Od kiedy plan spłaty wierzycieli?

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Od kiedy plan spłaty wierzycieli?

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 21)
  • Autor
    Wpisy
    joatob70
    Participant

Moja znajoma miała ustalony PSW w październiku. 29.01 został prawomocny. Wczoraj odezwał się do niej syndyk (a w zasadzie pracownica biura syndyka) i powiedziała, że pieniądze zgromadzone po wydaniu postanowienia ona wpłaci na poczet PSW za październik, listopad i grudzień a resztę jej zwróci. Chyba coś jest nie halo, bo skoro w postanowieniu jest informacja, ze plan spłaty powinien być realizowany po uprawomocnieniu, to raty powinny być spłacane od lutego a pieniądze powinny wróćić do upadłego….

joatob70
    Participant

A i pracownica biura syndyka nie chce jej wysłać wyciagu z konta…

kmaro08
    Participant

Skoro w postanowieniu nie było informacji to nie powinna tego robić. Wszystkie środki powinny być zwrócone upadłej. Może trzeba trochę ostrzej zareagować i zagrozić zgłoszeniem tego do Sędziego.
    Ja bym od razu skrobnął oficjalnego maila do Syndyka, z prośbą o zwrot należnych środków.
    Czy powodem, dla którego prawomocność miała miejsce dopiero w styczniu było odwołanie się wierzycieli do Sądu drugiej instancji czy ogłoszenie postanowienia na rozprawie niejawnej?

kmaro08
    Participant

Pytam, bo niektórzy błędnie mylą datę uprawomocnienia z datą otrzymania postanowienia z klauzulą prawomocności.

ocz_ko
    Participant

Dzień dobry Mam pytanie. W listopadzie 2019 sad wydał postanowienie o wysokości spłat oraz o dokonywaniu wpłat do 15 każdego miesiąca po uprawomocnieniu się postanowienia. Następnie wierzyciel wniósł zażalenie, trwało wszystko prawie rok akta z s.okreg. wróciły we wrześniu dzwoniłem do sekretariatu wydziału czy postanowienie jest prawomocne, twierdzili, że nie i zeby dzwonić, pytać co tydzień. Wykonywałem tel. Do stycznia aż w końcu otrzymałem informację że została nabita klauzula prawomocności. Zrobiłem wpłatę w lutym i złożyłem wniosek o odpis prawomocnego postanowienia, które jeszcze nie dotarło. A tu dostaje pismo z sądu (przez syndyka oczywiście) abym do końca kwietnia złożył sprawozdanie za 2020 rok. Co przeoczyłem i co mam robić?, dzwoniłem jeszcze raz do sądu okazuje się że na klauzuli jest data uprawomocnienia postanowienia z dn. 25 września. Czy ktoś może podpowiedzieć co dalej? Nadmienię ze w listopadzie ub. Roku składałem wniosek do sądu o zmianę postanowienia w związku z tym, że moja żona straciła pracę zpowodu covid i jest nam ciężko dokonywać tych splat – jak do tej pory nie ma odpowiedzi.

kmaro08
    Participant

Czy akta z sądu okręgowego wróciły we wrześniu z powodu oddalania zażalenia wierzyciela przez sąd? Jeśli tak, to powinieneś wiedzieć, że w takim przypadku postanowienie sądu okręgowego jest z automatu prawomocne.
    Według mnie to, że złożyłeś wniosek do sądu o zmianę psw nie zwalnia Cię z bieżących płatności rat, dopóki Sąd nie wyda nowego postanowienia.
    Jeśli nie uda Ci się nic dowiedzieć i ustalić więcej w sądzie, to ja na Twoim miejscu, do momentu złożenia sprawozdania za 2020r. opłaciłbym zaległe raty za 10-12.2020 oraz 01.2021 i opisał całą sytuację w sprawozdaniu. Niestety, powinieneś być przygotowany na taką ewentualność, że dostaniesz info o uprawomocnieniu postanowienia z kilkumiesięcznym opóźnieniem.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 month, 3 weeks temu przez kmaro08.
    Kevin
    Participant

