Partycypacja w TBS

Otagowane: 

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 18)
 • Autor
  Wpisy
 • #1033
  michaLBN1396
  Participant

  Dzień dobry,
  Mamy dosyć skomplikowaną sytuację i słyszeliśmy już wiele sprzecznych porad, dlatego piszę do Pana mecenasa jako na prawdę „ostatnią deskę ratunku”.
  Wczoraj mieliśmy pierwszą rozprawę w sądzie w sprawie upadłości. Sędzina wyznaczyła kolejną rozprawę na 30 czerwca i w tym czasie musimy podjąć decyzję czy aby na pewno chcemy stwierdzenia upadłości, bo możemy przez syndyka stracić mieszkanie. I tu zaczyna się problem.
  Mieszkamy w TBS Nowy Dom, więc nie jesteśmy właścicielami mieszkania, a tylko najemcami. Jednak mamy wniesioną partycypację, wkład własny, który TBS ma obowiązek zwrócić po rozwiązaniu umowy.
  Sędzina powiedziała, że w postępowaniu upadłościowym syndyk może zająć ową partycypację, co by skutkowało rozwiązaniem umowy i wyrzuceniem nas na bruk. Zalecała nawet komornika zamiast upadłości, bo komornik nie zajmie partycypacji.
  I tu pojawia się moja wątpliwość, czy aby na pewno syndyk może zająć tę partycypację? Z trochę analogicznej sytuacji opisanej w artykule http://www.eporady24.pl/mieszkanie_w_tbs,pytania,4,83,6655.html wynika iż partycypacja w moim przypadku jest własnością TBS, a ja staję się jej „wierzycielem” i właścicielem dopiero z chwilą rozwiązania umowy i opróżnienia lokalu. Jednocześnie syndyk chyba nie ma prawa rozwiązać mi umowy najmu, a nawet TBS nie może tego uczynić, bo postępowanie upadłościowe nie jest przesłanką do tego (nie ma o tym mowy ani w ustawie ani w umowie.) Opisana w artykule porada wskazuje ponadto iż egzekucja z partycypacji jest możliwa w przypadku spółdzielni, natomiast TBS nie jest spółdzielnią tylko spółką z o. o., więc to prawo jej nie dotyczy. W tamtym przypadku chodziło jednak o komornika, a nie syndyka, więc nie jest to chyba miarodajna opinia.
  Wracając więc do sedna, czy partycypacja w TBS wchodzi w skład masy upadłościowej, którą może zając syndyk, co by skutkowało utratą mieszkania, lub czy jest to własność TBS, do którego syndyk nie ma praw.?
  Jeśli Pan mecenas stwierdzi, że wchodzi w skład masy to czy można podjąć jakieś kroki prawne (np. cesja partycypacji), aby uniknąć utraty prawa najmu i mieszkania?
  Z góry bardzo dziękuję za udzielenie odpowiedzi i pozdrawiam serdecznie.

  • Ten temat został zmodyfikowany 5 years temu przez michaLBN1396.
  #1041
  michaLBN1396
  Participant

  Dzisiaj Pan z TBS powiedział, że nasza partycypacja jest bezzwrotna, tzn. nie mamy do niej żadnych praw (bo umowa jest z 2000 r. kiedy obowiązywały stare przepisy, które nie przewidywały zwrotu partycypacji). No wiec wynikałoby z tego, ze sędzia się pomyliła, mówiąc że syndyk może zająć partycypację. Czy mógłby Pan mecenas potwierdzić tę informację?

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 5 years temu przez michaLBN1396.
  #1043

  Postaram się w najbliższym czasie zapoznać z przepisami dot. TBSów i przedstawić swój pogląd na ten temat.

  #1046
  michaLBN1396
  Participant

  Dziękuję bardzo 🙂

  #1164
  anodaram
  Participant

  Pozwolę sobie zabrać głos, bo jestem w trakcie postępowania (upadłość orzeczona w lutym) i też mieszkam w TBS. We wniosku o upadłość nie zgłosiłem partycypacji, jednak syndyk podczas sporządzania spisu inwentarza 'wciągnął' na listę i partycypację, i kaucję.
  Od razu jednak zaznaczył, że do sędziego komisarza wystąpi z wnioskiem o wyłączenie z masy upadłości tych składników. Jak powiedział tak zrobił, a jako powód wskazał, że są to prawa niezbywalne, syndyk nie ma podstaw do rozwiązania umowy najmu, ani zmuszenia upadłego do takiego działania, nie jest znana wysokość partycypacji (przeliczenie następuje w momencie jej wycofania), a ewentualny zwrot nastąpiłby dopiero po 12 miesiącach od opróżnienia lokalu. Ponadto wskazał, że celem upadłości jest także 'ograniczenie wykluczenia społecznego', a dopiero później zaspokojenie wierzycieli. Wszystko to ma przemawiać za wyłączeniem TBS z masy.
  Liczę, że sędzia komisarz przychyli się do wniosku, ale postanowienie w tej sprawie jeszcze nie zapadło…

  #1165

  @anodaram
  Bardzo przydatne informację. W pełni podzielam argumentację syndyka. Proszę dać znać jak do sprawy podejdzie sędzia-komisarz.

