Plan spłat – prawomocne postanowienie

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Plan spłat – prawomocne postanowienie

Przeglądajasz 15 wpisów - od 286 do 300 (z 330)
  • Autor
    Wpisy
    Ina
    Participant

Spoko Karol, ale nie sadziłam, że upadłość będzie się ciągnęła aż tak długo;)
    Mam już prawomocny wyrok, wierzyciel nie zdążył wnieść o uzasadnienie, miałam spłat spłat tylko jednorazowy, już wykonany:)
    teraz tylko wniosek o prawomocność aby mieć to we własnych rękach.
    A przykre o tyle, iż ten wierzyciel skarżył plan spłat i np wymieniał, że nie zasadnym moim kosztem jest ortodonta córki.
    Poza tym uwierz, że taka instytucja jak Bank nie traci, a mi upadłość ratuje życie.
    Nie wiem dlaczego jest u niektórych przekonanie że upadły ma żyć na skraju ubóstwa, najlepiej mieszkać w kartonie, jeść chleb z margaryną. Ta ustawa ma pomagać ludziom wyjść na prostą i raczej godnie żyć:)

Jankry
    Participant

Czy osoba (upadły) pozostająca od kilku lat bez stałej pracy i uzyskująca dochody z działalności gospodarczej (otwartej po uprawomocnieniu się PSW) na poziomie 900 zł miesięcznie (średnio) może w ciągu roku wnioskować o zmianę lub umorzenie planu spłaty? Obecnie raty (500 zł) spłacane są przez rodzinę, a nie przez dłużnika/upadłego. PSW został ustalony na 3 lata. W maju minęło 6 miesięcy od jego uprawomocnienia.

Czy ktoś z Was przerabiał taką sytuację?
    MOŻĘ PAN MECENAS COŚ DORADZI?

karol123
    Participant

@ Jaknry sorki za to pytanie. To Twój przypadek, czy kogoś innego?

Wnioskować zawsze możesz, ale na Twoje nieszczęście postanowienie się uprawomocniło. Twoje dochody nie spadły od momentu wydania postanowienia? Zmieniła się sytuacja życiowa? Musi się coś zmienić w stanie faktycznym. Np. chorujesz tracisz pracę itd.. Jeśli stan faktyczny ten sam. To na jakiej podstawie chcesz zmienić prawomocne postanowienie? Miałeś prawo skorzystać z drogi odwoławczej przed uprawomocnieniem.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 years, 8 months temu przez karol123.
    Kamil
    Participant

Zerknij tutaj http://upadłośćkonsumencka.com.pl/plan-slpaty-wierzycieli/zmiana-planu-splaty-wierzycieli/

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 years, 8 months temu przez Kamil.
    Jankry
    Participant

Przypadek mój. Karol Dzięki To dość sensowne wyjaśnienie.

karol123
    Participant

Jankry jest coś takiego jak powaga rzeczy osądzonej. Nie może się zmienić wyrok bez zmiany stanu faktycznego. To by nie miało sensu.

Jankry
    Participant

Kamil i Karol,
    dzięki bardzo. To zdecydowanie wyczerpuje temat.
    Pzdr.

elaaa
    Participant

Dzień dobry,

Otrzymałem informacje z sadu, ze moje postanowienie z PSW jest prawomocne od maja (a informacje dostałem dziś). Czy powinien wystąpić do sadu o nadanie klauzuli prawomocności? Gdzie mam dokonywać wpłat? Bezpośrednio na konta wierzycieli, a koszty sądowe do Sadu? Czy skoro od poprzedniego miesiąca postanowienie ejst prawomocne to powinienem wpłacić teraz podwójne kwoty? W moim PSW nie ma dnia miesiąca, do którego mam wpłacać zasadzone kwoty. Czy ktoś ma pomysł co zrobić w takiej sytuacji? Będę wdzięczny za wszelka pomoc.

Pozdrawiam

Jankry
    Participant

Wpłaty dokonuje się do 15 dnia miesiąca począwszy od miesiąca następującego po uprawomocnieniu. Czyli jeżeli uprawomocniło się w maju to pierwsza wpłata w czerwcu. Teoretycznie dziś, ale jeśli będzie w kolejnym dniu roboczym to też jest OK.

Wpłaty dokonujesz na rachunki wierzycieli. Powinny być podane w pismach, które wysyłali do syndyka. Jeśli ich nie ma to zwróć się do wierzycieli o podanie rachunków do spłaty. Najlepiej mailem. Chodzi o czas. Wówczas pierwsza wpłata niezwłocznie po otrzymaniu numeru rachunku od wierzyciela. Zachowaj informację z mailem, który dostaniesz od wierzyciela.

