pit 11 od wierzyciela biorącego udział w upadłości-pytanie do pana mecenasa

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej pit 11 od wierzyciela biorącego udział w upadłości-pytanie do pana mecenasa

Przeglądasz 8 wpisów - od 1 do 8 (z 8)
  • Autor
    Wpisy
  • #17683
    Anonim
    Nieaktywne

    No, trochę jestem w szoku,moja upadłość została ogłoszona w 2018 roku,ponad 2 lata wykonuje plan spłaty i dzisiaj niespodzianka- dostałam poczta pit od jednej z chwilówek,wobec której wykonuje plan spłat i z tego pit 11 wynika,ze w 2020 roku osiągnęłam w ich firmie przychód – dochód wpisany w rubrykę inne źródła w wysokości 1700 zł,zero podatku i to idzie do urzędu skarbowego i oczywiście będę musiała od tego zapłacić podatek. po prostu zgłupiałam,zaczęłam czytać i trochę włosy mi się zjeżyły na głowie. Doczytałam się ,ze w przypadku umorzenia długu z tytułu jakiegoś kredytu firmy windykacyjne wystawiają pity, jako,ze cytuje

    możemy jednoznacznie stwierdzić, że umorzenie długu stanowi przychód z nieodpłatnych świadczeń, który powinien zostać opodatkowany.
    W takim przypadku dochodzi bowiem do umorzenia kwoty, którą podatnik byłby zobowiązany zapłacić. To z kolei oznacza, że podatnik osiąga konkretne przysporzenie majątkowe o charakterze trwałym w postaci zmniejszenia pasywów. 

    Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-umorzenie-dlugu-przez-firme-windykacyjna-a-obowiazek-zaplaty-pit

    Jezu,jak to? o ile w przypadku tej chwilówki będę się pewnie tłumaczyć przed Urzędem skarbowym(jutro tam dzwonię) bo dług przecież nadal istnieje,spłacam go w PSW i nie jest umorzony, to co będzie dalej? Po zakończeniu psw sędzia umarza pozostałe długi i co?
    W moim przypadku to będzie jakieś 200 tysięcy i co te firmy będą mogły wystawić mi pity? jako,ze umorzone kwoty będą moim przychodem?
    i Jak zapłacę kilkadziesiąt tysięcy podatku urzędowi skarbowemu?
    To w ogóle możliwe? Po prostu nie wiem jak to ugryźć,pierwszy raz o tym słyszę. Może pan mecenas się wypowie,bo to jakiś koszmar.

    #17685
    Kevin
    Uczestnik

    Nie jestem mecenasem, ale wydaje mi się, że to jakis chwyt chwilówki, nie wydaje mi się to zgodne z prawem, no na logikę jakby każdy wierzyciel chciał traktować niezapłaconą wierzytelność jako przychód to po co by była ta zabawa w upadłość, coś tu jest nie tak, ja stawiam na nieczyste zagrywki firm pożyczkowych, pewnie za jakiś czas się wszytko wyjaśni, a narazie nie panikuj 👍

    #17688
    józef
    Uczestnik

    Głowa do góry
    Pisał o tym mecenas na blogu 4.12.16
    Umorzone w wyniku postępowania upadłościowego kwoty są wolne opodatkowania art.21 ust.1 pkt 142 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 lata, 2 miesiące temu przez józef.
    #17701
    Anonim
    Nieaktywne

    Chwilówka, z premedytacją albo z niewiedzy, wykazała u siebie w kosztach działalności umorzone zobowiązania. Dzięki temu zaniżają sobie zysk brutto, a co za tym idzie wykazują u siebie mniejszy podatek dochodowy do zapłaty 🙂

    @perse
    pisz oficjalnego maila do chwilówki z treścią art. i groźbą zgłoszenia zaistniałej sytuacji do Urzędu Skarbowego.

    Poniżej treść art.21 ust.1 pkt 142, o którym pisze @józef
    1. Wolne od podatku dochodowego są:
    142) kwoty umorzonych zobowiązań niezwiązanych z pozarolniczą działalnością gospodarczą, jeżeli umorzenie zobowiązań związane jest z postępowaniem upadłościowym.

    #17705
    Anonim
    Nieaktywne

    wielkie dzięki,uspokoiłam się,nie znałam tych paragrafów,doczytałam wszystko i teraz już jasne.
    Ta chwilówka i tak zrobiła to bez sensu,bo tak czy inaczej to zobowiązanie przecież nie jest umorzone,nadal im spłacam w PSW,umorzone będzie dopiero po wykonaniu przeze mnie planu spłat.
    Nie wiem czy oni wysłali ten pit tylko do mnie czy tez od razu do Urzędu skarbowego,zobaczymy za tydzień na stronie portalu podatkowego,tam od 15 lutego będą aktualne pity,jeśli będzie ich pit to Urzad skarbowy pewnie mnie wezwie do wyjaśnień bo ja nie mam zamiaru go umieszczać w zeznaniu podatkowym,a do firmy zaraz napiszę ,zobaczymy co odpowiedzą

    #17712
    Kevin
    Uczestnik

    tak mi przyszlo do glowy, ze moze byc jeszcze jedna ewentualnosc, ze wierzyciel, ktory Ci wystawil PIT ma u siebie taki balagan, ze po prostu nie wie nic o Twojej upadlosci, a scislej pracownik, ktory wysylal do Ciebie PIT nie wiedzial nic u upadlosci.

    #17714
    józef
    Uczestnik

    To może być tak, że nagle wszyscy chcą uzyskać więcej niż psw. Też nagle dostaję smsy o spłatę zadłużenia. Liczą, że trafia jelenia i spłaci im więcej

    #17717
    Kevin
    Uczestnik

    owszem, tez tak moze byc, ze szczegolnie chwilowki uciekaja sie do nieczytych chwytow – byly juz takie przypadki,
    ktos na forum radzil, ze jak sie ma juz ostateczne postanowienie o splaceniu PSW i umorzeniu reszty dlugow to warto po prostu rozeslac postanowienie do wszystkich wierzycieli, nawet tych nieujetych w PSW z krotka informacja, ze jak beda wzywali do splaty zadluzenia to bedzie to traktowane jako proba wyludzenia i odpowiednie organa zostana zawiadomione.
    Do komornikow gdzie byly sprawy prowadzone tez warto powysylac, bo niektorzy komornicy wbrew prawu wszczynaja ponownie sprawy.
    No i wogole trzeba miec oczy i uszy otwarte, reagowac na wszystkie listy i podstawa to sprawdzac portal sadowy i e-sad.

    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 lata, 2 miesiące temu przez Kevin.
Przeglądasz 8 wpisów - od 1 do 8 (z 8)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.