Podatek dla Młodych – Pit do 26 roku

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Podatek dla Młodych – Pit do 26 roku

Ten temat zawiera 11 odpowiedzi, ma 4 głosy, i został ostatnio zaktualizowany przez  Aldonaa 1 tydzień, 1 dzień temu.

Przeglądajasz 12 wpisów - od 1 do 12 (z 12)
  • Autor
    Wpisy

smartboy123
    Participant

Witam. Mam 25 lat. Od sierpniowej wypłaty będę dostawać więcej o 134 złoty. Zarabiam najniższą krajową aktualnie. Po dodatku z podatku będzie powyżej minimalnej. Czy Panie Michale wie pan coś o tym? Czy kwotę z nadwyżki czyli podatku muszę przelewać na konto syndyka?

Aldonaa
    Participant

Syndyk musi pozostawić kwotę 1633 zł. Więc ta nadwyżka (wynikająca z ulgi „za wiek”) ponad tą kwotę powinna trafić do syndyka.

smartboy123
    Participant

Ale wciąż to najniższa, pensja się nie zwiększyła tylko to jest ulga. A Pa Michał jakie ma zdanie?

Wiosna2019
    Wiosna2019
    Participant

Złe podejście, nie chcesz nic kaski oddać ?.

tomkasz
    Participant

Wg mnie dalej jest to płaca minimalna i nie podlega da zajęciu. W przepisach nie jest zdaje się napisane, że „nie podlega zajęciu zajęciu kwota 1633zł”, no nie podlega zajęciu kwota do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Generalnie wynagrodzenia określa się w kwotach brutto, a ta się tu nie zmienia.
    Dodam, że nie jestem prawnikiem, bazuję na logice 😉

Aldonaa
    Participant

Wszystkie zwroty podatku – podlegają zajęciu (Art.902 kpc). Tak jest np z ulgą podatkową na dzieci. I to też jest moje amatorskie myślenie 🙂
    Jak już u @smartboy123 sprawa się wyjaśni to mam nadzieję, że nam o tym napisze.

smartboy123
    Participant

Syndyk powiedział że to zależy od pracodawcy, ale problemu nie będzie jeśli tą kwotę zachowam dla siebie, bo to dalej najniższa krajowa

Wiosna2019
    Wiosna2019
    Participant

Zarabiam najniższą krajową aktualnie. Po dodatku z podatku będzie powyżej minimalnej.

ale problemu nie będzie jeśli tą kwotę zachowam dla siebie,

bo to dalej najniższa krajowa

tomkasz
    Participant

@aldonaa, ale to nie jest zwrot podatku. Jest to najniższe wynagrodzenie, od którego w związku z przepisami podatkowymi zostanie pobrany mniejsza zaliczka na podatek. Jak na moje nie powinno tu być żadnego zajęcia.

Aldonaa
    Participant

@tomkasz, tą ulgę podatku „za wiek” będzie można odliczać miesięcznie (po złożeniu u pracodawcy oświadczenia) lub też odliczyć ją dopiero przy rocznym rozliczeniu podatkowym. I wtedy to jednak chyba byłby zwrot nadpłaconego podatku. Ale pewności też nie mam.
    A netto (to chronione od egzekucji) otrzymywane z najniższej krajowej byłoby wyższe dla 26-latka, a niższe dla 27-latka ?
    Sama już nie wiem czy dobrze myślę. Okaże się „w praniu”.

tomkasz
    Participant

Szkoda, że u mnie już się nie okaże – trochę za dużo już na karku mam 😉

Aldonaa
    Participant

U mnie też się nie okaże 🙂
    Miałam na myśli, że okaże się u smartboya.

Przeglądajasz 12 wpisów - od 1 do 12 (z 12)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.