Plan spłaty

Przeglądasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 16)
  • Autor
    Wpisy
    boba
    Uczestnik

Witam. Jestem w postępowaniu upadłościowym od marca 2016r.
    W październiku 2017 roku miałam rozprawę o zatwierdzenie PSW. Rozprawa została odroczona ponieważ w masie upadłościowej zebrało się sporo kasy i sędzina zarządziła aby syndyk ponownie ułożył plan spłaty wierzycieli. Od tej rozprawy syndyk napisał pismo do mojego pracodawcy o zwolnienie wynagrodzenia i od listopada 2017 roku dostaję cała pensję. I tu zaczyna się mój problem. Minęło już 5 miesięcy a ja ciągle nie mam nowego terminu rozprawy. Nie wiem co mam o tym myśleć. Czy powinnam pisać ponownie wniosek o ustalenie PSW? Niby sytuacja jest dla mnie korzystna bo mam cała pensję , ale nie wiem co mnie może czekać w sądzie. Czy mogą mi zasądzić oddanie pieniędzy, które zwolnił mi syndyk? Jak to długo może jeszcze trwać. Szczerze mówiąc wolałabym już mieć ustalony plan spłaty i powoli kończyć temat upadłości. Może ktoś miał podobny problem i mógłby mi poradzić co dalej?

moskit
    Uczestnik

A to ciekawa sytuacja. Czym syndyk umotywował zwolnienie wynagrodzenia od zajęcia? Czyżby środki w masie pozwalały na zaspokojenie wierzycieli w całości? Tylko taki powód przychodzi mi do głowy.Nie ma obowiązku pisania nowego wniosku o PSW jeśli podtrzymujesz stanowisko, które było tam zamieszczone. Jeśli zmieniłaś zdanie możesz pisać nowy wniosek. Przyczyn opóźnienia może być sporo, nie ma co zgadywać. Najlepiej dowiedzieć się w sekretariacie sądu.

boba
    Uczestnik

Jestem osobą pracującą i nieźle zarabiającą. W masie upadłościowej zbierała się tylko część mojej wypłaty. Sytuacja wyniknęła stąd,że od momentu przedstawienia przez syndyka planu spłaty a terminem rozprawy minęło kilka miesięcy i w masie upadłości zebrała się spora suma pieniędzy. Sędzina zarządziła więc że syndyk ma ponownie podzielić zebraną kwotę między wierzycieli.
    Syndyk stwierdził,że napisze pismo o zwolnienie mi wypłaty bo bez sensu żeby w masie upadłości ciągle zbierały mi się pieniądze i sprawa ciągnęła by się w nieskończoność. Sama się zastanawiam czy syndyk nie popełnił błędu za który ja będę musiała zapłacić i oddać te nadwyżki z pensji. Swoją drogą terminy w naszych sądach to jakaś porażka, nie mówiąc już o okresie letnim gdzie sądy praktycznie zamierają na kilka miesięcy.
    Wierzycieli niestety mam kilku i sporą kwotę jeszcze do spłaty.

anheros
    Uczestnik

Tak mi się wydaje, że syndyk – mogę się mylić – nie wie co począć z takim sędzią (i wzajemnie). Bo jeśli będzie wpływała co miesiąc nowa kwota, a termin rozprawy (dość długo to trwa w tym przypadku) np. za 3 m-ce, to już po 1-wszym m-cu psw się zdezaktualizuje. I sędzia znowu odroczy – IMHO bez sensu.
    Więc syndyk wziął sposób na Sąd (skądinąd prawdopodobnie słuszny), że skoro Sąd bez sensu zarządza – to i syndyk nietypowo postąpi.
    Ja bym się nie przejmował, poza faktem że…. trwaaaaa i trwaaaa to długo wciąż.
    Nie jestem pewien – ale IMHO to Sąd popełnia błąd. I to taki bezsensownie podstawowy.

