Oddalenie wniosku o upadłość konsumencką

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Oddalenie wniosku o upadłość konsumencką

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 16)
  • Autor
    Wpisy
    Wilkolak
    Participant

Chciałbym złożyć wniosek o upadłość konsumencką. Zachodzi wobec mnie negatywna przesłanka, będę powoływał się więc na względy słuszności i humanitarne. Załóżmy że sąd oddali mój wniosek. Czy coś stoi na przeszkodzie aby za pewien czas znowu go złożyć licząc że trafi się na bardziej przychylnego sędziego? Czy można tak składać wniosek kilka razy?

moskit
    Participant

Można, tylko jest bardzo niewielka szansa na odmienne stanowisko niż za 1-szym razem. W takiej sytuacji zmiana miejsca zamieszkania i złożenie wniosku w innym sądzie raczej jest jedynym rozwiązaniem.

Wilkolak
    Participant

Dlaczego niewielka? Przecież kolejnym razem sprawę będzie rozpatrywał inny sędzia i może mieć całkowicie odmienny ogląd sytuacji. Ze zmianą miejsca zamieszkania to już dużo większy problem.

moskit
    Participant

Dlatego, bo w obrębie jednego sądu rejonowego linia orzecznictwa raczej jest taka sama.

Wilkolak
    Participant

To jeszcze jedna kwestia: kiedy najpóźniej można wycofać wniosek, czy można to zrobić po wyroku 2 instancji?

Aldonaa
    Participant

Wyrok SO jest już uprawomocnieniem postanowienia. Czyli nie będzie już możliwości wycofania wniosku.

Wilkolak
    Participant

Dzięki @Aldonaa, myślałem że jest jeszcze możliwość skargi kasacyjnej…

Czyli po wyroku 1 instancji w terminie 7 dni składam wniosek o uzasadnienie, a potem mam od odbioru wyroku z uzasadnieniem 14 dni na wycofanie wniosku, tak?

Dysponując uzasadnieniem wyroku 1 instancji można (wg. mnie) próbować pisać kolejny wniosek z lepszym uzasadnieniem – wiemy już na co zważył sąd wyrokując?

Aldonaa
    Participant

Po wyroku 1 instancji składasz wniosek o pisemne uzasadnienie. A już następnego dnia składasz pismo o wycofanie wniosku o upadłość. I
    I trzeba to wszystko zrobić przed upływem 7 dni od wyroku/rozprawy. Żeby nie zdążyło się uprawomocnić.

Wilkolak
    Participant

Na pewno? Przecież jak złożysz wniosek o uzasadnienienie to uprawomocni się dopiero po 14 od odbioru wyroku z uzasadnieniem, nie?

Aldonaa
    Participant

Sprawdż to sobie jeszcze na blogu i na forum. Może ja sama się już zaplątałam. Sorry.

Wiosna2019
    Participant

Przecież kolejnym razem sprawę będzie rozpatrywał inny sędzia i może mieć całkowicie odmienny ogląd sytuacji

Nie masz pewności, że będzie to inny sędzia.

Wiosna2019
    Participant

Jeśli wyrok na posiedzeniu jawnym to masz siedem dni, najpierw wniosek o uzasadnienie a zaraz po tym wniosek o wycofanie. W takim przypadku nie dostaniesz listu z wyrokiem do domu.

Jeśli wyrok na posiedzeniu niejawnym to dostaniesz list do domu wraz z uzasadnieniem, wtedy zażalenie i zaraz po tym wniosek o wycofanie.

Wilkolak
    Participant

Jeśli wyrok na posiedzeniu jawnym to masz siedem dni, najpierw wniosek o uzasadnienie a zaraz po tym wniosek o wycofanie. W takim przypadku nie dostaniesz listu z wyrokiem do domu.

Czyli nie dostanę pisemnego uzasadnienia oddalenia wniosku, pomimo wniosku?

Wiosna2019
    Participant

Jeszcze raz przeczytaj.

nie dostaniesz listu z wyrokiem

Wilkolak
    Participant

@Wiosna2019 Rozumiem, ale mnie list z wyrokiem nie interesuje. Wyrok poznam na rozprawie, chodzi mi o uzasadnienie. Rozumiem że takie zostanie sporządzone, mimo że od razu będę wycofywał wniosek, tak?

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 16)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.