Spłata do sądu – tu musisz zadzwonić do sekretariatu Wydziału upadłości sądu, który wydał wyrok i poprosić o podanie przez telefon numeru rachunku. Taki numer jest dostępny na stronie wydziału, ale sprawdź to jeszcze w sekretariacie.
    Do sądu możesz też pisać, ale ja czekam już pół roku i nie mam numeru rachunku. Zrobiłem więc tak, jak Ci pisałem.

Kontakt z syndykiem przez telefon lub mailem. Poproś o wysłanie pisma z numerami rachunków mailem (żeby nie było pomyłki). Masz wówczas dowód, ze wpłacasz prawidłowo.

Na każdym przelewie podajesz swoje dane, tytuł wpłaty: Spłata PSW, sprawa nr xxxx

elaaa
    Participant

Dziękuje. Tak tez zrobię. Z czego wynika, ze ma być to 15 dzień miesiąca?

Jankry
    Participant

Przepraszam za błąd. Datę spłaty (dzień miesiąca) powinieneś mieć wskazany w PSW (być może wynika to z przepisów prawa):
    „Ustalić wobec xxx xxx następujący plan spłaty
    a) Upadły przez okres 36 miesięcy, począwszy od miesiąca przypadającego po miesiącu, w
    którym uprawomocni się postanowienie sądu o ustaleniu planu spłaty, będzie do 15 – go
    dnia każdego miesiąca dokonywał na rzecz jego wierzycieli następujących splat.”

Tak jest u mnie.
    Wszystko powinieneś mieć w Planie Spłaty. Jeśli nie ma pytaj syndyka.

Jankry
    Participant

Prośba o POMOC!
    Panie Mecenasie!
    Podczas wykonywania prawomocnego PSW (jestem na 6 racie z 36) do banku wpłynęła (na moje konto) kwota 300 zł. Wpłaciła ją inna osoba fizyczna. Bank stwierdził, że te środki to kwota należna bankowi. Wartość ta pokryłaby przynajmniej jedną ratę.
    Bank utworzył specjalne konto do spłaty rat, a ta kwota wpłynęła na mój stary rachunek do którego nie mam dostępu.

Czy można coś zrobić w tej sytuacji? Kogo i w jaki sposób powinienem poinformować?

moskit
    Participant

Za mało informacji, żeby coś tu wywnioskować. Na jakiej podstawie bank twierdzi, że ta kasa należy się jemu? Kolejne pytanie to czemu ktoś Ci to przelał? Jeśli np przelew był z tytułu poręczenia dawnego kredytu (i jest to wpisane w tytule przelewu), który udzielił Ci ten bank to kasa faktycznie należy się bankowi. Bez informacji to tylko gdybanie.
    Generalnie jeśli uważasz, że pieniądze są twoje należy pozwać bank.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 years, 7 months temu przez moskit.
    anheros
    Participant

…że niby jak? Jesteś po prawomocnym psw, czyli WOLNYM człowiekiem i BEZ syndyka, a bank sobie coś rości do Twojego konta!?? UCIEKAĆ Z TEGO BANKU!
    Złożyć reklamację! Zagrozić PISEMNIE złożeniem doniesienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa! Jaki to bank taki durny, bo myślałem, że głupszego niż mBank nie ma?
    Jednocześnie zawiadomienie do Rzecznika Finansowego, UOKiK i wszystko, co wpadnie Ci na myśl.
    … a to Polska q&%&%%$fa właśnie!

Bank NIE MA PRAWA NIC ROBIĆ – poza wyjątkami o czym moskit, ale to też śliski temat – masz prawo nawet nie płacić psw! Masz prawo 5x tyle zapłacić, masz prawo nawet nic nie zapłacić psw – i bankowi nic do tego! Co za skandal!!!

Jankry
    Participant

Panowie!
    Przelał ktoś przez pomyłkę. Miał stare konto i przelał. Nie mam już rachunku w tym banku. To bank nie zamknął konta i tyle.
    Poza tym czy taki przychód oznacza, że pieniądze są moje? Chyba nie.
    Szukam podstawy prawnej do zaliczenia tej kwoty na poczet raty psw. Stąd moje pytanie.

Przeglądajasz 15 wpisów - od 286 do 300 (z 330)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.