Aldonaa
    Uczestnik

Tylko @boba pewnie wie czy ten obudzony dodatkowy wierzyciel (o którym pisała w listopadzie ub.r.) zdążył zgłosić swoją wierzytelność jeszcze przed (i jest lista uzupełniająca) czy już po uprawomocnieniu ostatecznego podziału środków masy upadłości.
    Ale zwolnienie przez syndyka wynagrodzenia jeszcze przed prawomocnym psw – to jest nowość !

karol123
    Uczestnik

Moim zdaniem tak powinno być. To dziwne, że zajęcie trwa do uprawomocnienia a potem oddają. To powinno się kończyć z dniem rozprawy. Oni to niby trzymają na zabezpieczenie.

boba
    Uczestnik

O dodatkowym zgłoszeniu wierzyciela nic nie wiem. Wszystko to wzięło się stąd,że od zatwierdzenia planu spłaty do terminu rozprawy była po drodze przerwa wakacyjna i dlatego to trwało tak długo. Automatycznie znowu zebrała się kasa w masie upadłości. Zastanawiam się tylko czy ja poniosę jakieś konsekwencje tej decyzji syndyka.

Aldonaa
    Uczestnik

To może jednak sprawdż sobie swój własny wpis z dnia 8.11.2017r. Utworzyłaś nowy wątek „Nowy wierzyciel” – i pisałaś „i teraz obudził się kolejny wierzyciel …. ” . Więc ?

boba
    Uczestnik

Ten wierzyciel zgłosił się tylko do mnie ale nie wysłał informacji do sądu.

MarcinGM
    Uczestnik

Czy sąd wysyła listem postanowienie o planie spłaty do upadłego czy trzeba złożyć wniosek i opłatę

maska
    Uczestnik

Witam, bardzo proszę o odpowiedź:
    1. Czy dotyczą mnie obecne przepisy, wg których plan spłat nie może być rozłożony na okres dłuższy niż rok? Upadłość sąd ogłosił w 2017 roku, do 2022 r. syndyk pobierał mi połowę wynagrodzenia + sprzedał nieruchomość. Te środki pozwoliły na pokrycie ponad 80 % wierzytelności.
    2. Kiedy uprawomacnia się postanowienie o planie spłaty? Skąd będę wiedziała, kiedy się uprawomocni?
    3. Czy na postanowienie o planie spłaty mogę wnieść zażalenie? Jaka musiałby być przyczyna?

kmaro08
    Uczestnik

1. Jeśli upadłość ogłoszona w 2017 to idziesz wg starych zasad. Nie ma obecnie takich przepisów – plan spłat może być wyznaczony nawet do 7 lat.
    2. Najpierw musi być rozprawa (jawna bądź niejawna) o ustalenie planu spłat.
    3. Możesz. Uzasadnienie dlaczego się nie zgadzasz.

Swoją drogą 5 lat się już bujasz z upadłością i jeszcze nie masz ogłoszonego psw, współczuję.

maska
    Uczestnik

Dziękuję @kmaro08.

Cristiano88
    Uczestnik

Witam. Mam jedno pytanie od 6m wykonuje plan splat wierzycieli przyznany na36miesiecy. Moje pytanie tyczy się czy w tym okresie moge zaciągnąć pożyczkę w zakładzie pracy która mi zakład przyznaje bez problemu. Czy nie będzie to kłopotem i oddaleniem całej upadłości? Wspomnę że spłacam regularnie plan splat i spokojnie będę mógł płacić pożyczkę przyznana z pracy i nie zaburzy to mojej sytuacji finansowej.

Kevin
    Uczestnik

przepisy prawne nie zabraniają zaciągnięcia kredytu gotówkowego albo hipotecznego podczas wykonywania planu PSW.

Jednak jest to niezalecane, ponieważ „Upadły nie powinien podejmować czynności, które mogłyby pogorszyć zdolność do wykonania planu spłaty.”

Przeglądasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 16)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.