Od kiedy plan spłaty wierzycieli?

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Od kiedy plan spłaty wierzycieli?

Przeglądajasz 6 wpisów - od 16 do 21 (z 21)
  • Autor
    Wpisy
    Wiosna2019Wiosna2019
    Participant

no więc rada na to jest taka, żeby sprawdzać codziennie portal sądowy i zacząć płacić raty PSW wtedy jak się ukaże postanowienie SO.

Co w przypadku, gdy ktoś nie posiada konta na portalu sądu?.

Żelazną zasadą jest zawsze otrzymanie listu poleconego z sądu i jak pisali znawcy tematu „do upadłości trzeba się przygotować”.

kmaro08
    Participant

Żelazną zasadą jest na pewno wykonywanie przez upadłego obowiązków określonych w PSW, a więc m.in. dokonywania terminowych płatności rat.

„Art. 49120. 1. W razie niewykonywania przez upadłego obowiązków określonych w planie spłaty wierzycieli sąd z urzędu albo na wniosek wierzyciela, po wysłuchaniu upadłego i wierzycieli objętych planem spłaty wierzycieli, uchyla plan spłaty wierzycieli, chyba że uchybienie obowiązkom jest nieznaczne lub dalsze wykonywanie planu spłaty wierzycieli jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi. Na postanowienie przysługuje zażalenie.”

Należy więc robić wszystko co w naszej mocy aby takich opóźnień nie było, a jak się pojawią nie z naszej winy to sytuacje szczegółowo opisać w sprawozdaniu rocznym.

Wiosna2019Wiosna2019
    Participant

Żelazną zasadą jest na pewno wykonywanie przez upadłego obowiązków określonych w PSW,

Wszystko się zgadza, ale podstawą do jakichkolwiek działań, wpłat czy zażaleń etc jest odebranie listu poleconego z sądu.

joatob70
    Participant

W moim przypadku SO odrzucił zażalenie 23.10. (PSW z 11.03.2020). Prawomocne postanowienie, pomimo nacisku otrzymałam 1.03.2021. Miałam środki do podziału pomiędzy wierzycieli oraz ratę do 10_tego danego miesiąca. Dwóch prawników powiedziało mi to samo: zaczynam spłatę od momentu, kiedy otrzymam dostęp do konta i wyślę w ramach punktu pierwszego postanowienia środki podzielone przez Sąd. Oczywiście musiałam to uczynić niezwłocznie, czyli 3.03, po czym do 10.03 wpłacam pierwszą ratę. Zaden Sąd nie może podważyć mojej upadłości z tego powodu.

tomkasz
    Participant

Ja miałem podobny problem na początku roku. W mojej sytuacji nie chodziło co prawda o odwołanie do SO, bo takiego na szczęście nie było. Postanowienie o ustaleniu PSW z pieczątką prawomocności dostałem listem pod koniec listopada 2020 (po wielokrotnych monitach). Panie w sekretariacie informowały mnie za każdym razem, że „realizację PSW mam zacząć od chwili otrzymania listu”. Po zapłaceniu drugiej raty w styczniu 2021 zaczęły mnie męczyć wątpliwości, bo przecież pieczątka na PSW mówi, że 20.11.2020 stwierdzono prawomocność z dniem 10.09.2020. Mecenas doradził opłacenie 2 rat (za październik i listopad) i tak też zrobiłem. W sprawozdaniu opiszę tylko dlaczego zapłaciłem raty z opóźnieniem i ewentualnie powołam się na względy słuszności.

Kevin
    Participant

wiec panie w sekretariacie zle Cie poinformowaly, ale z drugiej strony jak sie zacznie splacac dopiero po otrzymaniu listu, nadplaci sie raty i pozniej opisze wszystko w sprawozdaniu tak jak zrobisz to nie powinno byc problemu, gorzej gdy upadly nie bedzie mial pieniedzy na zalegle raty, w kazdym razie nie powinno tak byc… rozumiem, ze sady zawalone, ze terminy rozpraw sa odlegle, ale przyklepanie pieczatki zeby trwalo miesiacami???

Przeglądajasz 6 wpisów - od 16 do 21 (z 21)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.