Po ustaleniu planu spłaty

Ten temat zawiera 85 odpowiedzi, ma 17 głosów, i został ostatnio zaktualizowany przez  anheros 2 miesiące temu.

Przeglądajasz 15 wpisów - od 31 do 45 (z 86)
  • Autor
    Wpisy

anheros
    Participant

A co jest w uzasadnieniu? Że możecie spłacać, bo…? Nie pytam o osobiste szczegóły rzecz jasna, ale rozumiem, że jakieś uzasadnienie jest – w takim razie jakie?

emma
    Participant

Uzasadnienie jest niedokładne pominięte są pewne koszty a wszystko sprowadzone jest do ogółu że niby mamy 4000 tys po 1000 zł na osobę więc to powinno wystarczyć ale nie ujęte są alimenty które mąż płaci to po pierwsze koszty leczenia syna , bardzo daleki dojazd do pracy , wynajem samochodu na wyjazd do lekarza z dzieckiem a wszystko to jest spuentowane stwierdzeniem , że nie może to być z pokrzywdzeniem wierzycieli a najlepsze jest na początku uzasadnienia sąd wyraźnie dal do zrozumienia że zasugerował się opinią syndyka co nie powinno mieć miejsca a syndyk dał kwotę najwyższą z zemsty za zażalenie . Myślę że dam radę to napisać bo uzasadnienie jest tak lakoniczne i niedokładne że jest mnóstwo do zarzucenia, ja również mam uzasadnienie swojego postanowienia ale jest wszystko szczegółowo opisane i rozpisane i uzasadnione rzeczywiście .

@emma
    Sądu nie będzie interesowało to jaka jest treść Pani postanowienia. Sąd interesuje sytuacja osobista danego dłużnika i jego możliwości zarobkowe. Tylko te kwestie mają znaczenie. W zażaleniu trzeba wykazać, że w świetle ustalonego stanu faktycznego treść postanowienia jest błędna, tj. wysokość spłat przekracza możliwości finansowe dłużnika i wpędzają go w skrajne ubóstwo, albowiem po ich uiszczeniu nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych, bieżących potrzeb. Trzeba po prostu wykazać, że sąd wydając takie postanowienie naruszył zasady doświadczenia życiowego i logicznego rozumowanie. Rozpisać jakie są koszty niezbędnego utrzymania i jaka kwota z dochodów dłużnika pozostaje po ich zaspokojeniu.

moskit
    Participant

@anheros
    „Czyli co: zakładam działalność gospodarczą i…? I na przykład wierzyciel pisze, że „działam na własną szkodę – i jego – bo… płacę ZUS”!?? MASAKRA!!!”

Niedawno miałem właśnie dylemat odnośnie tej kwestii. W efekcie odrzuciłem propozycję zatrudnienia, gdyż musiałbym założyć działalność gospodarczą. Wolałem nie ryzykować, że wierzyciel wyskoczy z zarzutem o „dokonywanie czynności prawnych, dotyczących jego majątku, które mogłyby ujemnie wpłynąć na możliwość dokonywania spłat” podczas obowiązywania PSW.
    Swoją drogą to do teraz się zastanawiam, czy czasem ten zapis miałby tu zastosowanie. Czy fragment przepisu „dotyczących jego majątku” odnosi się do składników majątku, czy też ogólnie czynności prawnych.
    Pogmatwane to wszystko, człowiek czuje sie jak na polu minowym 🙂

emma
    Participant

Dziękuję Panie Mecenasie za podpowiedź odnośnie zażalenia, napisałam go już i wysłałam bo czas gonił ale widzę że zrobiłam to dobrze , właśnie rozpisałam szczegółowo koszty utrzymania , dałam tylko 3 załączniki bo wcześniej ich nie załączyłam ale z tego co wiem sąd wyższej instancji bazuje raczej na tym co zostało przedstawione wcześniej . Po rozpisaniu kosztów wcale nie zawyżonych zostało 80 złotych a sąd mimo to zasądził 500 zł /msc. Zobaczymy co będzie ,co prawda sąd u nas nie działa aż tak opieszale ale pewnie muszę się liczyć z tym ,że to potrwa może nawet i pół roku.

@moskit
    W mojej ocenie odnosi się do czynności prawnych skutkujących powstaniem po stronie Dłużnika nowych zobowiązań (długu), które stwarzają zagrożenie dla płynności finansowej Dłużnika.

@emma
    Powinno potrwać miesiąc, dwa. Pół roku to trochę za długo. Niemniej w sądach przy obecnym obłożeniu sprawami, to wszystko jest możliwe.

emma
    Participant

Panie Mecenasie dziękuję za pomoc, niestety moje postępowanie pomimo , ze się skończyło „trwa nadał” otóż w tej chwili jeden z wierzycieli wystąpił z pozwem do sądu , że niby celowo zataiłam jego wierzytelność , uznał tak po skontaktowaniu się z syndykiem , który skłamał . Wierzytelność została ujęta we wniosku , nierozumiem dlaczego syndyk kłamie . Do sądu w którym toczy się sprawa prześlę wniosek z załącznikami i wyjdzie , że syndyk kłamał ale mam zamiar napisać do sądu upadłościowego o kłamstwie syndyka i utrudnianiu mi życia. Pewnie będzie kłamał , że dałam mu inny wykaz wierzytelności niż do sądu ale przecież tak nie było, czy powinnam złożyć skargę na jego czynności , bo wygląda na to że znów ich nie dopełnił i nie poinformował wierzyciela.

