Plan spłaty wierzycieli, a zadłużenie mieszkania przez byłego partnera

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Plan spłaty wierzycieli, a zadłużenie mieszkania przez byłego partnera

Ten temat zawiera 6 odpowiedzi, ma 3 głosy, i został ostatnio zaktualizowany przez  moskit 1 tydzień, 1 dzień temu.

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
  • Autor
    Wpisy

Martawoz
    Participant

Mecenasie,

w piątek miałam sprawę na której miał zostać ustalony plan spłaty. Decyzja ma zapaść jutro.
    Mam pytanie związane ze złożeniem oświadczenia w dniu jutrzejszym w kwestii jednego z wierzycieli mianowicie wspólnoty mieszkaniowej. Mój były partner mieszkał w mieszkaniu przez 8 lat sam, nie płacił czynszu. We wniosku o upadłość napisałam, że nie mieszkałam pod tym adresem od grudnia 2009 roku.

Czy mogę, zanim sędzia odczyta decyzję co do planu spłaty, złożyć oświadczenie, że nie mieszkałam pod tym adresem i, że zadłużenie nie było zrobione przeze mnie i w związku z tym proszę o wyłączenie tego wierzyciela z planu spłaty?

Czy to w ogóle realne i jak to może zostać odebrane przez sąd?

Wiem, że mieszkanie było również na mnie. Ale czy może to być okoliczność łagodząca.

Proszę o szybką pomoc.

Pozdrawiam i dziękuję.

MW

Guana32
    Participant

@martawoz masz papier na to że nie mieszkasz od grudnia 2009 roku? Czy do administracji zgłosiłaś to? Czy się wymeldowałaś?
    Jak nie masz żadnego papierku to samo oświadczenie nie wystarczy – tak uważam.

moskit
    Participant

Wiem, że piszę już o tym za późno, ale może przyda się to innym czytelnikom.
    Po pierwsze to, że „się nie mieszka pod jakimś adresem” nie zwalnia z odpowiedzialności za zobowiązania. To tak jakbyśmy np. chcieli się uwolnić z odpowiedzialności za kredyt na zakup samochodu, którym nie jeździmy bo przecież nie mamy prawa jazdy. 🙂
    Po drugie na ustalenie co ewentualnie będzie spłacane z masy upadłości oraz PSW jest odpowiedni moment – ustalenie listy wierzytelności. Wszelkie uwagi, wątpliwości powinno się zgłosić do momentu złożenia pod nią podpisu.

Martawoz
    Participant

Dzięki za odpowiedzi. Nie byłam wymeldowana, ale miałam meldunek tymczasowy, co prawda od 2011 ale zawsze to coś. Poza tym czy nie wystarczy oświdczenie mojego byłego, że tam nie mieszkała?.

Myślicie, że to starczy?

moskit
    Participant

Moim zdaniem na jakiekolwiek działanie w tej kwestii już jest za późno.

Martawoz
    Participant

Moskit, ale myślisz, że to zostanie źle odebrane jak wpiszę w zażaleniu o tym, że wnioskuje o umorzenie 1 z dwóch wierzycieli?

moskit
    Participant

Tak jak napisałem wyżej …
    Na ustalenie co ewentualnie będzie spłacane z masy upadłości oraz PSW jest odpowiedni moment – ustalenie listy wierzytelności. Wszelkie uwagi, wątpliwości powinno się zgłosić do momentu złożenia pod nią podpisu. Podpisując listę wierzytelności składasz oświadczenie, że uznajesz zasadność zobowiązania wobec tego podmiotu i w podanej wysokości.

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.