czyli w momencie oddalenia zazalenia nalezaloby zaczac placic wstecz raty PSW zgodnie z wydanem przez SR postanowieniem? To wyrazna luka w prawie i kloda pod nogi upadlych, bo wyobrazam sobie ilu upadlych moze stanac pod murem po prostu z powodu braku kasy…
    Wyobrazmy sobie sytuacje jak u Oczko czy u innych, ze od zlozenia zazalenia na PSW w SR do oddalenia przez SO minal rok, a PSW bylo zasadzone na 1000 zl….upadly nie placi rat tylko czeka i czeka co SO orzeknie (w wiekszosci oddali zazalenie), SO oddala i postanowienie staje sie prawmocne i co? I Upadly wienien zaplacic zalegle raty w wysokosci 12 meisiecy x 1000 zl…? Pol biedy jak tyle sie zbierze w masie i syndyk zwroci kase, choc sa rozne przypadki.
    Jedyna rada to odkladac kase na PSW w przypadku zazalenia.

kmaro08
    Participant

Nie, nie. Chodziło mi o to, że uprawomocnienie jest z datą wydania postanowienia/oddalenia przez Sąd Okręgowy.

kmaro08
    Participant

Z otrzymaniem uprawomocnienia nie jedna osoba miała problem, bo często otrzymuje się je po kilku miesiącach tak, jak w powyższym przypadku. Dlatego moim zdaniem, trzeba brać taką ewentualność pod uwagę i przygotować się finansowo na to. Ta kwestia była niejednokrotnie poruszana na forum i nie ma konkretnego wyjścia z tej sytuacji w przepisach (chyba, że się mylę). Dlatego przeważała opinia, żeby w takich przypadkach opłacić zaległe raty, aby były zgodne z postanowieniem psw.

Kevin
    Participant

no więc rada na to jest taka, żeby sprawdzać codziennie portal sądowy i zacząć płacić raty PSW wtedy jak się ukaże postanowienie SO.

ocz_ko
    Participant

Chce powiedzieć że planu spłaty nie robiłem ze względu na złożony wniosek, tylko ze względu na brak konkretnych informacji, których pomimo wielu telefonów do sądu nie otrzymałem. Ciaglexmi mówili, że postanowienie nie jest prawomocne. No cóż będę miał pro lem z uregulowaniem wpłat do tyłu bo sytuacja finansowa mojej rodziny się pogorszyła.

ocz_ko
    Participant

Czy czasami zagląda tu Pan Mecenas, aby doradzić jak wybrnąć z tej sytuacji?
    Przeglądnąłem forum i nie znalazłem podpowiedzi, trochę się martwię bo czekałem 5 lat i teraz wszystko na darmo…

ocz_ko
    Participant

Tak jeszcze myślę że nawet jakbym pożyczył pieniądze to w mojej obecnej sytuacji gdy zostaliśmy z 1 marną pensją stałbym się niewiarygodny w oczach sądu.

Kevin
    Participant

Mecenas rzadko się teraz udziela na forum, pewnie ma dużo roboty, ale możesz napisać bezpośrednio emaila z prośbą o poradę.

kmaro08
    Participant

Na forum na pewno wiele osób podkreślało, żeby realizować PSW zgodnie z harmonogramem. Podobne przypadki z tego co pamiętam się zdarzały i na pewno należało wyjaśnić zaistniałą sytuację w sprawozdaniu rocznym.
    Obecnie będziesz składał sprawozdanie za 2020 rok, w którym nie realizowałeś płatności (raty 10-12.2020), ponieważ nie miałeś wiedzy odnośnie uprawomocnienia postanowienia (mimo, że zrobiłeś wszystko co w twojej mocy żeby się tego dowiedzieć). Myślę, że jak wszystko opiszesz w sprawozdaniu to Sędzia nie powinien robić z tym problemu.
    Wiele osób tu zaznaczało, żeby nie dawać choć najmniejszych podstaw do odrzucenia upadłości, ale przecież nie zawsze wszystko idzie jak powinno i nie zawsze jest zależne od nas.
    Próbuj realizować w obecnym roku psw bez opóźnień, a jak się uda to może na przestrzeni roku nadrób te płatności. Po prostu zrób wszystko co możesz.
    Nie przypominam sobie żeby ktoś z forumowiczów miał problemy z powodu opóźnień w realizacji psw z uwagi na brak informacji o prawomocności.
    Może ktoś z forumowiczów w podobnej sytuacji Ci pomoże i doradzi, jak wybrnął z tego. Na pewno masz sporo argumentów po swojej stronie i myślę, że jeśli ktoś by Ci robił problemy to jesteś w stanie się wybronić.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 month, 2 weeks temu przez kmaro08.
Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 21)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.