Plan spłat – prawomocne postanowienie

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Plan spłat – prawomocne postanowienie

Przeglądasz 15 wpisów - od 181 do 195 (z 330)
  • Autor
    Wpisy
  • #5733
    Marela
    Uczestnik

    pytanie do @patrycja
    na wstępie bardzo dziękuję wszystkim za cenne wskazówki i rady, ale mam Patrycja do Ciebie pytanie…. piszesz, że w uzasadnieniu wniosku o rozpoznanie postanowienia ws ustalenia planu spłat wraz z klauzulą prawomocności zamieściłaś takie uzasadnienie: Muszę wykonywać plan spłat mimo, że nie otrzymuję całości swojego wynagrodzenia, które stanowi jedyne źródło utrzymania ”
    MOje pytanie jest takie: czy dobrze Cie rozumiem, że zaczęłaś spłacać plan spłat jeszcze przed uprawomocnieniem sie postanowienia ???
    W moim postanowieniu wyraźnie jest napisane, że…zobowiązuje upadłego do spłaty wierzyciela w kwocie….przez okres….począwszy od miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym uprawomocni się niniejsze postanowienie, w terminach do 15 dnia każdego miesiąc
    Czyli jasno wynika, że przed prawomocnościa nie zaczynam realizować planu spłat…trochę mnie to zdziwiło i przeraziło , że mogłabym czegoś nie dopilnować ale skoro taki zapis jest w moim postanoweniu to nie mogę wniosku do sądu motywowwać tym samym co Ty dlatego teraz mam problem …jakie uzasadnienia wniosku mama napisać.
    Mam Nadzieję , że post mój nie jaest zbyt zagmatwany i będzie zrozumiłay dla czytających go.Czekam na jakiekolwiek odpowiedzi i sugestie.

    #5734
    Marela
    Uczestnik

    @dracula, radzisz aby składać wniosek o przyspieszenie rozpoznania sprawy, napiszę jak najbardziej tylko podpowiedz mi proszę jak taki wniosek uzasadnić?
    I jeszcze jedno pytanie, do kogo kierowac te wnioski i pisma? Raczej nie do mojego sędziego komisarza prawda?
    Czy wnioski pisać w takiej ilości kopii ilu ma się wierzycieli? i czy kopię również dla syndyka?
    Przepraszam za ta całą masę pytań ale chcę temat załatwic raz a dobrze.

    #5735
    moskit
    Uczestnik

    Płatności dokonujesz po uprawomocnieniu się postanowienia w sprawie PSW tak jak masz rozpisane.
    Wniosek piszesz do Sądu w 1 egzemplarzu. Uzasadnienie możesz podać takie jak parę postów wcześniej napisała @Patrycja.

    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 6 lat, 8 miesięcy temu przez moskit.
    #5738
    Marela
    Uczestnik

    @moskit, właśnie o to uzasadnienie mi najbardziej chodzi, zobacz @patrycja uzasadnia wniosek cyt” Muszę wykonywać plan spłat mimo, że nie otrzymuję całości swojego wynagrodzenia, które stanowi jedyne źródło utrzymania ”…przecież po uprawomocnieniu sie wyroku syndyk schodzi Ci z pensji i teoretycznie masz już środki na spłatę wierzycieli, więc to uzasadnienie w tym wypadku nie ma pokrycia….przed prawomocnościa masz syndyka na pensji i nie spłacasz PSW, po prawomocności odzyskujesz pensję i spłacasz….wydaje mi się, że należałoby to inaczej umotywować dobrze myślę czy się już sama zakręciłam?

    #5739
    dracula
    Uczestnik

    Zgodnie z art. 491(14)ust. 3 p.u. uprawomocnienie się postanowienia o ustaleniu planu spłaty wierzycieli albo umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli oznacza zakończenie postępowania. Oznacza to, że z tą chwilą syndyk nie pełni już funkcji w postępowaniu i nie jest uprawniony do sprawowania zarządu masą upadłości, czyli dokonywania potrąceń z wynagrodzenia upadłego.

    #5741
    Patrycja
    Uczestnik

    @marela soki że tak późno ale już wyjaśniam.
    W wyroku miałam napisane tak jak ty „zobowiązuje upadłego do spłaty wierzyciela w kwocie….przez okres….począwszy od miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym uprawomocni się niniejsze postanowienie, w terminach do 15 dnia każdego miesiąc”
    Przy czym wyrok był na początku września, co oznacza, że jeśli nie było odwołań ani wniosków o uzasadnienie a nie było to wyrok uprawomocnił się po 7 dniach tj. jeszcze we wrześniu. Więc pierwszą ratę powinnam wpłacić do 15 października. A w tym terminie nie miałam jeszcze prawomocnego wyroku, więc wpłaciłam 15 października pierwszą ratę i wysłałam pismo ponaglające do sądu. Prawomocne postanowienie otrzymałam pod koniec listopada z informacją, że jest prawomocne z dniem … września!!
    Tak więc podsumowując mimo fizycznego otrzymania prawomocnego postanowienia w listopadzie, ponieważ widnieje na nim informacja że jest prawomocne od września więc w październiku byłam zobowiązana zapłacić pierwszą ratę.
    Syndyk też otrzymał prawomocne postanowienie w listopadzie i wtedy zszedł z wynagrodzenia oddając też to co trafiało do niego od … września.

