możliwe) poczekać czy nowe przepisy wejdą w życie. Nie wiadomo póki nie wejdą – i w jakim kształcie.

n1ck
    Participant

Gdzie mogę znaleźć projekt nowych przepisów ??

Ja
    Participant

A czasem zobowiązania handlowe nie przedawnienia się po 3 latach?

Ja
    Participant

Założenia był link wna forum w nowe przepisy bodajże.

anheros
    Participant

„Założenia był link wna forum..”

Ja, ja… Iś polska języka – ja być trudna języka.

Ja
    Participant

Anheros czy Ty musisz wszytko komentować. Wszystko wiedzacy wielce.

anheros
    Participant

A musisz takie dyrdymały pisać? Pretensje to sobie kieruj do siebie.
    Natomiast słowo: „wszystkowiedzący” piszemy razem – i ta wiedza powinna być wyniesiona ze Szkoły Podstawowej.
    Źródło dodatkowe: https://fil.ug.edu.pl/wydzial/instytuty_i_katedry/instytut_filologii_polskiej/porady_jezykowe/ortografia/pisownia_laczna_i_rozlaczna_uzycie_lacznika?page=6

Konto usuniete
    Uzytkownik

Czytanie tego forum poprawia mu humor. Niektóre wpisy są zabawne. „Założenia był link wna forum w nowe przepisy bodajże ” Niektórzy uczestnicy wymagają za dużo. Zostawiają jakiś bełkot. I oczekuję konkretnej pomocy.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 rok, 5 miesiące temu przez  Konto usuniete.
    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 rok, 5 miesiące temu przez  Konto usuniete.

Ja
    Participant

Pozwólcie że nie będę komentował.

anheros
    Participant

To po co komentujesz ponownie? Wydaje ci się, że piszesz mądrze – a piszesz ponownie dyrdymały 🙂

Przeglądajasz 13 wpisów - od 1 do 13 (z 13)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.