Odzyskanie wkładu mieszkaniowego po upadłości

Forum Fora Wszystko inne, niekoniecznie związane z upadłością. Odzyskanie wkładu mieszkaniowego po upadłości

Ten temat zawiera 1 odpowiedź, ma 2 głosy, i został ostatnio zaktualizowany przez  Patrycja 1 rok temu.

Przeglądajasz 2 wpisy - od 1 do 2 (z 2)
  • Autor
    Wpisy

skrawecka
    Participant

Witam, proszę o pomoc, bo nie wiem co robić. Miałam mieszkanie spółdzielcze po ojcu wykupione na własność, przy wykupie otrzymałam od Spółdzielni informację, że wysokość wkładu mieszkaniowego po zmarłym ojcu wynosi ponad 13000 zł. W międzyczasie wpadłam w spiralę długów, nie płaciłam też na czas czynszu, zaległości były ok. 4000 zł. Niedługo potem ogłosiłam upadłość konsumencką, zakończyła się prawomocnym orzeczeniem w sierpniu 2017, umorzono wszystkie długi bez wyznaczania planu spłaty, mieszkanie zostało sprzedane przez Syndyka. Od tamtego czasu próbuję odzyskać od Spółdzielni wkład mieszkaniowy, a Spółdzielnia nie chce mi go wypłacić. W piśmie od nich otrzymałam odpowiedź „Zarząd Spółdzielni stoi na stanowisku, że nie ma jakichkolwiek podstaw do przekazania Pani środków z ww wkładu. Wkład mieszkaniowy był przypisany do spółdzielczego prawa do lokalu, a w 2010 dokonała Pani przeniesienia prawa spółdzielczego w prawo odrębnej własności. Z chwilą wyodrębnienia lokalu jego wartość nie stanowi majątku Spółdzielni i zgłoszona upadłość oraz zbycie lokalu przez właściciela czy syndyka nie może powodować powtórnego pozbawienia Spółdzielni majątku, który już był przekazany.” Nie rozumiem zatem czy mam prawo do tych pieniędzy, a jeśli nie to czemu? Dziękuję za odpowiedź.

Patrycja
    Participant

W skrócie – o wkład mieszkaniowy powinnaś wnioskować zanim mieszkanie zostało przekształcone we własnościowe. Mieszkanie spółdzielcze lokatorskie nie podlega dziedziczeniu ale wkład mieszkaniowy tak i w momencie odziedziczenia mieszkania najpierw powinnaś wnioskować o zwrot wkładu a dopiero potem je przekształcać we własnościowe. Czy teraz uda się coś z tym zrobić? Wątpię, ponieważ wkład jest związany ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu a nie z spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu.

Przeglądajasz 2 wpisy - od 1 do 2 (z 2)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.