    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 6 lat, 8 miesięcy temu przez Patrycja.
    #5743
    anheros
    Uczestnik

    No bo tak właśnie bywa w sądach – na szczęście nie zawsze i nie we wszystkich – ale bywa i nie są to sytuacje wyjątkowe. Dlatego trzeba chodzić za swoją sprawą!
    A najważniejszym w takiej sytuacji argumentem jest sam fakt, że „muszę spłacać, a nie mam jak bez papieru – natomiast termin goni”.
    Marela wyciągnęła zbyt daleko idące wnioski 😉

    #5744
    moskit
    Uczestnik

    Ciekawie się zrobi jak na kwicie pojawi się stwierdzenie, że postanowienie uprawomocniło się w czerwcu i w związku z tym minął termin 1 raty 15 lipca. ?

    #5745
    Anonim
    Nieaktywne

    Patrycja. Ja mam pierwszą ratę ok. 60 tyś. moje postanowienie się uprawomocniło w czerwcu, ale nie zrobiłem w lipcu raty ponieważ sąd nie stwierdził jeszcze prawomocności i nie dostałem pisma i syndyk mi nie zwolnił środków. Nie mam 60 tyś żeby zapłacić. Zamierzam zrobić pierwszą ratę jak mi syndyk zwolni środki. Jak sąd mi będzie z tego problemu robił problemy to zamierzam wystąpić z roszczeniem do SP. Zgodnie z kpc jest 3 dni na stwierdzenie prawomocności postanowienia.

    #5746
    anheros
    Uczestnik

    moskit – no wtedy jak zwykle, kto jest winien? Upadły! Czemu? A po co upadał, było nie upadać, a teraz problem robi… A to Polska właśnie!
    Ale tak precyzyjnie to nie wiem czy czekanie na prawomocność na papierze nie jest również prawidłowym postępowaniem.

    #5747
    moskit
    Uczestnik

    Jesteś Karol pewien tych 3 dni, bo mi się wydaje, że w KPC nie ma określonego terminu?

    #5748
    Anonim
    Nieaktywne

    Znajomy prawnik mi powiedział. Martwię się. To jest popieprzone. Ja nie mam kasy. Pisze na postanowieniu następnego miesiąca od daty uprawomocnienia postanowienia. A tak to teoretycznie mogą mi uwalić psw. Że niby się spóźniłem. Tylko skąd ja mam niby wziąć 60 tyś? Syndyk odblokowuje jak ma na papierze. A sąd wydaje postanowienie i nie daje możliwości realizacji tego postanowienia. Jak coś to zaskarżę SP o wielkość moich długów. Ten sam prawnik mi też powiedział że on na moim miejscu (jak syndyk odblokuje) to zrobiłby od razy pierwszą i drugą ratę i opisał całą sytuację w sprawozdaniu i tyle…

    #5750
    moskit
    Uczestnik

    Zgadzam się z tym, że jest to chore. Na szczęście małe są szanse, że sąd zadziała z urzędu, a i wierzyciele nie działają natychmiastowo (zwykle też czekają na papier). Dlatego gdy już nastąpi niewielkie opóźnienie w płatności to zawsze można się powołać na to, że uchybienie obowiązkom jest nieznaczne lub dalsze wykonywanie planu spłaty wierzycieli jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi. Oczywiście w sytuacji gdyby pojawił się wniosek o uchylenie PSW z powodu niewykonywania obowiązków. Gdy nikt nie będzie „marudził” wystarczy parę zdań tytułem wyjaśnienia w sprawozdaniu rocznym.

    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 6 lat, 8 miesięcy temu przez moskit.
    #5751
    anheros
    Uczestnik

    Ja każdemu radzę chodzić lub chodzić i pisać do sekretariatu z przekazem, że „mam płacić od 15-go, wyrok jest prawomocny – ale nie mogę, bo nie mam prawomocności ani kasy, bo syndyk dalej siedzi”.
    …masz ratę 60 tys. złotych czy jak?

    #5753
    Anonim
    Nieaktywne

    Napisałem mnóstwo pism. Tak pierwszą ratę mam 60 000 zł.

Przeglądasz 15 wpisów - od 181 do 195 (z 330)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.