Koniecznie proszę w odpowiedzi na pozew zawrzeć wniosek o przeprowadzenie dowodu ze złożonego wniosku o ogłoszenie upadłości (oczywiście załączając go), przesłuchania syndyka jako świadka oraz akt postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości (GU), jak i samego postępowania upadłościowego (GUp) – należy wskazać sygnatury każdego z rzeczonych postępowań.

To jak należy postąpić w stosunku do syndyka okaże się po jego przesłuchaniu przez sąd w Pani sprawie.

emma
    Participant

Dziękuję Panie Mecenasie jak zwykle jest pan nieoceniony . Rozumiem , że należy złożyć wniosek o dopuszczenie dowodu , znalazłam przykładowy w necie i pewnie na nim będę bazować , niewiem tylko czy do sądu mam składać oryginały dokumentów , sąd chce wniosek o upadłość z załącznikami (to będę mieć od adwokata który składał to jako mój pełnomocnik) ale czy postanowienie o ogłoszeniu upadłości i plan spłaty składać w oryginale mam tylko jedno. Dziękuję

emma
    Participant

Panie Mecenasie w sprawie tej wierzytelności , która nie była ujęta na liście a mam dowód że syndyk jej nie ujął chociaż zgłosiłam później muszę radzić sobie sama sąd upadłościowy mi odpisał , że to już nie ich problem ani byłego syndyka . Niewiem co robić wierzyciel czeka na odpowiedź , czy mam pozwać syndyka o niedopełnienie obowiązków czy skarżyć ten nakaz zapłaty z 2012 roku (prawdopodobnie nakaz jest uchylony nie był egzekwowany tyle lat) . Od czego zacząć , bardzo proszę o pomoc , niestety problemy dopiero się zaczynają bo sąd już umywa ręce od wszystkiego. Czy w takim razie choć wierzytelność nie była na liście komornik może podjąć egzekucję i jak się bronić ewentualnie jak dojść do porozumienia z wierzycielem w tej sprawie.

emma
    Participant

Panie Mecenasie mam kolejne pilne pytanie co w sytuacji kiedy jak się okazuje na liście wierzytelności został ujęty poprzedni wierzyciel długu . Okazuje się że nastąpiła cesja wierzytelności i obecny wierzyciel wnosi pozew do sądu o zapłatę , moje postępowanie jest już zakończone jestem obecnie na etapie planu spłaty. Wierzyciel który wnosi o zapłatę miał możliwość pod koniec postępowania zgłosić wierzytelność na listę wierzytelności nie zrobił tego , czy poprzedni wierzyciel miał obowiązek poinformować że dłużnik ogłosił upadłość swojego cedenta . Na jakie przepisy się powołać w sprzeciwie , czy mogę to skarżyć jako wyłudzenie i jakie tu przepisy zastosować. Proszę o pomoc.

Wnioski dowodowe najlepiej zawrzeć w odpowiedzi na pozew, tak aby wszystko było czytelne.
    Nie trzeba załączać oryginałów dokumentów.
    Sąd upadłościowy ma rację to nie jego problem. Sąd upadłościowy zakończył swoją pracę. Syndyk zasadniczo też nie, bo wraz z zakończeniem postępowania „syndyk przestaje być syndykiem”.
    Pierwsze co trzeba robić to wnieść sprzeciw do sądu na otrzymany nakaz zapłaty. To jest podstawa. Inaczej nakaz się uprawomocni i już nic Pani z tym nie zrobi.
    A jak komornik ma podjąć czynności, skoro jeszcze nakaz zapłaty jest nieprawomocny? Proszę się udać do adwokata, ponieważ nieznająca dokumentów nie jestem w stanie za dużo pomóc, a przez przegapienie jakiegoś terminu lub wniesienie pisma do niewłaściwego sądu może sobie Pani narobić problemów.
    Nie powiem Pani jak ma Pani postępować z wierzycielami, każdy wierzyciel jest inny. Nie ma żadnych uniwersalnych „zaklęć”, które skłonią każdego wierzyciela do takiego zachowania jak chcemy.
    Pani musi o tym wszystkim napisać do sądu do którego wierzyciel wniósł pozew. Jeżeli jest to nowy wierzyciel, który nabił wierzytelność w drodze cesji to wystarczy tylko wykazać, że wcześniejszy wierzyciel był ujęty na liście wierzytelności. Pani na ma wskazywać przepisów, tylko wszystko opisać w sprzeciwie do nakazu zapłaty/odpowiedzi na pozew. Oczywiście podpierając się dokumentami z postępowania upadłościowego.

emma
    Participant

Panie Mecenasie jeszcze raz wielkie podziękowanie za pomoc . jeszcze raz powiem wszystkim którzy planują upadłość są w trakcie lub po niej , konieczny jest adwokat na każdym etapie postępowania , nie ma co na tym oszczędzać , jest to cena spokoju . Sam doświadczyłam wielokrotnie w trakcie swojego postępowania braku fachowej porady , wspierał mnie Pan Mecenas zdalnie , ale najlepiej mieć kogoś od upadłości na miejscu. W tej chwili znalazłam Panią Mecenas i Syndyk jednocześnie , która nas wspiera ale trochę za późno bo pewne sprawy mogły się potoczyć inaczej.

Piotr
    Participant

@emma Masz może ochotę wymienić się mailami? Mam podobną sytuację a nie chce się już rozwodzić i ponawiać wątku na forum.

@emma
    Należy tylko podkreślić, że musi to być osoba znająca się na prawie upadłościowym. Niestety takich adwokatów/radców prawnych jest naprawdę niewielu.

Przeglądajasz 15 wpisów - od 31 do 45 (z 86)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.