  #1211
  anodaram
  Participant

  Jest postanowienie sądu – sędzia komisarz przychylił się do wniosku syndyka. Uzasadnienie ma 1,5 str – dla zainteresowanych mogę udostępnić na priva. Generalnie sprowadza się do aspektów prawnych:
  – sąd potraktował prawo najmu jako ruchomość, której nie można zbyć z zachowaniem przepisów ustawy powołując się na art. 315 puin w zw. z art. 491 2 ust. 2 puin,
  – 'specyficzny stosunek najmu' powoduje także inne konsekwencje przy ewentualnej próbie likwidacji: znaczne wydłużenie czasu postępowania i zwiększenie jego kosztów, które w mogłyby okazać się wyższe niż wpływy z likwidacji praw majątkowych,
  – nie można określić wartości przedmiotu takiego prawa – zwrócona kwota partycypacji byłaby znana dopiero po upływie zapisanego w umowie najmu 12-mies. okres zwrotu partycypacji od chwili wypowiedzenia umowy,
  oraz aspektu 'humanitarnego':
  – wypowiedzenie umowy zmusiłoby najemcę-upadłego do opuszczenia lokalu, co przy braku możliwości skorzystania ze środków ochrony przewidzianych dla upadłych właścicieli mieszkań (tj. wydzielenia z kwoty likwidacji takiego mieszkania kwoty na zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych w okresie 12-24 mies.) narażałoby takiego człowieka na bezdomność, co byłoby także niezgodne z nadrzędnym celem ustawy, którym jest umożliwienie upadłemu 'nowego startu'.
  Zatem ja mogę już czuć się w miarę bezpiecznie – 'w miarę', bo nie jest powiedziane, że któryś z niezaspokojonych wierzycieli zawsze może to zaskarżyć, aczkolwiek ich dotychczasowa opieszałość daje nadzieję, że do tego nie dojdzie.
  Dla innych w podobnej sytuacji to dobry sygnał, jednak wiadomo, że polski system nie jest prawem precedensowym i w przypadku zawziętego syndyka, którego argumentacja zostałaby podzielona przez sąd, postanowienie może być zupełnie odmienne.

  #1222

  Dziękuje bardzo za informację. Na pewno niejednemu upadłemu dłużnikowi się przyda. Jeżeli to nie problem prosiłbym o przesłanie mi uzasadnienia na maila. Chętnie dokładniej się z nim zapoznam i opiszę problem na blogu. Mój mail mh@kancelariamh.pl

  #1237
  michaLBN1396
  Participant

  Bardzo dziękuję anodaram za wszelką pomoc,
  byłbym bardzo wdzięczny, jeśli mógłby mi Pan wysłać owe uzasadnienie na maila: celina1396@o2.pl .
  Pomogłoby mi ono w rozmowie z syndykiem i ewentualnym wniosku o wyłącznie partycypacji z masy upadłościowej.
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 4 years, 11 months temu przez michaLBN1396.
  #1239
  anodaram
  Participant

  @adw. Michał Hajduk

  @michaLBN1396

  uzasadnienie wyślę do środy, 25 maja br. (chwilowy problem z dostępem do skanera 🙂

  #1294
  Wiktor
  Participant

  Mam podobną sytuację, czy również mogę otrzymać uzasadnienie orzeczenia na mail: rabien313@wp.pl

  #1827
  sol1964
  Participant

  Czy moglbym prosic na email takze to uzasadnienie? mam podobna sytuacje! sol1964@tlen.pl

  #3670
  hiacyntk
  Participant

  Prosiłbym o przesłanie uzasadnienia sądu na maila progress.doradca@gmail.com

  #3908
  mocca24a
  Participant

  Dzień dobry, jeżeli to nie problem ja również bardzo proszę o przesłanie na maila: ewa24a@wp.pl uzasadnienia sądu w sprawie TBS.
  Z góry bardzo dziękuję za przesłanie.

  #4112
  laskand
  Participant

  Witam Serdecznie.
  Szanowny Panie.
  Właśnie został ogłoszone postanowienie w sprawie mojej upadłości.
  Mam podobny problem, bo mieszkam w mieszkaniu TBS.
  Czy jest to możliwe, bym uzyskał uzasadnienie sąd w sprawie partycypacji. Jestem przed wizytą syndyka, więc taki wyrok w ręku jest zawsze argumentem w rozmowie.
  Z góry bardzo dziękuję.
  Podaje swojego maila;
  las.kusowanie@wp.pl

  tel. 663 174 999

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 18)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.